Robert Lewandowski este cel mai bun jucător al anului în ancheta The Guardian – Cronica sportivă

Sărbători liniștite pentru toți cititorii Cronicii Sportive!

1. Robert Lewandowski (Bayern Munchen) a fost desemnat cel mai bun jucător al anului 2020, în ancheta realizată de cotidianul The Guardian. Pe locurile următoare, s-au clasat Lionel Messi (Barcelona) și Cristiano Ronaldo (Juventus). Surpriză în top 10 este Erling Braut Haaland (Dortmund), care, la doar 20 de ani, este pe locul 6 în acest clasament de100 de jucători. (The Guardian)

2. Singurul campionat important din Europa care și-a programat etapă în ajunul Crăciunului a fost cel din Turcia: Kayserispor (cu Cristian Săpunaru integralist, iar Alibec rezervă) a pierdut acasă, scor 1-2, cu Konyaspor, în vreme ce Sivasspor a învins cu 3-1 pe Genclerbirligi (la care Bogdan Stancu a jucat doar prima repriză). Tot ieri, Besiktas a învins pe Ankaragucu, cu 1-0, în deplasare, și a urcat pe locul 4 în campionat.

3. Cu o zi în urmă, echipa antrenată de Marius Șumudică, Gaziantep, învinsese cu 4-0 la Kasimpasa, Alexandru Maxim reușind o dublă și ajungând la 6 goluri marcate în campionat. În clasament, Gaziantep a urcat pe locul 5, cu 24 de puncte. Pe primele patru locuri, se află Alanyaspor – 27 de puncte, urmată de Galatasaray și Fenerbahce, cu 26 puncte fiecare, și de Besiktas, cu 25 de puncte. (Gsp.ro)

4. După ce Paris Saint-Germain a câștigat ultimul meci din campionat din 2020 cu 4-0, antrenorul Thomas Tuchel a fost demis. Motivul: jocul echipei din prima parte a sezonului a fost destul de slab, PSG are deja 4 înfrângeri în campionat, mai multe decât în toată stagiunea trecută, și este pe locul 3, la un punct în spatele lui Lyon și Lille. Mauricio Pochettino este principalul favorit să-l înlocuiască pe Tuchel. (Eurosport)

5. FC Porto a câştigat Supercupa Portugaliei, după ce a învins-o cu 2-0 pe Benfica Lisabona. Au înscris: Sergio Oliveira (25- din penalty) şi Luis Diaz (90). Este al 22-lea trofeu pentru Porto, un nou record în Portugalia. (News.ro)

6. După ce miercuri s-au stabilit toate cele patru echipe calificate în semifinalele Cupei Ligii Angliei, ieri s-a stabilit și țintarul acestora: în prima semifinală, se vor întâlni Tottenham și divizionara secundă Brentford, iar în cea de-a doua ne vom afla în fața unui derby al orașului Manchester, United contra City. Ambele meciuri se vor desfășura pe 4 ianuarie, într-un singur tur. (Eurosport)

7. Directorul turneului de Mare Șlem din Australia, Craig Tiley, a anunțat ieri lista primilor 10 capi de serie de pe tabloul de simplu feminin, care le are în frunte pe Ashleigh Barty, Simona Halep, Naomi Osaka și Sofia Kenin. În afara Simonei Halep, încă 11 jucătoare din România s-au înscris la turneu, urmând să participe fie direct pe tabloul principal, fie în calificări. (Eurosport)

8. Noul ministru al Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, şi-a preluat, joi dimineaţă, mandatul și noile atribuții. Eduard Novak, în vârstă de 44 de ani, este singurul campion paralimpic din istoria României: la Jocurile Paralimpice de la Londra, din 2012, a câştigat medalia de aur în proba de urmărire pe pistă şi pe cea de argint în proba de contratimp pe şosea. La ediţia de la Beijing, din 2008, a cucerit medalia de argint în proba de contratimp pe şosea. (News.ro)

9. S-au disputat și ultimele două etape ale turului de campionat în Liga Zimbrilor, Liga națională de handbal masculin. Dinamo București continuă sezonul foarte bun de campionat, câștigând al 15-lea meci consecutiv, 30-27, cu Steaua. Potaissa Turda a terminat anul 2020 pe locul 2, la 6 puncte de Dinamo, după ce a învins clar pe Minaur Baia Mare, 24-18. (Gsp.ro)

10. Nu mai puțin de 12 meciuri s-au disputat în ziua a doua din NBA: vicecampioana din sezonul trecut, Miami Heat, a pierdut meciul de debut, 107-113, împotriva celor de la Orlando Magic, în vreme ce meciul Denver Nuggets – Sacramento Kings a avut nevoie de prelungiri, Kings câștigând cu 124-122. A apărut însă și prima amânare: meciul Houston Rockets – Oklahoma City Thunder nu s-a disputat după ce trei jucători ai gazdelor au fost pozitivi (sau neconcludenți) la testul de Covid-19 și alți patru au intrat în izolare. (Washington Post)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 19.00 – Miami Heat – New Orleans Pelicans, NBA – Telekom Sport 1

-ora 21.30 – Milwaukee Bucks – Golden State Warriors, NBA – Telekom Sport 1

-ora 00.00 – Boston Celtics – Brooklyn Nets, NBA – Telekom Sport 1

-ora 02.30 – Los Angeles Lakers – Dallas Mavericks, NBA – Telekom Sport 1

Portugalia și Maroc sunt ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Mondiale – Cronica Sportivă
Marti, ora 21:45, Romania – Norvegia, prima „finala” din drumul spre Euro2020