Simona Halep joacă în turul 3 la Australian Open de la ora 10.00 – Cronica sportivă

1. Sorana Cîrstea a pierdut meciul disputat în această dimineață în turul 3 de la Australian Open. Cea care a învins-o a fost Marketa Vondrousova, după un meci destul de echilibrat,mai ales în setul 2. Scorul final a fost 6-2 6-4 pentru sportiva din Cehia, după o oră și 27 de minute. (Treizecizero)

2. Simona Halep o întâlnește pe Veronika Kudermetova (Rusia, 36 WTA), astăzi, de la 10:00 dimineața, primul meci în sesiunea de seară de pe Rod Laver. Câștigătoarea acestei partide va juca împotriva învingătoarei meciului Iga Swiatek – Fiona Ferro. Tot în această dimineață se joacă Dominic Thiem – Nick Kyrgios, Denis Shapovalov – Felix Auger Aliassime, Ons Jabeur – Naomi Osaka și Novak Djokovic – Taylor Fritz.

3. În meciurile de ieri de la Australian Open, au existat mai multe surprize, dar și meciuri intense sau echilibrate: Kaia Kanepi a pus capăt traseului campioanei en-titre Sofia Kenin, scor 6-3, 6-2; Fabio Fognini a rezistat unui meci teribil de complicat, de cinci seturi, cu compatriotul său, Salvatore Caruso, dar la final cei doi jucători s-au certat câteva minute în limba italiană; au trecut mai departe Elise Mertens, Karolina Pliskova, Rafael Nadal, Daniil Medvedev, Ashleigh Barty și Stefanos Tsitsipas. (Treizecizero)

4. În ultimele trei meciuri din optimile Cupei României, jucate ieri, s-au consemnat următoarele rezultate:

-Viitorul Pandurii Târgu Jiu a învins Gaz Metan Mediaş, cu 1-0, și s-a calificat în sferturi, într-o nouă victorie reușită de echipele din Liga 2. A înscris Paraschiv în min. 15 (Gsp.ro);

-Astra Giurgiu a reușit să revină în jocul din deplasare cu ASU Poli Timișoara de la scorul de 0-1 și să învingă cu 2-1, într-un meci antrenant, jucat pe un teren extrem de greu. Au marcat: Coadă 27 / Balaure 59, Montini 81 (Video);

-Univ. Craiova a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, pe viscol și la o temperatură sub zero grade. Unicul gol a venit în startul partidei, după ce Florescu l-a faultat în careu pe Andrei Ivan, iar Cicâldău a marcat din penalty (Video).

Astfel, formațiile calificate în sferturile de finală ale Cupei sunt Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște, Universitatea Cluj, Dinamo București, Viitorul Târgu Jiu, Astra Giurgiu și Universitatea Craiova.

5. Astăzi se reia Liga 1 la fotbal, cu primul meci al etapei a 23-a, FC Argeș Pitești – Viitorul Constanța, care se joacă de la ora 20.00.

În clasament, după 22 de etape, pe primul loc se află FCSB, cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 47 de puncte, Universitatea Craiova, cu 43 de puncte, și Sepsi, cu 34 de puncte. Pe ultimele patru locuri, se regăsesc Astra Giurgiu, cu 22 de puncte, FC Voluntari, cu 20 puncte, FC Hermannstadt, cu 19 puncte și Poli Iași, cu 16 puncte.

6. UEFA a anunțat oficial că folosirea cuvântului „negru” de către arbitrii români Sebastian Colţescu şi Octavian Şovre la adresa antrenorul secund al echipei Istanbul Başakşehir, Pierre Webo, nu reprezintă rasism. Cei doi arbitri români rămân în continuare pasibili de sancțiuni disciplinare. (News.ro)

7. Bayern Munchen a câştigat Cupa Mondială a Cluburilor, după ce a învins-o în finală, pe Tigres (Mexic), cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Pavard. Pe locul trei s-a clasat echipa egipteană Al Ahly, care a învins în finala mică, după lovituri de departajare, pe Palmeiras. (News.ro)

8. Optimile de finală ale Cupa Angliei au fost prilejul unor meciuri spectaculoase, jucate de marți până joi, într-o singură manșă, fiind consemnate următoarele rezultate: Burnley – Bournemouth 0-2, Manchester United – West Ham United 1-0 (gol marcat de McTominay, în prelungiri, în min. 97), Swansea – Manchester City 1-3, Leicester – Brighton 1-0, Sheffield – Bristol City 1-0, Everton – Tottenham 5-4 (cel mai spectaculos meci al rundei, golul victoriei fiind marcat în reprizele de prelungiri, în min. 97), Wolves – Southampton 0-2 și Barnsley – Chelsea 0-1.

9. S-au jucat și primele manșe din semifinalele Cupa Spaniei: miercuri, Sevilla a învins cu 2-0 pe Barcelona, ajungând la opt victorii consecutive în toate competițiile, golurile fiind marcate de Kounde și Rakitic; aseară, Bilbao și Levante au încheiat la egalitate, scor 1-1 (Martinez 58 / Melero 26). Meciurile retur se vor juca pe 3 și 4 martie.

10. A fost anunțat traseul din acest an al Turului Spaniei la ciclism: La Vuelta se va desfășura între 14 august și 5 septembrie; se va încheia, pentru prima dată după aproape 20 de ani, cu o etapă de contratimp de 33,7 kilometri; va începe cu un contratimp intraurban în orașul Burgos; în etapa a 14-a, cicliștii vor trece de 2 ori peste Pico de Villuercas, o cățărare în premieră în Vuelta; etapa a 15-a propune o trecere peste „monstrul” El Barraco. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – Australian Open, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 20.00 – FC Argeș – Viitorul, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 21.30 – Leipzig – Augsburg, Bundesliga – Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 21.45 – Bologna – Benevento, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport+

-ora 22.00 – Levante – Osasuna, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

Britanicul David Ellis se alătură staff-ului echipei naționale de rugby – Cronica Sportivă
CM Rugby: Noua Zeelanda a distrus Africa de Sud 23-13 / Azi derbyul orgoliilor FCSB – CFR (20:30) I Cronica Sportiva