România a încheiat Jocurile Europene cu 17 medalii – Cronica Sportivă

1. Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska s-au încheiat duminică, după două săptămâni de competiţie, cu un bilanţ de 17 medalii pentru România.

2. Ucraina a produs surpriza sferturilor de finală ale EURO U21 și a învins una din marile favorite, Franța, pe Cluj Arena, cu scorul de 3-1.

3. Constantin Popovici a ocupat locul doi, iar Cătălin Preda s-a clasat pe trei la Polignano a Mare, în etapa a treia din circuitul Red Bull Cliff Diving World Series.

4. Reprezentativa Angliei s-a calificat în semifinale la Campionatul European de tineret, după ce a trecut de selecţionata Portugaliei, scor 1-0.

5. Victorie istorică la Cupa Mondială de polo din Statele Unite pentru România, care a învins campioana olimpică, Serbia, cu 17-14. ”Tricolorii” au jucat cu Grecia, meciul pentru locul 5, pierzând cu 11-8.

6. FC Liverpool a oficializat transferul mijlocaşului maghiar Dominik Szoboszlai, contra sumei de 70 de milioane de euro.

7. Victor Lafay (Cofidis) a câștigat după ce a evadat din pluton în ultimul kilometru din a doua etapă a Turului Franței, ce a avut loc pe ruta Vitoria-Gasteiz-San Sebastian, pe distanța de 209 kilometri.

8. Luni începe turneul de mare șlem de la Wimbledon. Ana Bogdan (61 WTA) o va întâlni pe Liudmila Samsonova (15 WTA – Rusia), în primul tur.

9. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Austriei la Formula 1, pe circuitul de la Spielberg. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari) şi Sergio Perez (Red Bull), într-o cursă marcată de penalizări pentru depăşirea limitelor pistei.

10. Mijlocaşul spaniol Juan Mata şi-a anunţat duminică plecarea de la clubul turc Galatasaray Istanbul. News.ro

11. Perechea Monica Niculescu/Eri Hozumi (România/Japonia) a pierdut finala probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg (Germania). Cele două au fost învinse de Lidziya Marozava/Ingrid Gamarra Martins (Belarus/Brazilia), scor 6-0, 7-6 (3), într-o oră şi 26 de minute.

12.. Formula 1 a anunţat că Marele Premiu al Austriei va rămâne în calendar până în 2030, după ce s-a ajuns la un nou acord. News.ro

13. FCSB anunţă transferul lui Siyabonga Ngezana, jucător ce vine de la Kaizer Chiefs, din prima ligă a Africii de Sud.

14. Fundaşul central Pedro Justiniano Almeida Gomes (23 de ani) este noul jucător al echipei Petrolul, el fiind împrumutat până la finalul sezonului următor, de la gruparea poloneză Radomiak Radom.

15. Caeleb Dressel, de şapte ori medaliat cu aur la Jocurile Olimpice, nu a reuşit să se califice la Campionatele Mondiale de nataţie din Japonia, care vor avea loc în această lună, după rezultate dezamăgitoare la Campionatele Naţionale ale Statelor Unite. News.ro

16. Spaniolul Sergio Ramos şi argentinianul Lionel Messi ar putea fi coechipieri la Inter Miami. News.ro

17. Györgydeák Apor si Ilyés Szabolcs nu au reuşit să treacă de perechea poloneză formată din Dusza Adrian şi şi Popkwap Marek, în finala mică a probei de dublu masculin la teqball, din cadrul Jocurilor Europene.

18. Campionatul European UEFA Under-21 din Georgia şi România a devenit ediţia cu cei mai mulţi spectatori din istorie la această categorie de  vârstă. Un total de 250.746 de persoane au urmărit până acum meciurile. News.ro

19. Fostul selecţioner al Portugaliei, Jorge Jesus va prelua conducerea echipei saudite Al Hilal.

20. Programul transmisiunilor de luni:

13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2

Azi: finala masculina Roland Garros (ora 16:00), baraj Liga 1 (ora 18:00) si cursa F1 (ora 21:00) – Cronica Sportiva
Naționala de volei feminin debutează marți la Campionatul European – Cronica Sportivă