Real Madrid a făcut recital pe terenul Barcelonei şi s-a calificat în finala Cupei Spaniei – Cronica Sportivă

1. Real Madrid s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a trecut în semifinale de eterna rivală FC Barcelona, cu un zdrobitor 4-0 în manşa retur. În tur, scorul a fost 1-0 pentru catalani.

2. Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României Betano, trecând în sferturile de finală de Hermannstadt, scor 2-1. ”Șepcile roșii” au revenit de la 0-1. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Manchester United s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0, după ce a trecut de Brentford, într-un meci restant din etapa a 25-a a campionatului Angliei. Într-o partidă rămasă de jucat din etapa a şaptea, Newcastle a învins în deplasare West Ham, scor 5-1.

4. Preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin a declarat că până la terminarea războiului din Ucraina ar fi greu să se schimbe ceva în privinţa interdicţiei pentru Rusia de a evolua la competiţiile internaţionale de fotbal. Belarus are în continuare drept de participare. News.ro

5. David Popovici a devenit campion național în probele de 50 de metri liber și 100 de metri spate, în cadrul competiției ce are loc în bazinul din Otopeni.

6. Elizabeta Samara a câștigat Liga Campionilor la tenis de masă, cu echipa KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg. Polonezele au câștigat ambele manșe cu 3-0, în fața franțuzoaicelor de la Metz TT.

7. Volei Alba Blaj a fost învinsă pe teren de formaţia italiană Savino Del Bene Scandicci, scor 3-1, în manşa tur din finala Cupei CEV.

8. Dinamo Bucureşti, CSM Constanţa, CSU Suceava, HC Buzău și Universitatea Craiova s-au calificat miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. News.ro

9. FC Voluntari a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului Cristi Dumitru. Este un jucător ofensiv, în vârstă de 21 de ani, care poate evolua atât în linia mediană cât şi ca atacant. A evoluat de-a lungul carierei pentru FCSB, Academica Clinceni, FC Argeş şi CS Mioveni.

10. Aleksander Ceferin a obţinut un nou mandat de preşedinte al UEFA. Slovenul nu a avut contracandidat, astfel că a fost ales prin aclamaţie, cu ovaţii la congresul de la Lisabona.

11. Gianni Creţu a semnat un nou contract cu naţionala Sloveniei, pe care a calificat-o anul trecut în semifinalele Campionatului Mondial, actualul acord fiind valabil până după Jocurile Olimpice din 2024. Miercuri a avut loc evenimentul de prezentare. News.ro

12. Meciul CSA Steaua – Dinamo, contând pentru etapa a patra a play-off-ului Ligii 2 Casa Pariurilor, se va disputa în data de 18 aprilie, după ce iniţial era programat la 17 aprilie. News.ro

13. Juventus Torino şi Inter Milano au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat în prima manşă a semifinalelor Cupei Italiei. Trei jucători au fost eliminaţi în prelungirile meciului.

14. Formaţia Damac, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 3-0, de Al Ittihad, în etapa a 22-a a campionatului Arabiei Saudite.

15. Programul transmisiunilor de joi:

• 13:30 – Tenis ATP – Turneu Marrakech – Prima Sport 2
  • 17:00 – Tenis WTA – Charleston – Digi Sport 4
  • 18:00 – Cupa Romaniei – Sepsi – CS Mioveni – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 21:00 – Cupa Romaniei – CFR Cluj – FC Argeș – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Ana Bogdan s-a calificat în turul doi de la Transylvania Open – Cronica sportivă
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Stuttgart – Cronica sportivă