SCM Râmnicu Vâlcea a reușit prima sa victorie în această ediție de Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica sportivă

1. Ieri, în cele trei meciuri disputate din etapa a 17-a din Liga 1 la fotbal, s-au consemnat următoarele rezultate:

-FC Argeș și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, 1-1, după un meci cu ocazii de ambele părți. Maes a deschis scorul în minutul 8, pentru gazde, iar Ionuţ Şerban a egalat în min. 63 (Video);

-CFR Cluj a învins în deplasare, cu 1-0, pe Sepsi Sf. Gheorghe. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 49, după ce a fost eliminat Bouhenna, iar CFR a marcat golul victoriei prin Debeljuh, în minutul 72 (Video);

-într-un meci fără mari ocazii și puține realizări, Academica Clinceni și Hermannstadt s-au anihilat reciproc și au încheiat la egalitate, fără goluri, scor 0-0 (Video).

2. În clasament, pe primele două locuri se află FCSB și CFR Cluj, cu 37 de puncte fiecare, departajate de golaveraj, urmate de Universitatea Craiova, cu 33 de puncte.

Etapa a 17-a continuă astăzi cu meciurile Poli Iași – FC Botoșani (de la ora 17.00) și Astra Giurgiu – Univ. Craiova (de la ora 20.00).

3. SCM Râmnicu Vâlcea a reușit prima victorie din Liga Campionilor la handbal feminin, după ce a învins-o în deplasare, în Croația, pe Podravka, cu 27-25. A fost un meci în care echipa noastră a condus ostilitățile, cea mai bună marcatoare fiind Minevskaja, cu șapte goluri. Această victorie o urcă pe SCM pe locul 6 în grupă, la egalitate de puncte cu Podravka și Borussia Dortmund, cele două adversare directe pentru o clasare cât mai bună în Grupa B. (Lead.ro)

4. După un meci în care s-a aflat în mare parte la conducere, Dunărea Brăila a reușit un egal în Rusia, cu Kuban Krasnodar, scor 25-25. Dmitrovici și Kanaval au înscris cele mai multe goluri pentru echipa noastră, câte 7 de fiecare. Dunărea e lider acum în grupa D, cu 3 puncte, și va juca săptămâna viitoare, acasă, cu echipa maghiară Siofok KC. (Gsp.ro)

5. În derby-ul campionatului englez de fotbal, Liverpool și Manchester United au remizat, 0-0, după un meci foarte echilibrat, în care cele două formații au încercat să păstreze rezultatulde egalitate. În celelalte meciuri disputate ieri în Premier League, s-au consemnat următoarele rezultate: Sheffield – Tottenham 1-3 și Man. City – Crystal Palace 4-0.

În clasament, Man. United este lider, cu 37 de puncte, urmată de Man. City și Leicester (35 de puncte fiecare), Liverpool (34 de puncte), respectiv Tottenham, cu 33 de puncte. Astăzi se va juca meciul Arsenal – Newcastle, de la ora 22.00.

6. În celălalt derby al zilei, cel din Seria A, Inter Milano a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Juventus Torino, prin golurile marcate de Vidal și Barella. În celelalte meciuri ale zilei din Seria A: Napoli – Fiorentina 6-0, Crotone – Benevento 4-1, Sassuolo – Parma 1-1 (Chiricheș a fost integralist la gazde) și Atalanta – Genoa 0-0.

În clasament, AC Milan și Inter au câte 40 de puncte fiecare, fiind urmate de Napoli și AS Roma (34 puncte fiecare), respectiv Juventus (cu 33 de puncte). Astăzi se va juca meciul Cagliari – Milan, de la ora 21.45.

7. În cele opt meciuri din a cincea zi a Campionatului Mondial de handbal masculin, desfășurat în Egipt, s-au consemnat următoarele rezultate: Qatar – Japonia 31-29, Angola – Croația 20-28, Argentina – Bahrain, Ins. Capului Verde – Germania 0-10 (scor la masa verde, după ce echipa africană s-a aflat în imposibilitatea de a alinia numărul minim de zece jucători impus de regulamentul competiţiei, din cauza infectărilor cu covid-19), Tunisia – Brazilia 32-32, Congo – Danemarca 19-39, Polonia – Spania 26-27 și Ungaria – Uruguay 44-18.

Astăzi se vor disputa încă opt meciuri în grupele preliminare, printre care Franța – Elveția (de la ora 19.00) și Norvegia – Austria (de la ora 21.30).

8. După cei 47 de jucători de tenis plasați sâmbătă în carantină, situația scapă de sub control în Australia: încă 25 de jucători li se alătură celor izolați deja la Melbourne, fără posibilitatea de a se antrena, după ce un al treilea charter, sosit de la Doha, a avut la bord o persoană infectată cu Covid-19. Din cei 256 jucători, 72 sunt în carantină, iar Australian Open rămâne sub semnul întrebării. (ProSport)

9. Meci foarte frumos în finala Supercupei Spaniei, jucată între Barcelona și Athletic Bilbao: a fost 1-1 la pauză și 2-2 după primele 90 de minute ale partidei (goluri: Griezmann 40, 77 / de Marcos 42, Villalibre 90). Bilbao a marcat în prelungirile partidei golul victoriei, prin I. Williams, în min. 94, scor final 3-2, și a câștigat prima Supercupă după 2015 (când a câștigat tot împotriva Barcelonei).

10. Din campionatele importante ale Europei:

-Glasgow Rangers a reușit doar un 1-1 în deplasare, la formația aflată pe ultimul loc al clasamentului, Motherwell. Ianis Hagi a jucat 55 de minute. Rangers este pe primul loc al clasamentului, cu 21 de puncte mai mult ca rivala Celtic, care are trei meciuri în minus (Gsp.ro);

-în Bundesliga, Bayern Munchen a învins-o cu 2-1 pe Freiburg (goluri Lewandowski și Muller) și este pe primul loc al clasamentului, cu 36 de puncte, urmată de Leipzig, cu 32 de puncte și de Leverkusen și Dortmund, cu câte 29 de puncte fiecare;

-în Ligue 1, după ce PSG a învins sâmbătă, cu 1-0 la Angers, cele două formații care se află în luptă directă pentru campionat au avut aseară următoarele rezultate: Lille – Reims 2-1 și Lyon – Metz 0-1. În clasament, PSG și Lille au câte 42 de puncte fiecare, fiind urmate de Lyon, cu 40 de puncte.

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 16.30 – Macedonia de Nord – Chile, CM handbal masculin – Digi Sport 2

-ora 16.30 – Coreea de Sud – Rusia, CM handbal masculin – Digi Sport 4

-ora 17.00 – Poli Iași – FC Botoșani, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 19.00 – Slovenia – Belarus, CM handbal masculin – Digi Sport 2

-ora 19.00 – Suedia – Egipt, CM handbal masculin – Digi Sport 4

-ora 20.00 – Astra – Universitatea Craiova, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.30 – Norvegia – Austria, CM handbal masculin – Digi Sport 3

-ora 21.30 – Islanda – Maroc, CM handbal masculin – Digi Sport 4

-ora 21.45 – Cagliari – AC Milan, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Arsenal – Newcastle, Premier League – Eurosport 1

Fotografia săptămânii: Imagine din Raliul Dakar, lângă Alula, Arabia Saudită. Sursă: Reuters / Hamad I Mohammed

Astăzi se joacă PSG – Bayern și Chelsea – Porto, în sferturile Ligii Campionilor – Cronica sportivă
Farul și Rapid au remizat, în cel mai important meci din Superliga – Cronica Sportivă