Simona Halep joacă astăzi, de la ora 10.00, în sferturile Australian Open, cu Serena Williams – Cronica sportivă

1. Simona Halep va juca în această dimineață, de la ora 10, în sferturile de finală ale Australian Open, împotriva Serenei Williams. Bilanțul întâlnirilor între cele două campioane este de 9-2 în favoarea jucătoarei din SUA, dar Simona Halep a câștigat cel mai recent meci dintre cele două, excepționala finală de Wimbledon 2019, care i-a adus Simonei al doilea titlu de Mare Șlem. (Treizecizero)

2. S-au stabilit toate meciurile din sferturile de finală ale Australian Open, după meciurile de ieri. Astfel, la masculin, acestea sunt Grigor Dimitrov – Aslan Karatsev, Novak Djokovic – Alexander Zverev (ambele se vor juca în această dimineață), Stefanos Tsitsipas – Rafael Nadal și Andrei Rublev – Daniil Medvedev; la feminin, acestea sunt Serena – Simona, Su-Wei Hsieh – Naomi Osaka, Jennifer Brady – Jessica Pegula și Ashleigh Barty – Karolina Muchova.

3. Tot în Australia, la Phillip Island Trophy, Patricia Țig și Irina Begu s-au calificat ieri în optimile de finală ale turneului: Patricia Țig a trecut cu 6-1 6-4 de britanica Francesca Jones, urmând să joace în turul următor cu Jil Teichmann (cea care a trecut de Monica Niculescu, intrată pe tablou ca lucky-loser); Irina Begu continuă seria meciurilor bune, câștigând cu Anna Blinkova, scor 6-3 6-2, urmând să o întâlnească pe Qiang Wang. A pierdut, din păcate, Ana Bogdan, cu Zarina Diyas.

4. În ultimele două meciuri disputate din etapa a 23-a din Liga 1, ieri s-au consemnat următoarele rezultate:

-FC Botoșani a reușit a patra victorie consecutivă în Liga 1, trecând de data aceasta de Gaz Metan Mediaș cu 2-1. Au înscris: Keyta 50-din penalty, Al Mawas 69 / Yuri 68 (Video);

-CFR Cluj a ratat șansa de a trece pe primul loc, după ce a remizat cu FC Voluntari, scor 0-0. A fost un meci în care CFR-ul a ratat mai multe ocazii importante și a reclamat și mai multe erori de arbitraj în defavoarea sa (Video).

5. În clasament, după 23 de etape, pe primul loc se află FCSB, cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj mai slab, Universitatea Craiova, cu 44 de puncte, și FC Botoșani, cu 36 de puncte. Pe ultimele patru locuri, se regăsesc Astra Giurgiu, cu 25 de puncte, FC Hermannstadt, cu 22 puncte, FC Voluntari, cu 21 puncte, și Poli Iași, cu 16 puncte.

Astăzi se va juca, de la ora 19.00, meciul FC Argeș – Sepsi Sf. Gheorghe, restanță din etapa a 21-a a campionatului.

6. Astăzi se reia Liga Campionilor la fotbal, cu primele două meciuri din optimile de finală ale competiției, respectiv Barcelona – Paris Saint Germain și Leipzig – Liverpool (cel de-al doilea meci se joacă la Budapesta, din cauza restricțiilor de călătorie provocate de pandemie). Ambele meciuri se vor juca de la ora 22.00, iar returul acestor partide se va desfășura pe 10 martie.

7. România a jucat cel de-al meci din cadrul turneului preolimpic de polo de la Rotterdam, cu Rusia, scorul final fiind 9-9. În primul meci din Grupa B, România fusese învinsă, duminică, de vicecampioana olimpică din 2016, Croaţia, scor 16-6. În clasament, România se află pe locul 5 din 6 echipe, primele patru calificându-se în sferturile de finală. (News.ro)

8. S-au tras la sorți sferturile de finală ale Cupei României, care se vor disputa pe 3 martie, astfel: FC Petrolul Ploiești – Astra Giurgiu, Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova, Dunărea Călărași – Dinamo București și Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu. (News.ro)

9. Echipa de handbal masculin Dinamo București joacă astăzi în grupa B din EHF European League, împotriva suedezilor de la IFK Kristianstad, de la ora 19.45. Dinamo ocupă locul 5 (din șase echipe) în clasamentul grupei, cu 3 puncte, în vreme ce echipa suedeză este pe locul 3, cu 8 puncte.

10. Michael McDowell a câștigat cursa de NASCAR 500 de la Daytona, care a fost întârziată mai mult de cinci ore de ploaie, dar și de un accident teribil în turul 15; cursa a fost neutralizată și reluată după mai multe ore, iar la reluare s-a impus Michael McDowell, în vârstă de 36 de ani, aflat la prima victorie a carierei, la a 358-a cursă. (Washington Post)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – Australian Open, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 02.00 – Phillip Island Trophy, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 19.00 – FC Argeș – Sepsi, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.45 – Dinamo – Kristianstad, handbal masculin – Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Barcelona – PSG, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Leipzig – Liverpool, Liga Campionilor – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

România a terminat pe locul 12 Campionatul Mondial de Handbal feminin – Cronica Sportivă
Astăzi se joacă Inter – Milan, în sferturile de finală ale Cupei Italiei – Cronica sportivă