România joacă cu Elveția, în preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă

1. Naționala României joacă luni în Elveția, în preliminariile EURO 2024. Partida începe de la ora 21:45 și e transmisă de Prima TV.

2. Echipa naţională a Spaniei a învins la loviturile de departajare, scor 5-4, reprezentativa Croației, în finala Ligii Naţiunilor. După 120 de minute a fost 0-0.

3. Pilotul olandez Max Verstappen s-a impus duminică în Marele Premiu al Canadei, reuşind victoria cu numărul 100 a echipei Red Bull Racing în Formula 1.

4. SC Magdeburg a câştigat trofeul Ligii Campionilor la handbal masculin, după prelungiri, în finala cu Kielce, scor 30-29.

5. Jucătorul american de tenis Frances Tiafoe a câştigat turneul ATP 250 Boss Open de la Stuttgart, după ce l-a învins în finală pe germanul Jan-Lennard Struff, cu 4-6, 7-6(1), 7-6(8).

6. Constantin Popovici s-a impus la Paris, în cea de-a doua etapă din acest an a Red Bull Cliff Diving World Series.

7. Naţionala de volei masculin a României a fost învinsă la Braşov, de reprezentativa Portugaliei, scor 3-2, în ultimul meci din grupa A a Golden League.

8. Echipele Euskaltel-Euskadi şi Baloise Trek Lions au anunţat în social media, că nu au putut termina Turul Sloveniei, respectiv Turul Belgiei, pentru că li s-au furat bicicletele. News.ro

9. Italia a termiant pe locul al treilea în Liga Națiunilor, după ce a învins Olanda, în finala mică, cu scorul de 3-2.

10. Spaniolul Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al Germaniei la MotoGP, pe circuitul de la Sachsenring. Pe locul secund s-a clasat italianul Francesco Bagnaia (Ducati), iar pe poziţia a treia a venit francezul Johann Zarco (Pramac)

11. Jucătorul britanic de tenis Andy Murray s-a impus în finala turneului Challenger de la Nottingham, după ce l-a învins în finală pe francezul Arthur Cazaux (20 de ani, locul 181 ATP), scor 6-4, 6-4.

12. Clubul UTA Arad a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului Denis Dumitraşcu.

13. Ana Bogdan, locul 60 WTA, a acces pe tabloul principal la turneul de categorie WTA 250 de la Birmingham. Ea a învins-o în ultimul tur al calificărilor pe sportiva canadiană Rebecca Marino, locul 89 WTA şi cap de serie 8, scor 6-4, 4-6, 6-4. Meciul a durat două ore şi cinci minute.

14. Jucătorul norvegian de tenis Casper Ruud, locul 4 mondial, nu va mai evolua până la turneul de la Wimbledon. News.ro

15. Echipa de baschet masculin CSU Sibiu a anunţat prelungirea contractului cu jucătorul american Monyea Pratt.

16. Echipa naţională a ajuns duminică la prânz la Zurich, pentru meciul cu Elveţia, din preliminariile EURO 2024. News.ro

17. Deportivo Alaves a promovat în prima ligă spaniolă datorită unui gol marcat în minutul 120+9, în meciul retur de baraj pentru promovare cu Levante, câștigat cu 1-0. În tur a fost 0-0.

18. Echipa de rugby Toulouse a câştigat titlul de campioană de Franţei, după ce a învins, scor 29-26, formaţia Stade Rochelais. La final, în vestiar, preşedintele Emmanuel Macron a băut o bere în vestiar alături de învingători.

19. Brazilia a învins Guineea, scor 4-1, într-un meci amical disputat la Barcelona, pe fondul luptei împotriva rasismului.

• 21:45 – Preliminarii Campionatul European – Turcia – Tara Galilor – Prima Sport 5
Germania și Belgia au fost eliminate de la Cupa Mondială din Qatar – Cronica Sportivă
Sorana Cîrstea s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale US Open – Cronica Sportivă