Simona Halep a câştigat turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1 – Cronica Sportivă

1. Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-2, 6-3, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 3. Acesta este trofeul cu numărul 23 din 41 de finale disputate de sportiva română. News.ro

2. Simona Halep a declarat după turneul de la Melbourne pe care l-a câştigat că se simte bine din punct de vedere fizic şi crede că are capacitatea de a continua seria victoriilor.News.ro

3. Elena Gabriela Ruse, locul 87 WTA şi cap de serie numărul 3, a acces, duminică, în turul al doilea al calificărilor pe tabloul principal al turneului de categorie WTA 500 de la Sydney.Ea a învins-o, în primul tur, cu scorul de 6-3, 6-0, pe australianca Alexandra Osborne, locul 772 WTA, benficiară a unui wild card. Pentru un loc pe tabloul principal, Ruse va juca împotriva italiencei Fiona Ferro, locul 103 WTA şi cap de serie numărul 7.

4. Naţionala de handbal masculin a României a învins duminică, la Cluj-Napoca, reprezentativa Republicii Moldova, scor 33-23 (18-15) şi, cu două victorii din două partide, s-a calificat în prima fază play-off a Campionatului Mondial din 2023. News.ro

5. Echipa de handbal feminin Minaur Baia Mare a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză Zaglebie Lubin, scor 34-32 (18-14), în primul meci din grupa B a European League.News.ro

6. Gaz Metan Mediaş i-a transferat pe mijlocaşul Florin Achim (Academica Clinceni) şi pe atacantul bulgar Tsvetelin Chunchukov (Sepsi).

7. FC Rapid a fost învinsă, duminică, în primul amical disputat în cantonamentul din Turcia, cu scorul de 2-1 (0-1), de echipa turcă Diyarbakir, din liga a V-a. News.ro

8. Formaţia Universitatea Craiova a obţinut o victorie în primul meci amical disputat în stagiul de pregătire din Antalya, scor 5-2, cu Paksi FC, din Ungaria. News.ro

9. Liderul WTA, Ashleigh Barty, a câştigat, duminică, finala turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide. Australianca a întrecut-o, în ultimul act, cu scorul de 6-3, 6-2, pe Elena Rîbakina din Kazahstan, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 7. Barty, 25 de ani, este la titlul cu numărul 14 din carieră.

10. Amanda Anisimova, locul 78 WTA, a câştigat, duminică, al doilea ei turneu WTA din carieră, Melbourne Summer Set 2. Americanca în vârstă de 20 de ani a învins-o, în finală, cu scorul de 7-5, 1-6, 6-4, pe Aliaksandra Sasnovici, locul 107 WTA. News.ro

11. Canada a câştigat, duminică, în premieră, Cupa ATP de la Sydney, după ce a dispus în finală, cu scorul de 2-0, de echipa Spaniei. Felix Auger-Aliassime, locul 11 ATP, a adus victoria echipei lui după ce l-a întrecut, cu scorul de 7-6 (3), 6-3, pe Roberto Bautista Agut, locul 19. În primul meci, Dennis Shapovalov, locul 14 ATP, l-a învins, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Pablo Carreno Busta, locul 20 ATP.

12. Tenismenul spaniol Rafael Nadal, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 1, a câştigat, duminică, turneul de 250 de puncte de la Melbourne. El l-a învins, în finală, cu scorul de 7-6 (6), 6-3, pe americanul Maxime Cressy, locul 112 ATP, venit din calificări, după o oră şi 44 de minute. News.ro

13. Tenismenul francez Gael Monfils, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 1, a câştigat duminică, trofeul cu numărul 11 din carieră, primul după februarie 2020, la Adelaide, o competiţie de 250 de puncte. El l-a învins în finală, cu scorul de 6-4, 6-4, pe rusul Karen Hacianov, locul 29 ATP şi cap de serie numărul 2.

14. Jucătoarea poloneză Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 6, a anunţat că nu va participa la turneul de categorie WTA 500 de la Sydney. Swiatek a acuzat o accidentare la coaste, căpătată în timpul turneului de la Adelaide, la care a fost eliminată în semifinale de Ashleigh Barty, locul 1 WTA, scor 6-2, 6-4. News.ro

15. Formaţia FC Sevilla a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Getafe, în etapa a XX-a a campionatului Spaniei, consolidându-şi locul 2 în clasament. News.roAtletico Madrid a remizat în deplasare, scor 2-2, cu Villarreal. Correa (Atletico) a deschis scorul cu un gol de la jumătatea terenului. Alte rezultate: Rayo Vallecano – Betis, scor 1-1, Alaves – Athletic Bilbao, 0-0, Osasuna – Cadiz, scor 2-0 (la oaspeţi, atacantul Florin Andone a intrat pe teren în minutul 60. Real Madrid conduce în clasament, cu 49 de puncte şi un meci în plus, fiind urmată de FC Sevilla, 44 de puncte, Betis, 34 de puncte, Atletico Madrid şi Real Sociedad, câte 33 de puncte, FC Barcelona, 32.

16. Formaţia Internazionale Milano a învins, duminică, pe teren propriu, scor 2-1, echipa Lazio, în etapa a XXI-a a campionatului Italiei. La oaspeţi, Ştefan Radu a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 71, iar la Inter portarul Ionuţ Radu a fost rezervă. Într-un alt meci, Salernitana, ultima clasată, a învins, în deplasare, Verona, scor 2-1, iar Sassuolo, cu fundaşul Vlad Chiricheş în teren până în minutul 77, a trecut, tot în deplasare, cu scorul de 5-1, de echipa Empoli. Alte rezultate: Venezia – AC Milan, scor 0-3, Napoli – Sampdoria, scor 1-0 (la oaspeţi, fundaşul Radu Drăguşin a jucat tot meciul), AS Roma – Juventus, scor 3-4, Genoa – Spezia, scor 1-2. În clasament, Inter este pe primul loc, cu 49 de puncte şi un joc mai puţin, fiind urmată de AC Milan, cu 48 de puncte, şi de Napoli, cu 43 de puncte.

17. Formaţia Paris Saint-Germain a remizat, duminică, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Olympique Lyon, în etapa a XX-a a campionatului Franţei. Alte rezultate: Brest – Nice, scor 0-3, Clermont – Reims, scor 0-0, Metz – Strasbourg, scor 0-2, Nantes – Monaco, scor 0-0. PSG este lider în clasament, cu 47 de puncte, fiind urmată de OGC Nice, cu 36 de puncte, şi de Olympique Marseille, tot cu 36 puncte.

18. Echipa Arsenal Londra a fost eliminată, duminică, în 32-imile Cupei Angliei, de formaţia Nottingham Forrest, din liga secundă, care s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

19. Reprezentativa ţării gazdă, Camerun, a învins selecţionata Burkina Faso, scor 2-1, duminică, la Yaounde, în meciul de deschidere de la Cupa Africii pe Naţiuni. News.ro