Robert Glință s-a clasat pe locul 5 în finala mondială la 50 de metri spate – Cronica Sportivă

1. Robert Glinţă s-a clasat pe locul cinci, în finala probei de 50 de metri spate, din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Budapesta. Americanul Justin Ress, care a încheiat cursa pe primul loc a fost descalificat în primă fază, dar ulterior decizia a fost întoarsă și a fost repus în posesia aurului.

2. CFR Cluj a câștigat cu 2-0, partida amicală contra vicecampioanei Croației, Hajduk Split. Ardelenii au 4 victorii din 4 partide în cantonamentul din Austria și un golaveraj de 8-0.

3. Universitatea Cluj continuă transferurile pentru a face faţă în Casa Liga 1. Ardelenii l-au adus pe Laurenţiu Brănescu, portar care şi-a făcut junioratul la Juventus Torino. În vârstă de 28 de ani, acesta a evoluat sezonul trecut la Farul Constanța.

4. Americanul Taylor Fritz, locul 14 ATP, a câştigat, sâmbătă, pentru a doua oară turneul de categorie ATP 250 de la Eastbourne. Grecul Stefanos Tsitsipas, locul 6 ATP, a câştigat turneul de categorie WTA 250 de la Mallorca. Tsitsipas l-a învins în finală pe spaniolul Roberto Bautista Agut (20 ATP), scor 6-4, 3-6, 7-6 (2). News.ro

5. Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat, sâmbătă, la Celje, calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial, după ce a fost învinsă în ultimul meci din grupa E, scor 32-25 (14-14), de Cehia. News.ro

6. Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 75 WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de categorie WTA 250 de la Bad Homburg. News.ro

7. FCU Craiova a anunţat programul partidelor amicale din cadrul stagiului de pregătire din Austria. Oltenii vor juca cu: Kapfenberger SV 1919, AEK Larnaca, FC Admira Wacker şi Kisvárda FC.

8. Newcastle l-a transferat pe fundașul Sven Botman (22 de ani). Fotbalistul a evoluat în sezonul trecut la echipa franceză Lille.

9. Octavian Ciovică a câştigat etapa de CNVC 1 de la Harghita Băi. Pe un Radical SR 1, pilotul braşovean a triumfat pentru a doua oară în carieră pe traseul de lângă Miercurea-Ciuc, după ce a fost cel mai rapid şi în 2021.

10. Absență importantă de la Wimbledon. Madison Keys, locul 24 WTA a anunțat că nu va putea lua startul la turneul de mare șlem. În locul ei, pe tabloul principal a intrat americanca Coco Vandeweghe.

11. Francesco Bagnaia va pleca primul în Marele Premiu al Olandei, la MotoGP. Pilotul Ducati l-a învins pe liderul clasamentului general, Fabio Quartararo. Podiumul a fost completat de Jorge Martin.

12. Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 31 WTA şi favorită 14, a câştigat, sâmbătă, turneul de categorie WTA 500 de la Eastbourne. Ea a trecut în ultimul act de letona Jelena Ostapenko, numărul 14 WTA şi cap de serie 8, scor 6-3, 6-2.

13. Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici a vorbit despre performanțele fabuloase înregistrate de înotător, care a cucerit două medalii de aur la Campionatul Mondial de la Budapesta, la doar 17 ani. ”La o asemenea competiţie, nivelul este foarte apropiat. Faţă de ceilalţi concurenţi, cred că David a avut mai multă încredere în pregătirea lui”. Interviul integral poate fi citit aici.

14. Fundaşul stânga David Enagnon Kiki este noul jucător al formaţiei Farul, după ce a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani.  El a mai jucat în carieră în Franţa pentru Stade Brestois şi Red Star şi în prima ligă din Bulgaria pentru Montana (2020/2021) şi Arda Kardzhali (2021/2022).

15. Gabriel Jesus este în discuții avansate cu cei de la Arsenal Londra. După venirea lui Haaland, brazilianul nu mai are loc în echipa de start a celor de la Manchester City. Transferul s-ar putea ridica în jurul sumei de 50 de milioane de euro.

16. Omul de afaceri în vârstă de 43 de ani Jon Uriarte a devenit al 33-lea preşedinte al Athletic Bilbao, câştigând alegerile organizate vineri. Ernesto Valverde va fi noul antrenor al bascilor.

17. Fostul mare atacant englez, Wayne Rooney a decis să renunțe la funcția de antrenor a echipei Derby County. El a preluat banca tehnică în 2020.

18. Comitetul Executiv al UEFA a decis ca în Transnistria să nu se dispute niciun meci din cupele europene până la noi ordine, ca urmare a unei evaluări a situaţiei din regiune. News.ro