Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat Supercupa României – Cronica Sportivă

1. Sepsi Sfântu Gheorghe a învins la Ploieşti, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa şi a câştigat Supercupa României, primul trofeu al noului sezon fotbalistic intern. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Anglia a câștigat titlul european la U21, după ce a învins în finală Spania, cu scorul de 1-0. Ibericii au ratat un penalty, în minutul 90+9.

3. Vedeta fotbalului feminin Megan Rapinoe a declarat că se va retrage din activitate la finalul sezonului, la vârsta de 38 de ani. News.ro

4. Rapid a anunţat despărţirea de tehnicianul Adrian Mutu, care se afla la conducerea echipei de 16 luni.

5. Vlad Stancu a cucerit medalia argint în proba de 800 de metri liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad, cu un timp care reprezintă realizarea baremului A pentru Jocurile Olimpice de la Paris, dar şi un nou record naţional.

6. Pilotul olandez Max Verstappen a încheiat pe primul loc al calificărilor Marelui Premiu al Marii Britanii la Formula 1. Podiumul a fost completat de două nume surpriză, ambii piloţi ai echipei McLaren: Lando Norris s-a clasat al doilea, iar Oscar Piastri a fost al treilea.

7. Danezul Mads Pedersen (Lidl-Trek) a câștigat la sprint etapa cu numărul 9 din Turul Franței, care a avut loc între localitățile Libourne și Limoges.

8. Jucătoarele de tenis Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian s-au calificat în turul doi la dublu, la Wimbledon. Ele au trecut de echipa americană Danielle Collins şi Alison Riske, scor 6-4, 6-4.

9. David De Gea şi-a anunţat plecarea de la Manchester United, punând astfel capăt unei perioade de 12 ani la formația engleză.

10. Ajax Amsterdam a anunţat că fostul fotbalist Edwin van der Saar, care a suferit o hemoragie cerebrală, este în stare stabilă, dar îngrijorătoare, la terapie intensivă. News.ro

11. Ciclistul britanic Mark Cavendish şi-a anunţat retragerea din Turul Franţei, după ce a căzut, înainte de finalul etapei a 8-a şi a suferit o accidentare la claviculă.

12. Sorana Cîrstea fost eliminată în turul al treilea al turneului de la Wimbledon. Ea a fost învinsă de Beatris Haddad Maia, favorită 13 scor 6-2, 6-2.

13. Christian Pulisic ar urma să se transfere la AC Milan. Gruparea lombardă a ajuns la un acord cu Chelsea pentru un transfer în valoare de 22 de milioane de euro.

14. Tehnicianul Christophe Galtier nu duce lipsă de oferte după plecarea de la Paris Saint-Germain. El este dorit în Orientul Mijlociu de Al-Shabab (Arabia Saudită) şi Al-Duhail (Qatar).

15. Actorul Jean Dujardin va conduce ceremonia de deschidere a Cupei Mondiale de rugby, care va avea loc peste două luni, în Franţa. News.ro

16. Clubul saudit Al-Ahli i-a făcut antrenorului Diego Simeone o ofertă de 40 de milioane de euro pe an.

17. Viitorul club al lui Lionel Messi, Inter Miami a anunţat că va organiza o prezentare a noului său star în cadrul unui eveniment denumit „The Unveil”, pe 16 iulie pe stadionul său. News.ro

18. Novak Djokovic, locul 2 mondial, s-a calificat în ”optimi” la Wimbledon, învingându-l pe elveţianul Stan Wawrinka (locul 88), scor 6-3, 6-1, 7-6 (7/5).

19. Programul transmisiunilor de duminică:

• 11:05 – Canotaj – Cupa Mondiala – Lucerna – Prima Sport 1
  • 13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2
  • 15:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
  • 17:00 – Formula 1 – MP al Marii Britanii – Cursa – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Real Madrid și Bayern Munchen s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
CFR Cluj și FCSB evoluează joi în prima etapă a grupelor Conference League – Cronica Sportivă