Seara de Europa League cu FCSB (20:00), Craiova (19:55) si Viitorul (21:30) I Cronica Sportiva

Partida retur va avea loc la 30 iulie, de la ora 20.00.
Daca va trece de Maccabi, CFR va juca impotriva lui Celtic Glasgow. Scotienii au invins aseara in aceasta faza echipa estona Nomme Kalju 5-0.

2. Azi avem 3 meciuri in turul 2 prel. Europa League:

ora 19:55, Honved – Universitatea Craiova, tur 2 prel. EL / nu se televizeaza
Universitatea Craiova, dacă va trece în turul doi, va întâlni echipa greacă AEK Atena.

ora 20:00, Alashkert – FCSB, tur 2 prel. EL / ProTV
Daca trece de Alashkert, FCSB va intalni invingatoarea dintre Mlada Boleslav si Ordabasy

ora 21:30, Gent – Viitorul, tur 2 prel. EL, nu se televizeaza
Daca trece de Gent, Viitorul va intalni invingatoarea dintre Levski si AEK Larnaca

3. Prima declaratie a lui Eugen Neagoe, antrenorul lui Dinamo, care a suferit un stop cardiac in timpul meciului cu U Craiova (0-2): „Sunt foarte bine, am ajuns acasă. Domnul doctor m-a rugat să iau o pauză de 3-4 săptămâni, apoi pot reveni să-mi fac meseria”. Si Edi Iordanescu are probleme de sanatate si nu se afla in acest moment alaturi de echipa sa, Gaz Metan, anunţă clubul ardelean.

4. Razvan Marin ar putea juca titular sambata in SuperCupa Olandei: Ajax – PSV. Antrenorul lancierilor, Erik Ten Hag, a declarat ca jucatorul roman are calitati extraordinare si ca a demonstart imediat de ce Ajax l-a transferat. In Belgia, Anderlecht vrea sa-l imprumute pe Chipciu, 30 de ani, la alta echipa. Alex este singurul din lot care nu a primit numar pentru noul sezon.

5. Marco Asensio, 23 de ani, mijlocașul lui Real Madrid, a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate la genunchiul stâng în amicalul jucat pe arena lui Washington Redskins (NFL), Arsenal – Real 2-2, 2-3 dupa penaltyuri. Altfel, aflat de mult timp în conflict cu Zinedine Zidane, care a spus recent că „mâine dacă va pleca va fi mai bine pentru toți”, Gareth Bale a refuzat să joace cu Bayern, dar a evoluat marți seară în amicalul cu Arsenal. A fost folosit în repriza secundă și a marcat primul gol al Madridului

6. Înotătorul ungur Kristof Milak a stabilit un record mondial în proba de 200 metri fluture la Campionatele Mondiale de nataţie de la Gwangju (Coreea de Sud), cu timpul de un minut, 50 de secunde şi 73 de sutimi. Înotătorul de 19 ani a depăşit recordul americanului Michael Phelps (1:51.51), care data de la Roma, din 2009.

7. Campionul european Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) a câştigat, miercuri, etapa a 17-a a Turului Franţei, disputată între Pont du Gard şi Gap.

8. Naţionala de volei feminin a României a pierdut, miercuri, ultimul meci din grupe, cu Rusia, scor 1-3, dar va juca în semifinale, la FOTE, cu Italia. Partida se va disputa maine, iar în cealaltă dispută se vor duela Rusia şi Turcia.

9. Inter Milano a fost învinsă, miercuri, la International Champions Cup, la Nanjing, de Juventus, scor 4-3, la loviturile de departajare. George Puscas a intrat pe teren în minutul 76, în locul cu Perisic, şi a reuşit să transforme lovitura de la 11 metri în faţa legendarului Gianluigi Buffon.