Real Madrid și Bayern Munchen s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, în deplasare, la lovituri de departajare, 4-3, campioana en-titre a Europei, Manchester City. A fost 1-1 după 120 de minute, iar în tur s-a terminat 2-2.

2. Bayern Munchen a învins pe teren propriu, scor 1-0, gruparea londoneză Arsenal, calificându-se în semifinalele Ligii Campionilor. În tur a fost 2-2.

3. Corvinul Hunedoara a câștigat pe teren propriu, 3-1, contra celor de la FC Voluntari, şi este prima calificată în finala Cupei României. Divizionara secundă va juca pentru prima oară în istorie în această fază a competiției. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Cristiano Ronaldo a câştigat parţial procesul pe care l-a intentat împotriva clubului Juventus Torino pentru restanţe salariale. Acesta are de primit 10 milioane de euro. News.ro

5. CSM Constanţa a învins pe teren propriu, formaţia FCC Baschet UAV Arad, scor 86-69, în meciul al doilea din finala Ligii Naționale de Baschet feminin.

6. Rafael Nadal a fost învins în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona. El a pierdut în fața australianului Alex De Minaur, cu 7-5, 6-1.

7. David Popovici a câştigat la Otopeni, titlul naţional la înot, în proba de 50 de metri liber masculin.

8. Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat pe tabloul principal la Cupa Mondială din Macao.

9. Makoto Hasebe, mijlocaşul japonez al lui Eintracht Frankfurt, a anunţat că se va retrage din activitate la sfârşitul sezonului. News.ro

10. Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Ele au pierdut cu Nao Hibino/Oksana Kalashnikova (Japonia/Georgia), scor 3-6, 7-5, 10-8.

11. CSM Bucureşti a învins clar în deplasare, pe Gloria Bistriţa, 42-32, în derby-ul etapei a XXI-a a Ligii Naţionale de Handbal feminin.

12. Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, locul 162 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Ea a trecut de japoneza Nao Hibino, numărul 85 mondial, 6-2, 6-1 într-o oră şi două minute.

13. Fundaşul franco-ivorian al echipei AS Roma, Evan Ndicka, care s-a prăbuşit duminică în timpul unui meci, este bine, a declarat antrenorul său, Daniele De Rossi. News.ro

14. Universitatea Craiova a anunţat că noul antrenor al echipei oltene este Constantin Gâlcă.

15. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis suspendarea parţială a sancţiunilor dictate anterior pentru Dinamo şi UTA Arad, constând în special în patru meciuri fără spectatori.

16. Campionul mondial din 1994 cu Brazilia, Romario, va reveni pe teren la vârsta de 58 de ani, pentru a ajuta clubul America din Rio de Janeiro, pe care îl conduce. News.ro