Real Madrid a învins-o pe Barcelona pe Camp Nou, scor 3-1 – Cronica sportivă

1. Ieri s-au disputat trei meciuri în Liga 1 la fotbal, etapa a opta:

-UTA Arad a reușit prima victorie pe noul stadion „Francisc Neuman”, învingând-o pe Chindia Târgoviște cu 1-0. A înscris Denis Rusu în minutul 52 (Video);

-Astra Giurgiu a făcut scor cu Poli Iași, 4-0, în prima victorie a gazdelor din această ediție a Ligii 1. După 0-0 la pauză, Astra s-a descătușat spre final, înscriind de patru ori în repriza secundă. Au marcat: Găman 62, Budescu 84-din penalty, Wuthrich 89 şi Radunovic 90+2-din penalty (Video);

-Dinamo București a pierdut, după un nou joc modest, al patrulea meci consecutiv în campionat, 0-2 cu Sepsi, formația din Sf. Gheorghe urcând pe locul trei în clasament. Au înscris Achahbar în min. 29 şi I. Fulop în min. 77. (Video)

Astăzi se vor juca alte două meciuri din etapa a 8-a: Viitorul Constanța – FC Argeș (de ora 18.45) și FC Voluntari – CFR Cluj (de la ora 21.30).

2. Ieri s-au jucat și primele șapte meciuri din etapa a 9-a din Liga 2:

-Aerostar Bacău – Comuna Recea 2-3 (Moisii 4, Vraciu 78 / Vasalie 9, Coman 35 (pen.), Bakmaz 62)

-Poli Timișoara – CSM Slatina 1-0 (Scurtu 43)

-Metaloglobus – Csiksereda 2-1 (Bor 2, C.Herea 89 / Bara 75)

-Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara 1-2 (Remacle 3 / Tudor 42, 89)

-Turris Turnu-Măgurele – CSM Reșița 4-1 (Cionac 11, Voinea 22, Nita 28, 40 / Boboc 32)

-Unirea Slobozia – Dunărea Călărași 2-2 (Toma 10, Ene 69 / Șandru 3, Todoran 47)

-Concordia Chiajna – Farul Constanța 1-2 (Borța 70 / Balan 60, Banyoi 89)

Meciul Gloria Buzău – ACS Viitorul Tg. Jiu a fost anulat, după ce la echipa oaspete a fost declarat un focar de coronavirus.

Astăzi se va juca meciul vedetă al rundei, Petrolul Ploiești – U Craiova 1948, de la ora 15.00.

3. Antrenorul Zinedine Zidane continuă să fie neînvins pe Camp Nou, echipa sa, Real Madrid, reușind să o învingă pe Barcelona cu 3-1. Benzema a marcat rapid, în min. 5, iar Ansu Fati a egalat la fel de rapid, în min. 8 fiind deja 1-1, scor care a rămas până la pauză. Realul a fost mai incisiv în repriza a doua, marcând de două ori: Ramos, dintr-un penalty acordat de VAR, în min. 63 și Modrici, în min. 90. Formația din Madrid urcă pe locul 1, în vreme ce Barcelona este pe locul 12. (News.ro)

4. CSM București va juca astăzi, în Liga Campionilor la handbal feminin, în deplasare, împotriva ultimei clasate din Grupa A, BBM Bietigheim, formație care a pierdut toate cele cinci partide de până acum. Fetele noastre se află pe locul 3, cu trei victorii și o înfrângere, și poate urca în clasament în cazul unei noi victorii în meciul care va începe la ora 17.00. (Gsp.ro)

5. În ultima etapă de munte din Turul Italiei, a fost o bătălie între noile locuri 1 și 2 din clasamentul general, învingător fiind Tao Geoghegan Hart (Ineos), care a trecut la sprint, pe Sestriere, de Jai Hindley (Sunweb). Ultimul a preluat tricoul roz, având același timp, cu Tao Geoghegan Hart, fiind departajați de sutimi de secundă. Ultima etapă va avea loc astăzi, un contratimp individual de 17,7 kilometri, între Cernusco sul Naviglio – Milano, care va da câștigătorul Il Giro din 2020. (Eurosport)

6. Etapa a cincea din Turul Spaniei a fost câștigată din evadare de Tim Wellens (Lotto Soudal), care s-a impus la sprint în fața lui Guillaume Martin (Cofidis). Ierarhia generală a rămas la fel, cu Primoz Roglic în tricoul roșu, la 5 secunde de Daniel Martin. Astăzi va avea loc etapa a șasea, între Biescas și Sallent de Gállego. Aramón Formigal, în lungime de 146,4 kilometri, o etapă de munte, cu o cățărare de categoria 1 la final. (Eurosport

7. Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca din pole position în Marele Premiu al Portugaliei, având șansa să depășească recordul lui Michael Schumacher, de 91 victorii în cursele de Formula 1. Pe locurile 2 și 3 ale grilei de start sunt Valtteri Bottas (Mercedes) și Max Verstappen (Red Bull Racing). Cursa de astăzi va începe la ora 15.00. (News.ro)

8. La revenirea Turneului celor Șase Națiuni la rugby, Irlanda a învins la scor Italia, cu 50-17 (24-3). Victoria și scorul i-a permit formației irlandeze să treacă pe locul 1 al competiției, la 1 punct avans față de Anglia și Scoția. Etapa finală va avea loc pe 31 octombrie, cu meciurile Țara Galilor – Scoția, Italia – Anglia și Franța – Irlanda. (BBC)

9. În turneul feminin de tenis de la Ostrava, Victoria Azarenka o va întâlni în finală pe Aryna Sabalenka de la ora 15.30, în direct pe Digi Sport 2. În turneul masculin de la Antwerp, finaliștii sunt tinerii Ugo Humbert (22 de ani) și Alex de Minaur (21 de ani). Disputa lor se va transmite de la ora 18.30, pe Eurosport 2.

10. Walker Buehler a fost vedeta meciului trei din finala Ligii Americane de Baseball, MLB World Series. Echipa sa, Los Angeles Dodgers, a învins pe Tampa Bay Rays cu 6-2 și conduce seria cu scorul de 2-1. Următorul meci va avea loc în această noapte. (Washington Post)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 13.00 – Valladolid – Alaves, La Liga – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 13.30 – Cagliari – Crotone, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 2

-ora 14.15 – Turul Italiei / Turul Spaniei – Eurosport 1

-ora 15:00 – Marele Premiu al Portugaliei, Formula 1 – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport

-ora 15:00 – Petrolul – U Craiova 1949, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 15.30 – WTA Ostrava, finala tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 16.00 – Rusia – România, rugby, amical – TVR1

-ora 16:00 – Benevento – Napoli, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 16.00 – Southampton – Everton, Premier League – Eurosport 1

-ora 17.00 – Bietigheim – CSM București, Liga Campionilor handbal feminin – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 17:00 – Cadiz – Villareal, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport

-ora 18.30 – ATP Anvers, tenis masculin finală – Eurosport 2

-ora 18:45 – Viitorul – FC Argeș, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19:00 – Fiorentina – Udinese, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 3

-ora 19:00 – Werder Bremen – Hoffenheim, Bundesliga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 2

-ora 19:30 – Getafe – Granada, La Liga – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 21.15 – Arsenal Londra – Leicester, Premier League – Eurosport 1

-ora 21.30 – Leverkusen – Augsburg, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3

-ora 21:30 – Voluntari – CFR Cluj, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21:45 – Juventus – Verona, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22:00 – Lyon – Monaco, Ligue 1 – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 22:00 – Real Sociedad – Huesca, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

UBT Cluj e aproape de calificarea în sferturile de finală al EuroCup – Cronica Sportivă
FCSB a învins pe Hermannstadt, cu 5-0, și trece pe locul 2 în Liga 1 – Cronica sportivă