Real Madrid și FC Barcelona se joacă azi, de la ora 17:15 – Cronica Sportivă

1. Cel mai important meci din campionatul Spaniei se joacă duminică, de la ora 17:15. Pe ”Santiago Bernabeu”, Real Madrid primește vizita celor de la FC Barcelona. Partida se vede pe Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

2. Universitatea Craiova a câştigat pe teren propriu, meciul cu formaţia Petrolul Ploieşti, scor 2-1, în etapa a 14-a din Superligă. Golul victoriei a fost marcat în al doilea minut de prelungiri de către Rivaldinho. Cele mai importante faze ale partidei se pot vedea aici.

3. Tottenham a întrecut pe teren propriu, formaţia Everton, scor 2-0, într-un meci al etapei a 11-a din Premier League. Kane a marcat la meciul cu numărul 400 la gruparea din Hotspur.

4. Juventus Torino a învins în deplasare, formaţia FC Torino, scor 1-0, în etapa a 10-a din Serie A. În aceeași etapă, Empoli a învins acasă, pe Monza, iar Răzvan Marin a jucat 11 minute la formația câștigătoare.

5. Farul Constanţa a învins pe teren propriu, formaţia Universitatea Cluj, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Superligă. Dobrogenii sunt lideri solitari în campionat, cu un avans de 5 puncte în fața celor de la Rapid, care sunt principalii urmăritori. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. Campioana la baschet masculin ”U” Banca Transilvania Cluj a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia SCM Craiova, scor 93-71(46-38), în etapa a III-a a Ligii Naţionale de Baschet. News.ro

7. Anna Blinkova – Jasmine Paolini este finala ediției din acest an a turneului WTA 250 Transylvania Open, ce are loc în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

8. Liderul Ligii Naţionale de handbal feminin, Gloria Buzău a fost învinsă în deplasare, de formaţia spaniolă Costa del Sol Malaga, scor 30-24 (17-10) şi a ratat calificarea în turul al treilea al European League.

9. Rapid Bucureşti a remizat în deplasare, cu formaţia Buducnost Podgorica, scor 30-30 (10-13), în grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin. Formația din România a condus până în ultimele 8 secunde ale partidei.

10. FC Botoșani a învins cu scorul de 1-0 pe FCU Craiova, într-un meci al etapei a 14-a din Superliga. Este prima victorie pentru moldoveni după două luni. Unicul gol al meciului a fost înscris de Sekou Camara. Intrat în minutul 80, el a marcat cu un şut din careu, în minutul 90. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

11. Portarul Thibaut Courtois a suferit o criză de sciatică şi nu va juca în meciul de duminică pe care Real Madrid îl va disputa în compania rivalei FC Barcelona, a anunţat antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti. În schimb, fundaşul Rudiger face parte dintre jucătorii convocaţi pentru ”El Clasico”. News.ro

12. Portarul român al echipei Cremonese, Ionuţ Radu va lipsi la meciul de duminică, împotriva Speziei, fiind accidentat.

• Viitorul Pandurii – Unirea Dej  1-2

14. Jorge Martin va pleca primul în Marele Premiu al Australiei la MotoGP. Din a doua poziţie ia startul Marc Marquez, iar prima grilă este completată de Francesco Bagnaia. Liderul la general, Fabio Quartararo a terminat pe 5 şi are serios de tras la Antipozi.

15. Phil Foden a semnat un nou contract cu Manchester City, care îl va menţine pe mijlocaşul Angliei la club până în 2027. News.ro

16. Brazilianul Arthur Melo, mijlocaşul echipei Liverpool împrumutat de la Juventus Torino, a anunţat pe Instagram că nu va putea juca la Campionatul Mondial din Qatar.

• 22:00 – LaLiga – Betis – Almeria – Prima Sport 5
Cronica Sportiva: victorie dramatica a Simonei Halep dupa un meci de 3 ore / Cum arata mascota Euro 2020
Astăzi, în Liga Campionilor, Bayern Munchen – Lazio și Chelsea – Atletico Madrid, de la ora 22.00 – Cronica sportivă