Robert Lewandowski şi-a luat adio de la fanii de la Bayern Munchen, el urmând să plece la FC Barcelona – Cronica Sportivă

1. FCSB a terminat la egalitate partida jucată pe teren propriu contra nou promovatei Universitatea Cluj, 1-1. La Bucureşti, prima repriză a meciului dintre FCSB şi Universitatea Cluj a avut două goluri anulate, câte unul de fiecare parte (Florin Tănase – FCSB, min 34, anulat pentru ofsaid, respectiv Tescan – Universitatea Cluj, min 24, anulat cu VAR pentru henţ).  Adrian Bălan a deschis scorul pentru clujeni în al patrulea minute de prelungiri al reprizei întâi. În minutul 53 Gorcea l-a faultat în careu pe Florin Tănase, arbitrul Marian Barbu a acordat penalti pe care l-a transformat acelaşi Florin Tănase. Cele mai importante faze se văd aici.

2. Reprezentativa de rugby a României a fost învinsă, duminică, scor 26-20, de Uruguay, în al doilea meci test disputat cu uruguayenii la Montevideo. News.ro

3. Farul Constanța a câștigat pe teren propriu, cu scorul de 2-1, contra celor de la FCU Craiova, în prima etapă a Superligii. Au marcat Grameni ‘3 şi Artean ’29 pentru învingători, respectiv Sidibe ’57 pentru învinşi.

4. Atleta Bianca Ghelber s-a clasat, duminică, pe locul 6, în finala probei de aruncarea ciocanului, la Campionatele Mondiale în aer liber din Eugene (Oregon, SUA). News.ro

5. Jucătorul brazilian Felipe Meligeni Rodrigues Alves, locul 169 ATP, este noul deţinător al trofeului Concord Iaşi Open, turneu de categoria ATP Challenger 100. În vârstă de 24 de ani, favoritul nr. 8 al competiţiei l-a învins în marea finală pe spaniolul Pablo Andujar (36 de ani), numărul 105 mondial, favorit nr. 2, scor 6-3, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi zece minute.

6. Ciclistul român Vlad Dascălu a sosit al patrulea, la a şaptea ediţie a Cupei Mondiale de cross-country olimpic (XCO) de la Vallnord Par Arinsal (Andorra). News.ro

7. Jucătoarele Irina Bara şi Monica Niculescu s-au calificat în sferturile turneului WTA de la Hamburg. Cele două au trecut de Lohoff (Germania) / Laura Ioana Paar (România), scor 6-2, 7-5.

8. Belgianul Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) a câştigat, duminică, etapa a 15-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 202,5 kilometri, între Rodez şi Carcassonne. News.ro

9. Argentinianul Francisco Cerundolo, locul 39 ATP, în vârstă de 23 de ani, a câștigat la Bastad primul său turneu ATP din carieră. El a trecut în finală de compatriotul său, Sebastian Baez, numărul 34 mondial, scor 7-6 (4), 6-2.

10. Croata Petra Martic s-a impus în două seturi la Lausanne în faţa Olgăi Danilovic, din Serbia şi a cucerit cel de-al doilea său titlu WTA din carieră.

11. Finlandezul Kalle Rovanapera (Toyota) a câştigat, duminică, Raliul Estoniei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Raliuri. News.ro

12. Simone Scuffet este noul portar al celor de la CFR Cluj. El a jucat în ultimul sezon pentru ciprioţii de la Apoel Nicosia, iar în carieră a evoluat pentru Udinese, Spezia, Como şi Kasimpasa.

13. Rareș Ilie a fost prezentat de gruparea franceză Nice, care va plăti pentru transfer celor de la Rapid aproximativ 5 milioane de euro. El a marcat nouă goluri şi a oferit 12 pase decisive, în sezonul trecut din Superliga.

14. Sabina Martiş şi Ilinca Pantiş s-au calificat, duminică, pe tabloul principal în concursul individual femininde sabie, la CM de Scrimă pentru seniori de la Cairo. Celelalte două reprezentante ale României, Maria Matei şi Tania Luţea, au fost eliminate pe tabloul secundar. News.ro

15. Atacantul Robert Lewandowski şi-a luat adio de la fanii de la Bayern Munchen, el urmând să plece la FC Barcelona. Cele două cluburi au confirmat un acord de principiu pentru transferul atacantului polonez. News.ro

16. Chelsea a învins, scor 2-1, echipa Club America, într-un meci amical disputat pe Allegiant Stadium, lângă Las Vegas (Nevada). Pentru acest prim meci de pre-sezon, antrenorul Thomas Tuchel a făcut rotaţii, lăsându-i pe bancă pe Mason Mount, Christian Pulisic, Timo Werner, Reece James, Marcos Alonso, César Azpilicueta şi Jorginho, toţi intraţi în repriza secundă.

17. Ciclistul sloven Primoz Roglic, cu probleme fizice, a decis să abandoneze Turul Franţei înainte de începerea etapei a 15-a între Rodez şi Carcassonne, a anunţat echipa sa Jumbo-Visma.

18. Şapte cazuri pozitive de Covid au fost depistate în echipa de maraton japoneză prezentă la Campionatele Mondiale de Atletism de la Eugene, inclusiv doi sportivi, au anunţat World Athletics şi Federaţia Japoneză. News.ro

19. Simone Tempestini, campionul naţional en titre CNR a câştigat sâmbătă a cincea etapă din Campionatul Naţional de Raliuri, Raliul Sibiului. Pe locul secund s-a clasat echipajul Bogdan Marişca – Sebastian Itu (Skoda Fabia RS) la 4 minute 39 de secunde şi 3 zecimi de învingător. Podiumul a fost completat de echipajul Andrei Gîrtofan – Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally2) la 6 minute 5 secunde şi 3 zecimi.

20. Legenda australiană a tenisului Lleyton Hewitt, fost număr 1 mondial şi câştigător a două titluri de Grand Slam, a fost inclus în International Tennis Hall of Fame, la o ceremonie la Newport, SUA. News.ro

21. Programul transmisiunilor zilei de luni:

• ora 12:00 Tenis feminin WTA Hamburg: Digi Sport 2
  • ora 17:00 Tenis feminin WTA Palermo: Digi Sport 4
  • ora 18:30 Fotbal Superliga: Botoşani – Chindia: Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 2
  • ora 19:00 Tenis masculin ATP Hamburg: Eurosport 2
  • ora 21:30 Fotbal Superliga: Petrolul – Voluntari: Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 2
CS Mioveni și Dunărea Călărași vor juca meciuri de baraj pentru promovarea în Liga 1 Casa Pariurilor – Cronica sportivă
Chelsea a ajuns la trei partide fără victorie în Premier League – Cronica Sportivă