Qatar e prima echipa eliminată din faza grupelor la Cupa Mondială de fotbal – Cronica Sportivă

1. Echipele naţionale din Anglia şi Statele Unite ale Americii au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în cadrul grupei B de la Cupa Mondială din Qatar.

2. Olanda și Ecuador au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul pe care l-au disputat în cadrul grupei A de la Cupa Mondială din Qatar. Sud-americanii au avut un gol anulat pentru offside, în prelungirile primei reprize.

3. Reprezentativa Senegalului a învins cu scorul de 3-1, selecţionata Qatarului, într-un meci din etapa a doua a Grupei A a Cupei Mondiale. În urma acestui rezultat, gazdele turneului nu mai au șanse la calificarea în fazele eliminatorii.

4. Echipa naţională din Iran a învins, scor 2-0, reprezentativa Ţării Galilor, într-un meci din cadrul grupei B de la Cupa Mondială din Qatar. A fost meciul la care s-a dat primul cartonaş roşu al Cupei Mondiale 2022, încasat de portarul Wayne Hennessey.

5. Programul partidelor de sâmbătă de la Campionatul Mondial din Qatar:

• Tunisia – Australia, ora 12:00
  • Polonia – Arabia Saudită, ora 15:00
  • Franța – Danemarca, ora 18:00
  • Argentina – Mexic, ora 21:00

6. Jucătorul brazilian Neymar are o problemă cu ligamentele şi va fi indisponibil pentru partida cu Elveţia. News.ro

7. Concordia Chiajna a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Gloria Buzău, în primul meci al etapei a 15-a a Ligii 2 Casa Pariurilor. Golul a fost marcat de Stănică, în minutul 24.

8. Forul european de handbal (EHF) a anunţat că jucătoarele alese în All Star Team la Campionatul European sunt incluse automat şi în panoul de nominalizări pentru titlul de jucătoarea anului 2022. Astfel, Cristina Neagu intră în cursă, fiind aleasă cel mai bun inter stânga la europeanul recent încheiat.

9. Clubul Rapid Bucureşti a anunţat că a obţinut serviciile internaţionalei din Serbia Andjela Janjusevic. Interul dreapta (27 de ani) a evoluat pentru naţionala țării sale la Campionatul European din Suedia (2016) şi Campionatul Mondial din Japonia (2019).

10. Fotbalistul echipei West Ham, Kurt Zouma, a fost supus unei intervenţii chirurgicale la genunchi. News.ro

11. Fundaşul francez Lucas Hernandez, care s-a accidentat la Cupa Mondială din Qatar, a fost supus unei intervenţii chirurgicale în Austria, la Innsbruck. News.ro

12. Perechea Irina Bara/Reka-Luca Jani (România/Ungaria) a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 125 de la Montevideo.

• 23:00 – LaLiga 2 – Las Palmas – Tenerife – Digi Sport 2, Prima Sport 2
Azi tinem pumnii CFR-ului, care are nevoie de un punct cu Celtic (ora 20:00 – se vede pe Look, Digi si Telekom) I Cronica Sportiva
Astăzi începe Campionatul European de tenis de masă, care se va desfășura la Cluj – Cronica sportivă