România învinge Polonia la Campionatul European de handbal feminin – Cronica sportivă

1. Echipa României a învins ieri Polonia, în cadrul grupei D de la Campionatul European de Handbal Feminin din Danemarca, cu 28-24. Prima repriză a fost complicată și s-a încheiat cu 15-11 pentru Polonia și se părea astfel că vom continua jocul slab de la meciul cu Germania. Dar am jucat entuziasmant în ultimele 20 de minute de joc, revenind de la patru goluri diferență, câștigând repriza cu 17-9. Cristina Laslo a fost declarată omul meciului, iardefensiva a jucat excelent, pe ansamblu. Următorul meci este luni, cu Norvegia. (Lead.ro)

2. În celelalte meciuri de ieri de la CE de handbal feminin, s-au consemnat următoarele rezultate:

-în grupa B: Cehia – Rusia 22-24 și Spania – Suedia 23-23

-în grupa C: Olanda – Serbia 25-29

-în grupa D: Germania – Norvegia 23-42

Astăzi se vor disputa următoarele meciuri:

-în grupa A: Franța – Slovenia (de la ora 19.15) și Muntenegru – Danemarca (de la ora 21.30)

-în grupa C: Serbia – Ungaria (de la ora 17.00) și Olanda – Croația (de la ora 19.15)

3. În cele două meciuri disputate ieri din etapa a 12-a din Liga 1 la fotbal, s-au consemnat următoarele rezultate:

-FC Botoşani a ratat dramatic victoria la Sfântu Gheorghe, după ce Sepsi a egalat în minutul 90+4. Scorul final a fost 2-2. Au înscris: Mitrea  55, Dimitrov  90+4 / Tîrcoveanu 36, Keyta 53 (Video);

-FCSB a reușit să învingă acasă pe UTA Arad cu 3-0, toate cele trei goluri fiind înscrise în ultimul sfert de oră, după ce Neluț Roșu de la oaspeți a fost eliminat în min. 58. Este a șaptea victorie consecutivă a FCSB-ului. Au marcat: Dennis Man 74, Florinel Coman 90, Darius Olaru 90+2 (Video).

Astăzi se va juca un singur meci în Liga 1, respectiv Poli Iași – CFR Cluj, de la ora 18.30. Celălalt meci care trebuia să se dispute azi, Viitorul Constanța – Hermannstadt, a fost amânat, după ce 19 dintre jucătorii și oficialii lui Hermannstadt au coronavirus.

4. Ieri, s-au disputat primele șapte meciuri din etapa a 15-a din Liga 2, respectiv:

-Gloria Buzău – Aerostar 1-1 (Ciobanu 66 / Burlacu 31)

-Pandurii – U Craiova 1948 2-3 (Goma 49, Dodoi 78 / Avram 19, Albu 60, Ciolacu 87)

-Turris-Oltul – ACS Fotbal Comuna Recea 1-1 (Țegle 77 / Akhmatov 55)

-Chiajna – CSM Slatina 3-2 (Biceanu 41, Hergheligiu 58-din penalty, Arnăutu 60 / I. Stoica 10, Rogoveanu 32)

-Farul – Miercurea Ciuc 0-2 (Jebari 58, Bauza 76)

-CSM Reșița – Ripensia 2-0 (Astafei 13, Breșneni 40)

-FC Unirea Slobozia – Petrolul 0-3 (Huja 24, Ekollo 79, Balint 89)

Astăzi se vor juca dpuă meciuri în Liga 2: CS Mioveni – Viitorul Tg. Jiu (de la ora 11.00) și ASU Poli – Rapid (de la ora 13.30).

5. Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) va porni din pole position în penultima cursă a sezonului de Formula 1, Sakhir Grand Prix. Coechipierul său temporar, George Russell, va pleca de pe locul 2, iar Max Verstappen (Red Bull Racing) de pe poziția a treia. Sakhir Grand Prix în Bahrain se dispută azi, de la ora 19.00. (News.ro)

6. Noua Zeelandă a câştigat Turneul celor trei națiuni pentru a 17-a oară, chiar dacă nu a jucat ieri și a privit detașat, de la distanță, ultimul meci al turneului, cel dintre Argentina și Australia. Scorul final al acestuia a fost egal, 16-16, după ce Argentina a condus cu 13-6 la pauză. Turneul din acest an s-a jucat, din cauza pandemiei, doar în Australia și fără participarea Africii de Sud. (News.ro

7. Finala Campionatului Regatului Unit la snooker se va juca între Neil Robertson și Judd Trump. Australianul l-a învins clar pe Zhou Yuelong cu 6-2, în vreme ce Judd Trump s-a impus în fața lui Lu Ning, tot cu 6-2. Finala se va disputa astăzi pe sistemul ”cel mai bun din 19 frame-uri, primul la 10”. (Eurosport)

8. Gimnaștii români au plecat sâmbătă spre Turcia, acolo unde între 9 și 13 decembrie vor avea loc Campionatele Europene, ediție care trebuia inițial să aibă loc în luna mai, la Paris. Din delegația de seniori a României fac parte: Marian Drăgulescu, Andrei Groza, Vlad Cotuna, Răzvan Marc și Andrei Muntean. (Gsp.ro)

9. Un sezon consistent al Simonei Halep (o nouă semifinală la Australian Open, cucerirea Romei și seria de 17 victorii consecutive), primul titlu WTA pentru Patricia Țig și triumful lui Nicholas David Ionel la Australian Open, la dublu juniori, sunt printre cele mai importante momente ale anului 2020 pentru tenisul românesc. (Treizecizero)

10. Din campionatele de fotbal din Europa:

-în Premier League, toate favoritele au învins: Manchester City cu 2-0 pe Fulham, Chelsea cu 3-1 pe Leeds și Manchester United, în deplasare, cu 3-1, pe West Ham United. Astăzi se joacă derby-ul rundei, Tottenham – Arsenal, de la ora 18.30;

-în Bundesliga, a fost ziua egalurilor: într-un meci nebunesc, Bayern a remizat acasă cu Leipzig, scor 3-3, în vreme ce Borussia Dortmund nu a reușit decât un 1-1 la Frankfurt;

-în La Liga, Barcelona a fost învinsă surprinzător în deplasarea de la Cadiz, scor 1-2; în schimb, Real Madrid a reușit o victorie crucială la Sevilla, cu 1-0, iar Atletico Madrid își continuă seria de invincibilitate, câștigând cu 2-0 cu Valladolid. Săptămâna viitoare va avea loc derby-ul Madridului.

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 11.00 – Mioveni – Viitorul Pandurii, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 13.30 – ASU Poli Timișoara – Rapid, Liga 2 –  Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 13.30 – Verona – Cagliari, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 14.00 – West Brom – Crystal Palace, Premier League – Eurosport 1

-ora 14.00 – Lille – AS Monaco, Ligue 1 – Digi Sport 3

-ora 15.00 – Granada – Huesca, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4

-ora 16.00 – Udinese – Atalanta, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 16.00 – Roma – Sassuolo, Seria A – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 16.15 – Sheffield – Leicester, Premier League – Eurosport 1

-ora 17.00 – Serbia – Ungaria, CE handbal feminin – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 3

-ora 17.15 – Osasuna – Betis, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 2

-ora 18.30 – Poli Iași – CFR Cluj, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 18.30 – Tottenham – Arsenal, Premier League – Eurosport 1

-ora 19.00 – Marele Premiu al Bahrainului, Formula 1 – Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport

-ora 19.00 – Crotone – Napoli, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport 3

-ora 19.15 – Slovenia – Franța, CE handbal feminin – Digi Sport 4

-ora 19.30 – Sparta Praga – Slavia Praga, campionatul Cehiei – Look Sport 2

-ora 19.30 – Villareal – Elche, La Liga – Telekom Sport 4

-ora 21.15 – Liverpool – Wolverhampton, Premier League – Eurosport 1

-ora 21.30 – Muntenegru – Danemarca, CE handbal feminin – Digi Sport 3, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 21.45 – Sampdoria – Milan, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport+

-ora 22.00 – Alaves – Real Sociedad, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Metz – Lyon, Ligue 1 – Look Sport 2

Astăzi se joacă Bayern – PSG și Porto – Chelsea, în Liga Campionilor – Cronica sportivă
Emma Raducanu va participa la Transylvania Open de la Cluj-Napoca – Cronica sportivă