Robert Glinţă s-a calificat în finala probei de 50 m spate la Mondialele de nataţie de la Budapesta – Cronica Sportivă

1. Robert Glinţă s-a calificat în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Budapesta. El este un fin cunoscător al probei şi are în palmares două medalii de argint la Campionatele Europene (Glasgow 2018, Budapesta 2020) şi o medalie de bronz la Europeanul de la Kazan, din 2021.

2. Reprezentativa României a fost învinsă, vineri, cu scorul de 1-0, de selecţionata Slovaciei, în ultimul meci din grupa A din cadrul Campionatului European under 19. Unica reușită a venit în minutul 90+5, iar în urma acesteia ”tricolorii” au ratat accesul la barajul pentru Cupa Mondială.

3. Naţionala de fotbal feminin a României s-a impus pe terenul Republicii Moldova, cu scorul de 4-0, în preliminariile Cupei Mondiale. Confruntarea a avut loc pe stadionul ”Zimbru” din Chişinău.

4. CFR Cluj a câștigat partida de verificare cu Partizan Belgrad, scor 1-0, în cadrul cantonamentului din Austria. Unica reușită a campioanei României a fost semnată de Dugandzic, în minutul 35.

5. Naţionala de handbal feminin tineret a României a învins vineri, la Celje, reprezentativa Lituaniei, scor 29-20 (10-11), în al doilea meci din grupa E a Campionatului Mondial. În prima partidă, ”tricolorele” au învins Angola, cu 26-23.

6. Ajuns la 39 de ani, Maarten Stekelenburg și-a prelungit contractul cu cei de la Ajax Amsteram. Acordul jucătorului va fi valabil până la 30 iunie 2023. Cu echipa olandeză, a câştigat de cinci ori campionatul  şi de patru ori Cupa.

7. Farul se desparte de fotbalistul olandez Bradley de Nooijer. Mijlocașul s-a înțeles cu bulgarii de la ȚSKA Sofia.

8. Forul european de handbal (EHF) va anunţa luni echipele participante în sezonul 2022-2023 al Ligii Campionilor, la feminin şi masculin, pentru care au aplicat 39 de echipe. În ambele competiţii vor fi câte două grupe a câte 8 echipe, deci 32 în total. Din România au aplicat patru echipe, însă doar două au garantată participarea. News.ro

9. Dan Alexa a fost instalat pe banca tehnică a celor de la FC Brașov, formație ce evoluează în Liga 2. Antrenorul a pregătit în sezonul trecut pe CSM Reșița, grupare ce a ratat la baraj promovarea în al doilea eșalon.

10. Mario Rondon revine în fotbalul românesc. Atacantul venezuelean de 36 de ani va juca în tricoul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, informează Gazeta Sporturilor. El este fost campion în Liga 1 cu CFR Cluj.

11. Alexandru Chipciu s-a despărțit de CFR Cluj. Jucătorul a fost prezentat la scurt timp de rivala locală, Universitatea Cluj.

12. Pierre Gasly rămâne la echipa de Formula 1 Alpha Taurri până la finalul sezonului 2023. După nouă etape din stagiunea actuală, pilotul francez ocupă locul 11 în clasamentul general.

13. Jucătoarea Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 16, o va întâlni pe Karolina Muchova (Cehia, 82 WTA) în primul tur al turneului de la Wimbledon, conform tragerii la sorţi de vineri.  Dintre celelalte românce, cel mai dificil duel o aşteaptă pe Gabriela Ruse, locul 55 WTA, care va juca împotriva americancei Coco Gauff (12 WTA şi favorită 11).

Sorana Cîrstea, locul 32 WTA şi cap de serie 26 va juca în primul tur cu Aleksandra Krunic (Serbia, 108 WTA).

14. Adversarele celorlalte romance de la Wimbledon:

• Irina Begu, locul 43 WTA – Ekaterine Gorgodze (Georgia, 112 WTA)
  • Irina Bara, locul 121 WTA – Chloe Paquet (Franţa, 101 WTA)
  • Ana Bogdan, locul 109 WTA – Daiana Iastremska (Ucraina, 74 WTA)
  • Mihaela Buzărnescu, locul 126 WTA – Nastasja Schunk (Germania, 156 WTA), venită din calificări

15. Câştigătoare de patru ori a Ligii Campionilor, componentă de bază a CSM Bucureşti la succesul din 2016 şi jucătoare exponenţială a reprezentativei României, Cristina Vărzaru revine alături de „Tigroaice”, în calitate de team-manager.

16. Francezul Gael Monfils, care lipseşte din circuit din luna mai, a anunţat că va absenta şi de la turneul de la Wimbledon. News.ro

17. Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 4, nu a mai evoluat vineri în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, ea retrăgându-se înaintea confruntării cu Bianca Andreescu (Canada, 63 WTA). Halep s-a retras din cauza unei accidentări la gât.

• 17:15 – Moto E – MP – Motul Assen – Race 1 – Prima Sport 1
CFR Cluj a învins-o pe Viitorul Constanța în prelungirile partidei jucate aseară în Liga 1 – Cronica sportivă
Pustiul-minune Ansu Fati este cel mai tanar marcator din istoria Barcelonei I Cronica Sportiva