Real Madrid și Napoli, ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Real Madrid s-a impus la limită, cu 1-0, în faţa echipei FC Liverpool. ”Galacticii” merg mai departe în ”sferturile” competiției, după ce s-au impus și în manșa tur, cu scorul de 5-2.

2. Napoli a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia germană Eintracht Frankfurt şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Italienii au câștigat și în tur, cu 2-0.

3. Brighton a învins pe teren propriu, scor 1-0, pe Crystal Palace, într-o restanţă din etapa a opta din Premier League. Într-o altă partidă, dar din etapa a şaptea, Brentford s-a impus în deplasare, în faţa formaţiei Southampton, scor 2-0

4. Gent a învins în deplasare, scor 4-1, formaţia turcă Istanbul Başakşehir, în returul optimilor de finală din Conference League.  Nigerianul Gift Orban a reușit cel mai rapid ”hattrick” din istoria cupelor europene, marcând de trei ori în trei minute. Belgienii s-au calificat mai departe, cu 5-2 la general.

5. Volei Alba Blaj s-a impus cu scorul de 3-0, în fața formației CSM Târgoviște, în manșa tur, din cadrul semifinalelor CEV Cup, la volei feminin.

6. Claude Simonet, fost preşedinte al Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF), a decedat, la vârsta de 92 de ani. News.ro

7. CSM Lugoj a fost învinsă în deplasare, de formaţia italiană Reale Mutua Fenera Chieri, scor 3-0, în manşa tur din finala Challenge Cup la volei feminin.

8. FCSB a primit o penalitate de 22.500 de lei, iar Petrolul o penalitate de 25.312 lei, după meciul direct din Superliga. Decizia a fost dată de Comisia de Disciplină din cadrul FRF.

9. Atacantul Zlatan Ibrahimovic a fost convocat miercuri la echipa naţională de fotbal a Suediei. El are 41 de ani şi poate doborî recordul de longevitate stabilit de Dino Zoff, în 1983. News.ro

10. Luptătoarea Andreea Beatrice Ana s-a calificat în finala mare a Campionatului European U23 de la Bucureşti, la categoria 55 kg. Ea va concura pentru aur joi, cu suedeza Emma Malmgren.

11. Austria va găzdui curse de Formula 1 şi în următorii patru ani, conform unui acord valabil pentru perioada 2024-2027. News.ro

12. FC Argeş a anunţat că noul antrenor principal al echipei este Bogdan Argeş Vintilă. Cele două părți au semnat un acord valabil până în 2025.

13. Naţionala U19 a României, antrenată de Alexandru Pelici, va disputa în perioada 22-28 martie meciurile din cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European. Lotul convocat poate fi văzut aici.

14. Sorana Cîrstea, numărul 83 mondial, s-a calificat în ”sferturi” la Indian Wells, după ce a învins-o pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 5 WTA, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore şi 23 de minute. Românca va juca în faza următoarea cu liderul mondial, poloneza Iga Swiatek.

15. Spaniola Maria Gomes da Costa va evolua din vară la Minaur Baia Mare. Ea a participat şi la ultimele acţiuni ale naţionalei, la începutul lui martie. În total, la toate loturile, inclusiv cele de junioare, are 18 selecţii şi 18 goluri marcate. News.ro

16. Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 15 WTA şi cap de serie 15, a eliminat-o pe americanca Jessica Pegula, numărul 3 mondial şi favorită 3, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells, cu scorul de 6-2, 3-6, 7-6 (11), în două ore şi 14 minute. Ea a ajuns în ”sferturi” pentru prima dată după 2016.

17. Rusul Daniil Medvedev, cap de serie 6, s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Indian Wells, după ce a dispus de germanul Alexander Zverev, locul 14 ATP, cu scorul de 6-7 (5), 7-6 (5), 7-5, după trei ore şi 17 minute.

• 22:00 – Europa League – Arsenal – Sporting Lisabona – Pro Arena
Rafael Nadal și Naomi Osaka au anunțat că nu vor juca la turneul de la Wimbledon – Cronica sportivă
Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Conference League – Cronica Sportivă