România a învins Kosovo, în preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă

1. România a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul cu Kosovo, de pe Arena Naţională, din grupa I de calificare la Euro-2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3.  Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute.

2. După mai multe amânări, Agenţia Internaţională de Integritate a Tenisului (ITIA) a anunţat suspendarea Simonei Halep pentru patru ani, ca urmare a unor încălcări în programul antidoping.

• Grupa I: Elveţia – Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3 penalty);
  • Grupa I: România – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3).

4. Reprezentativa U21 a României a pierdut, cu 2-3, în faţa naţionalei U21 a Albaniei, în meciul de debut al ”tricolorilor” în grupa E a calificărilor pentru Euro 2025. Jucătorii noștri au condus cu 2-0.

5. Echipa naţională U20 a României a fost învinsă în deplasare, de echipa naţională U20 a Portugaliei, scor 1-2, în cadrul turneului U20 Elite League.

6. Ciclistul belgian Nathan Van Hooydonck, de la Jumbo Visma, a fost implicat marţi într-un accident rutier, fiind în stare critică. News.ro

7. Selecţionata Germaniei a învins, cu scorul de 2-1, reprezentativa Franţei, acesta fiind primul eşec din acest an al vicecampioanei mondiale.

8. Rapid şi-a întărit atacul cu un internaţional camerunez Kevin Soni, jucător ce a evoluat în ultimul sezon în prima ligă elenă, la Asteras Tripoli.

9. Echipa naţională de rugby a Africii de Sud îşi va odihni titularii şi va înfrunta reprezentativa României cu rezervele, în a doua etapă a grupelor Cupei Mondiale de Rugby. News.ro

10. Naţionala U19, pregătită de Adrian Dulcea, şi-a luat revanşa în faţa Israelului, după ce a câştigat cu 3-1, al doilea meci amical din cadrul stagiului de pregătire

11. FC Botoşani a anunţat transferul lui Miroslav Ilicic, un atacant croat, care măsoară 1,87 m.

12. Numit selecţioner interimar al Germaniei în locul lui Hansi Flick, Rudi Völler a declarat că va sta doar la meciul cu Franța pe banca tehnică.