România, înfrângere cu Portugalia şi în returul din precalificările Campionatului European din 2025 la baschet masculin – Cronica Sportivă

1. Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă în deplasare, de reprezentativa Portugaliei, scor 92-62 (54-41), în al patrulea meci din grupa F, care contează pentru faza a doua a precalificărilor Campionatului European din 2025.

2. FCSB a învins în deplasare, formaţia FCU Craiova, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Juventus Torino a întrecut pe teren propriu, formaţia Lazio, scor 3-0, în ultimul meci al etapei a 15-a din Serie A.

4. Olympique Marseille a învins în deplasare, pe AS Monaco, scor 3-2, cu un gol marcat în al şaptelea minut de prelungire al partidei.

5. David Popovici (CS Dinamo) a câştigat medalia de aur în proba de 400 de metri liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin scurt, la Otopeni. El a bifat trei titluri în cadrul competiției.

6. Echipa Elveţiei a câştigat Billie Jean King Cup la tenis feminin, impunându-se în finala cu Australia, la Glasgow, scor 2-0. News.ro

7. Cu portarul Ciprian Tătărușanu integralist, AC Milan a câştigat pe teren propriu, meciul disputat în compania echipei AC Fiorentina, scor 2-1. Golul victoriei a fost un autogol înscris în minutele de prelungire.

8. CFR Cluj a învins în deplasare, formaţia CS Mioveni, scor 1-0, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

9. Manchester United a trecut în deplasare, de formaţia Fulham, scor 2-1, într-un meci al etapei a 16-a din Premier League.

10. Echipa de baschet masculin UBT Cluj a anunţat transferul jucătorului bosniac Nemanja Gordić, care vine de la Mornar Bar (Muntenegru). News.ro

11. UTA şi FC Voluntari au încheiat la egalitate duminică, la Arad, scor 1-1, într-un meci al etapei a 18-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

12. Echipa României va întâlni Slovenia în calificările pentru turneul final al Billie Jean King Cup 2023.

13. Inter Milano a câştigat în deplasare, în faţa formaţiei Atalanta Bergamo, scor 3-2, într-un meci al etapei a 15-a din Serie A.

14. PSG a învins pe teren propriu, formaţia AJ Auxerre, scor 5-0, într-un meci al etapei a 15-a din Ligue 1. Parizienii au 5 puncte avans în fruntea clasamentului.

15. Dinamo a învins, la Giurgiu, cu scorul de 4-1, echipa CSC Dumbrăviţa, în etapa a 14-a din Liga 2. ”Câinii” au urcat pe 8 în clasament cu 21 de puncte.

16. Echipa ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a terminat la egalitate duminică, pe teren propriu, cu formaţia Kolos Kovalivka, scor 0-0, într-un meci din etapa a 13-a a Premier Liga. News.ro

17. Pilotul belgian Thierry Neuville (Hyundai) a câştigat, duminică, Raliul Japoniei, ultima etapă a Campionatului Mondial de Raliuri. News.ro

18. Americanul Brandon Nakashima (21 de ani) a câştigat Next Gen Masters, competiţie dedicată tinerilor jucători din circuitul ATP, după ce l-a învins pe Jiri Lehecka, scor 4-3, 4-3, 4-2.

19. George Russell (Mercedes) a obţinut, duminică, prima victorie în Formula 1, el câştigând penultima etapă a sezonului, Sao Paulo Grand Prix. Russell este al 113-lea câştigător al unei curse de F1. La Sao Paulo, pe locul doi s-a clasat Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari). (News.ro)

20. Progrmaul transmisiunilor zilei de luni:

• 18:00 – SuperLiga – ”U” Cluj – FC Arges – Digi Sport 1, Prima Sport 2, Orange Sport 1
  • 19:00 – EHF Euro 2022 – Norvegia – Slovenia – Digi Sport 2, Prima Sport 1, Orange Sport 2
  • 21:00 – SuperLiga – Botosani – Hermannstadt – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 21:30 – EHF Euro 2022 – Ungaria – Suedia – Digi Sport 2 Prima Sport 2
  • 22:15 – Portugalia – Exclusiv Prima Sport – Santa Clara – Estoril – Prima Sport 3
Ministrul Sportului: Niciun sportiv român nu se mai află în Ucraina – Cronica Sportivă
FCSB a suferit la Arad primul eșec din acest sezon al Superligii – Cronica Sportivă