Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams în sferturile Australian Open – Cronica sportivă

1. Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams în sferturile de finală de la Australian Open, după un meci pe care sportiva din SUA l-a dominat în mare parte. Simona a avut inițiativa doar la începutul setului al doilea, când a condus cu 2-0 și 3-1, dar s-a văzut învinsă cu un dublu 6-3, după o oră și 23 de minute. (Treizecizero)

2. Serena va juca în continuare, în prima semifinală a turneului feminin, cu Naomi Osaka (locul 3 WTA), care a trecut rapid, cu 6-2 6-2, de Su-Wei Hsieh. S-a stabilit și prima semifinală a turneului masculin, unde liderul mondial, Novak Djokovic (care a trecut ieri în patru seturi de Alexander Zverev), îl va întâlni pe Aslan Karatsev, surpriza rusă venită din calificări.

În această dimineață sunt programate meciurile din sferturi de pe cealaltă parte a tablourilor: Stefanos Tsitsipas – Rafael Nadal, Andrei Rublev – Daniil Medvedev, Jennifer Brady – Jessica Pegula și Ashleigh Barty – Karolina Muchova.

3. Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale Phillip Island Trophy de la Melbourne, după ce a trecut de chinezoaica Qiang Wang (locul 34 WTA) cu 6-7 (2), 6-1, 6-2. În această fază, ea o va întâlni pe Bianca Andreescu, în această dimineață, după ora 7.00. Celelalte sferturi sunt Rebecca Peterson – Danielle Collins, Jil Teichmann – Marie Bouzkova și Petra Martic – Daria Kasatkina. (News.ro)

4. Aseară s-au jucat primele două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, respectiv:

-Paris Saint Germain a învins-o categoric pe Barcelona, cu 4-1, în deplasare, chiar dacă au absentat doi jucători foarte importanți, Neymar și Di Maria. Au înscris:  Messi 27-din penalty / Mbappe 32, 65, 85, Moise Kean 70 (Video);

-Liverpool a învins-o cu 2-0 pe RB Leipzig, la Budapesta, prin golurile lui Salah (min. 53) și Mane (min. 58) (Video).

5. Astăzi continuă optimile de finală ale Ligii Campionilor, cu încă două meciuri, respectiv FC Porto – Juventus Torino și FC Sevilla – Borussia Dortmund. Ambele meciuri se vor juca de la ora 22.00, iar returul acestor partide se va desfășura pe 9 martie.

6. Într-o partidă restantă din etapa a 21-a a Ligii 1 la fotbal, FC Argeș a remizat cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-1. FC Argeș și-a prelungit la zece seria de meciuri fără înfrângere în Liga 1. Au înscris: Bouhenna 23 / Dumitru 60. În clasament, FC Argeș este pe locul 10, iar Sepsi pe locul 4, la egalitate cu FC Botoșani. (Video).

Etapa a 24-a a Ligii 1 începe vineri, 19 februarie, de la ora 17.30, cu meciul FC Voluntari – FC Argeș.

7. Echipa de handbal masculin Dinamo București a pierdut ieri meciul cu IFK Kristianstad, din grupa B din EHF European League, cu scorul de 28-29, deși a condus mare parte din acesta. Dinamo ocupă acum locul 5 (din șase echipe) în clasamentul grupei, cu 3 puncte, la 3 puncte de locul 4, primul loc de calificare în următorul tur. (News.ro)

8. Cinci jucătoare şi o persoană din staff-ul tehnic al CSM Bucureşti (cel mai probabil antrenorul principal, Adrian Vasile) au fost testate pozitiv cu Covid-19. Există temeri că meciul pe care CSM urma să-l joace mâine, 18 februarie, cu SCM Râmnicu Vâlcea, în Liga Florilor, s-ar putea amâna. (News.ro)

9. Lotul olimpic feminin de gimnastică se pregătește la București pentru Campionatele Europene din aprilie, de la Basel, unde gimnastele vor concura pentru o calificare individuală la Tokyo. România va lipsi, pentru a doua oară consecutiv, din concursul pe echipe de la Jocurile Olimpice și are până acum doar doi gimnaști calificați: Marian Drăgulescu, la sărituri, și Maria Holbură, la individual compus. (Lead.ro)

10. România a jucat cel de-al treilea meci din cadrul turneului preolimpic de polo de la Rotterdam, cu Olanda, scorul final fiind 9-8 în favoarea echipei olandeze. În clasamentul grupei B, România se află pe locul 5 din 6 echipe, cu 1 punct, primele patru calificându-se în sferturile de finală. Astăzi jucăm cu Germania, aflată pe ultimul loc al grupei. (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – Australian Open, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 02.00 – Phillip Island Trophy, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 20.00 – Levante – Atletico Madrid, La Liga – Digi Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Porto – Juventus, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Sevilla – Borussia Dortmund, Liga Campionilor – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Marseille – Nice, Ligue 1 – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 22.15 – Everton – Manchester City, Premier League – Eurosport 1

Ți-ar mai putea plăcea
CFR Cluj a câștigat derby-ul cu FCSB din Superliga – Cronica Sportivă
Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de dublu feminin de la Roland Garros – Cronica sportivă