Real Madrid a pierdut acasă cu Barcelona, scor 0-1, în prima manșă din semifinalele Cupei Spaniei – Cronica Sportivă

1. Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti a fost învinsă în deplasare, de formaţia SC Magdeburg, scor 34-33 (19-17), în ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor. În optimile de finală, ”dulăii” vor juca cu germanii de la THW Kiel.

2. Real Madrid a pierdut acasă cu Barcelona, scor 0-1, în prima manșă din semifinalele Cupei Spaniei. Returul va avea loc pe 5 aprilie, pe Camp Nou.

3. Vicecampioana României la volei feminin CSM Târgovişte a învins joi, în deplasare, formaţia elenă Olympiakos Pireu, scor 3-1, în manşa retur din sferturile CEV Cup şi s-a calificat în semifinale, unde se va duela Alba Blaj.

4. FCSB a învins clar, pe teren propriu, fomaţia Petrolul Ploieşti, scor 4-1, în ultimul meci al etapei a 28-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Comisia de Recurs din cadrul FRF a decis amânarea cazului FCU Craiova – Sepsi. Meciul a fost suspendat din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe ale suporterilor.

6. Atleta Daniela Stanciu s-a calificat în finala probei de săritură în înălţime, la Campionatele Europene de sală, de la Istanbul.

7. CFR Cluj a învins pe teren propriu, formaţia UTA Arad, scor 2-1, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii. Câștigătorii au ratat un penalty prin Ciprian Deac și au terminat partida în inferioritate numerică, după ce Maglica a văzut cartonașul roșu. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

8. Sportivii Emma Răducanu şi Dominic Thiem au primit wild carduri pentru turneul de tenis Miami Open, au anunţat joi organizatorii. News.ro

9. Spadasinul Alex Oroian (CSM Satu Mare) a câştigat titlul naţional al României la spadă tineret masculin, după ce l-a învins în finală pe coechipierul său, Marton Mezinger.

10. Fundaşul brazilian Danilo şi-a prelungit înţelegerea cu gruparea italiană Juventus Torino până în 2025.

11. Arbitrul Cătălin Popa va conduce la centru meciul Universitatea Cluj – Farul Constanţa, care va avea loc vineri, de la ora 20.00, în etapa a 29-a din Superligă. News.ro

12. Federaţia Română de Fotbal şi Altex au încheiat unui parteneriat prin care liderul pieţei electro-IT din România devine partener oficial al echipelor naţionale de fotbal. News.ro

13. Pentru ultimele partide din acest sezon, Steaua a transferat un nou jucător la echipa de baschet. Este vorba de Daniel Ogele (23 de ani), care a evoluat în carieră în NCAA (Liga Colegiilor Americane) la Navy Midshipmen, Mercyhurst Lakers şi Minnesota.

14. Numărul 1 mondial în tenis, sârbul Novak Djokovic are ambiţii mari pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, el dorind să câştige titlul olimpic, un trofeu care îi lipsește. News.ro

15. Perechea Gabriela Ruse / Anna Bondar (România/Ungaria) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Monterrey (Mexic). Cele două au trecut de cuplul Jesika Maleckova/Despina Papamichail (Cehia/Grecia), scor 2-6, 7-5, 12-10.

16. La trei zile după victoria în Cupa Ligii Angliei, Manchester United a ajuns în sferturile Cupei Angliei, după ce a învins formaţia West Ham United, scor 3-1, în ”optimile” competiţiei.

17. Olympique Marseille a fost eliminată surprinzător, în sferturile de finală ale Cupei Franţei, după ce a fost învinsă de echipa de ligă secundă FC Annecy, cu 7-6 la penalty-uri. După 120 de minute a fost 2-2.

18. Osasuna Pamplona a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Athletic Bilbao, în prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei la fotbal.

• 22:00 – Ligue 1 – Nice – Auxerre – Prima Sport 5
România a cucerit duminică două medalii de aur la Jocurile Europene – Cronica Sportivă