România a remizat pe teren propriu cu Israel, în preliminariile Campionatului European – Cronica Sportivă

1. Reprezentativa României a remizat pe Arena Naţională, scor 1-1, cu selecţionata Israelului, într-un meci din grupa I de calificare la Campiontul European din 2024. ”Tricolorii” au 9 puncte, întregistrând până acum două victorii şi trei remize.

2. Rezultatele înregistrate sâmbătă, în preliminariile EURO 2024:

  • Grupa C: Ucraina – Anglia 1-1 (Zinchenko 26 / Walker 41);
  • Grupa C: Macedonia de Nord – Italia 1-1 (Bardhi 81 / Immobile 47);
  • Grupa F: Azerbaidjan – Belgia 0-1 (Carrasco 38);
  • Grupa F: Estonia – Suedia 0-5 (Gyokeres 18, Kulusevski 24, Isak 39, Quaison 75, Claesson 90+2);
  • Grupa I: Andorra – Belarus 0-0;
  • Grupa I: România – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53);
  • Grupa I: Kosovo – Elveţia 2-2 (Muriqi 65, 90+4 / Freuler 14, Amir Rrahmani 79 autogol).

3. Cori Gauff a câștigat US Open, la 19 ani, fiind primul său turneu de mare șlem. Ea s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-2 în fața Arynei Sabalenka, care a devenit noul lider WTA.

4. Perechea Mara Gae/Anastasia Gureva, cap de serie 8, s-a calificat în finala probei de dublu junioare din cadrul turneului US Open. Ele au trecut de echipa japoneză Hayu Kinoshita/Wakana Sonobe, scor 2-6, 6-3, 10-7, într-o oră şi cinci minute.

5. CSM Bucureşti a câștigat pe teren propriu, cu scorul de 28-24 (16-10), contra celor de la Odense, în prima etapă a grupei A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

6. Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat dramatic în runda doi a UEFA Women’s Champions League, după ce a învins la loviturile de departajare campioana Israelului, Kiryat GAT. La capătul a 120 de minute a fost 0-0.

7. Echipajul feminin de patru rame, format din Amalia Bereş, Maria Tivodariu, Magda Rusu şi Mădălina Bereş, a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de canotaj. 

8. Echipa spaniolă Villarreal a oficializat numirea noului antrenor: Jose Rojo Martin „Pacheta”. News.ro

9. După ce s-a accidentat în timpul victoriei Spaniei cu 7-1 în faţa Georgiei, Marco Asensio este indisponibil pentru meciul de marţi, cu Cipru, din preliminariile EURO 2024.

10. Gaziantep FK a anunţat că a obţinut serviciile jucătorilor Florin Niţă şi Junior Morais.

11. Carlos Alcaraz a renunţat la participarea în faza grupelor Cupei Davis cu Spania, după ce a pierdut semifinala de la US Open în faţa lui Daniil Medvedev. News.ro

12. Ionela Cozmiuc şi Mariana Dumitru au ocupat locul trei, în proba de dublu vâsle categorie uşoară, la Campionatul Mondial de Canotaj de la Belgrad.

13. Barca ”tricoloră” de dublu rame, cu Ioana Vrânceanu şi Roxana Anghel, a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad.

14. FCSB s-a impus, scor 2-1, în partida amicală disputată împotriva formaţiei CSM Alexandria.

15. Naţionala U18 a României, pregătită de Ion Marin, a câştigat cu scorul de 2-0, primul meci amical, din cele două programate, contra echipei similare din Republica Moldova.

16. Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehac s-au calificat la Jocurile Olimpice, în proba de canotaj 4 rame.

17. Jucătorul brazilian Philippe Coutinho (31 de ani) a fost împrumutat de Aston Villa clubului Al-Duhail, din Qatar.

18. Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovici, favorit 2, s-a calificat în finala US Open pentru a zecea oară şi va juca pentru titlu cu rusul Daniil Medvedev, cap de serie 3, care l-a eliminat pe deţinătorul titlului şi principalul favorit, Carlos Alcaraz.

19. Neymar l-a depăşit pe legendarul Pele şi a devenit cel mai bun marcator din istoria naţionalei braziliene, după ce a marcat de două ori împotriva Boliviei (5-1), în preliminariile Cupei Mondiale din 2026. News.ro

20. Programul transmisiunilor de duminică:

  • 12:00 – Moto – MP al San Marino – Race – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 14:30 – Canotaj – Campionatele Mondiale de Canotaj – Belgrad – Prima Sport 2
  • 15:00 – Handbal fem. Champions League – Buducnost – Bietigheim – Prima Sport 5
  • 16:00 – Preliminarii CE – Kazahtan – Irlanda de Nord – Digi Sport 4, Prima Sport 4
  • 17:00 – Handbal fem. Champions League – Esbjerg – Rapid – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 19:00 – Preliminarii CE – Finlanda – Danemarca – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 19:00 – Preliminarii CE – Muntengru – Bulgaria – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 19:00 – Preliminarii CE – Insulele Feroe – Moldova – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 21:45 – Preliminarii CE – Irlanda – Olanda – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 21:45 – Preliminarii CE – Albania – Polonia – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 21:45 – Preliminarii CE – Lituania – Serbia – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 21:45 – Preliminarii CE – Grecia – Gibraltar – Digi Sport 4, Prima Sport 4
  • 22:00 – La Liga 2 – Valladolid – Elche – Prima Sport 5
Ți-ar mai putea plăcea
Chipciu la un pas de CFR Cluj I Cronica Sportiva
Naționala de handbal feminin a României s-a calificat la Campionatul European – Cronica Sportivă

Comentează

Comentariul tău *

Numele tău *
Site-ul tău