Revista ”Swimming World Magazine” l-a ales pe David Popovici drept ”Newcomer of the Year” – Cronica Sportivă

1. Revista ”Swimming World Magazine” l-a ales pe sportivul dinamovist David Popovici drept ”Newcomer of the Year”, distincţie ce răsplăteşte sportivul care a avut cea mai spectaculoasă ascensiune în 2021. News.ro

2. Legea nr. 310 din 23 decembrie 2021 privind prevenirea şi combaterea dopajului în sport a fost promulgată de către preşedintele Klaus Iohannis şi publicată în Monitorul Oficial nr. 1229 din 27.12.2021, devenind astfel noul instrument al activităţii de bază a Agenţiei Naţionale Anti-Doping. News.ro

3. Extrema stângă Siraba Dembele şi-a prelungit contractul cu campioana la handbal feminin CSM Bucureşti. News.ro

4. FC Argeş a anunţat, marţi, că echipa îşi va relua pregătirile după Anul Nou, iar apoi va susţine un stagiu la Mogoşoaia, care va include şi două meciuri amicale. News.ro

5. Echipa de baschet feminin FCC Baschet Arad a anunţat, marţi, că partida de pe teren propriu cu vicecampioana CSM Satu Mare, de miercuri, din turul sferturilor Cupei României, se va juca la Timişoara, pentru că prin tavanul sălii proprii sunt scurgeri de apă în urma ploilor abundente. News.ro

6. Campioana en-titre şi deţinătoarea Cupei României, Sepsi Sfântu Gheorghe, a învins marţi, pe teren propriu, formaţia Olimpia Braşov, scor 125-46 (60-22), în manşa tur din sferturile actualei ediţii a Cupei. News.ro

7. Galatasaray a fost eliminată din optimile de finală ale Cupei Turciei la loviturile de departajare de echipa Denizlispor din liga a doua. După primele 90 de minute ale meciului de la Istanbul, scorul a fost 3-3, oaspeţii egalând în minutul 90+9. La gazde, Moruţan şi Cicâldău au fost titulari. Primul a jucat până în minutul 82 şi a pasat la golul de 3-2. Cicâldău a fost schimbat la pauză, La loviturile de departajate, Denizlispor s-a impus cu 6-5.

8. FC Barcelona a anunţat, marţi, că l-a achiziţionat pe fotbalistul Ferran Torres de la Manchester City. News.ro

9. Clubul Benfica Lisabona a anunţat, marţi, că a încetat colaborarea cu tehnicianul Jorge Jesus, de comun acord cu acesta. News.ro

10. Formaţia Liverpool a fost învinsă, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Leicester City, într-un meci din etapa a XX-a a campionatului Angliei. News.ro Într-un alt meci, Tottenham Hotspur a remizat, marţi, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Southampton.News.ro

11. Fotbalistul echipei Manchester United, Victor Lindelof, a ratat meciul de luni cu Newcastle, scor 1-1, deoarece a fost testat pozitiv cu coronavirus. News.ro

12. Francezul Kylian Mbappe şi polonezul Robert Lewandowski s-au declarat îngrijoraţi de proiectul FIFA cu privire la organizarea unui turneu final al Cupei Mondiale din doi în doi ani. News.ro

13. Secţia Penală a Curţii de Casaţie din Turcia a decis, luni seară, achitarea fostului preşedinte al clubului Fenerbahce, Aziz Yildirim, şi a altor foşti conducători ai grupării, după rejudecarea cazului cu privire la trucarea de meciuri în sezonul 2010/2011. News.ro

14. Clubul Deportivo Alaves a anunţat, marţi, că Javier Calleja nu mai este antrenorul echipei din LaLiga şi că la conducerea tehnică a fost numit Jose Luis Mendilibar. News.ro

15. Austriacul Dominic Thiem, locul 15 ATP, a anunţat, marţi, că nu va participa la Australian Open, primul grand slam al anului 2022. News.ro

16. Clubul Betis Sevilla a anunţat, pe site-ul oficial, că are şase cazuri de covid-19 în echipă.News.ro Şi Jordi Alba şi Alejandro Balde (ambii FC Barcelona) au fost testaţi pozitiv cu coronavirus. News.ro

19 Clubul Genoa a anunţat, marţi, că în afară de căpitanul Domenico Criscito a fost testat pozitiv cu coronavirus şi tehnicianul Andrei Şevcenko. News.ro

18. Premier League a anunţat că partida Everton – Newcastle, programată joi, în etapa a XX-a a campionatului englez, a fost amânat din cauza cazurilor de covid-19 de la oaspeţi.News.ro

19. Conducătorii echipelor de Formula 1 au votat în ancheta anuală pentru a-l alege pe pilotul numărul 1 din 2021. Pe primul loc în preferinţele lor s-a clasat chiar campionul mondial Max Verstappen (Red Bull). News.ro

20. Hugo Maradona, fratele lui Diego Maradona şi fost fotbalist, a încetat din viaţă, marţi, la vârsta de 52 de ani, el suferind un atac de cord la locuinţa sa din Monte di Procida, localitate din provincia Napoli. News.ro

21. Programul transmisiunilor sportive de miercuri:

Chelsea – Brighton şi Brentford – Manchetser City, Premier League (Eurosport 1) – 21.30;

SCM Craiova – CSM Timişoara, baschet mascluin, Cupa României (Digi Sport 2, Look Sport+) – 17.00.

Austria – România, astăzi, la ora 21.45 | Novak Djokovic, descalificat de la UP Open, în urma unui gest nesportiv – Cronica sportivă
FCSB și CFR Cluj au câștigat meciurile jucate ieri, în prima etapă a play-off-ului Ligii 1 Casa Pariurilor – Cronica sportivă