San Antonio Spurs va retrage tricoul cu numărul 9 purtat de Tony Parker I Cronica Sportiva

Ora 21.00 Astra Giurgiu – FC Viitorul

Chindia Târgoviște – Dinamo 3-2

Hermannstadt – Academica Clinceni 2-1

Sepsi Sf. Gheorghe – CFR Cluj 1-1

2. FCSB insistă pentru a-l aduce pe Costel Enache antrenor, dar se lovește de refuzul categoric al conducerii lui Hermannstadt. Președintele sibienilor, Iuliu Mureșan, a declarat că este indignat de manevrele vicecampioanei și nu exclude chiar o reclamație la FRF. Costel Enache este tentat de FCSB şi poate pleca de la Hermannstadt indiferent dacă preşedintele Iuliu Mureşan va fi de acord sau nu. Conform regulamentului, un antrenor poate denunţa unilateral contractul, cu obligaţia de a achita jumătate din sumele primite până în acel moment. Un astfel de caz are insa durata mare de solutionare, circa 2 luni, la Camera Naţională de Soluţionare a Litigiilor.

3. San Antonio Spurs va retrage tricoul cu numărul 9 purtat de Tony Parker în cadrul unei ceremonii care va avea loc în 11 noiembrie la AT&T Center. Tony Parker, în vârstă de 37 de ani, s-a retras din activitate în acest an, el având patru titluri de campion cu Spurs. Alţi nouă foşti jucători de la Spurs au mai beneficiat de această onoare: Tim Duncan (21), Manu Ginobili (20), Bruce Bowen (12), Sean Elliott (32), George Gervin (44), Avery Johnson (6), Johnny Moore (00), David Robinson (50) şi James Silas (13).

4. Ai nostri in Europa:
– Florin Andone a intrat pe teren in minutul 74 al remizei Brighton – West Ham 1-1
– Bogdan Mitrea a dat un autogol în meciul pierdut pe teren propriu, 1-2, de echipa sa, Spartak Trnava, în faţa formaţiei Trencin
– Alexandru Maxim a fost rezervă la Mainz, 0-3 la Freiburg
– Paul Papp a semnat din nou cu Sivasspor, care va întâlni astăzi, pe teren propriu, de la ora 21.45, Beşiktaş
– Ianis Hagi a dat o pasa de gol superba, de 40 de metri, la ultima reusita a echipei sale, Genk, 4-0 pe terenul lui Waasland-Beveren.

5. Jucătoarea rusă Svetlana Kuzneţova, locul 153 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Cincinati, trecând în semifinale de numărul doi mondial, sportiva australiană Ashleigh Barty: 6-2, 6-4. În finală, rusoaica va juca împotriva câştigătoarei meciului Madison Keys (SUA, 18 WTA), care a dispus de Sofia Kenin (SUA, 22 WTA). Ultimul act se joaca azi, ora Romaniiei 21:00.

6. Ministerul Tineretului şi Sportului a transmis, sâmbătă seară, condoleanţe familiei alpinistului Zsolt Torok despre care spune că ”a murit acolo unde era lumea lui şi unde îşi trăia cea mai mare parte a vieţii, pe culmile muntelui”. Cunoscutul alpinist arădean Zsolt Torok a murit, sâmbătă, în Munţii Făgăraş, trupul său fiind găsit în apropiere de Vârful Negoiu.

7. Real Madrid a învins cu 3-1 la Celta Vigo, în prima etapă a campionatului Spaniei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Benzema ’12, Kroos ’61 şi Vasquez ’80. Pentru gazde a înscris Iker Losada, în minutul 90+1.

8. Manchester City a remizat, 2-2, cu Tottenham Hotspur, într-un meci pe care l-a dominat copios, avand 30 de suturi la poarta. Oaspetii au tras de 2 ori inscriind de tot atatea ori: Lamela ’23 şi Moura ’56. Pentru City au marcat Sterling ’20 şi Aguero ’35. Meciul a fost marcat de un gol anulat cu VAR al lui City în minutele de prelungire, dar şi de un conflict între Josep Guardiola şi Sergio Aguero.

9. Naţionala masculină de baschet a României a câştigat clar meciul cu Cipru, de la Ploiești, 89-63, şi rămâne lider în grupa F a precalificărilor la Euro 2021.

ora 18:45 Turris Tr. Măgurele – Rapid

Reprezentativa României a fost aproape de o mare surpriză în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal feminin din 2023 – Cronica Sportivă
Rapid București, victorie categorică contra titratei Budcnost Podgorica, în Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica Sportivă