Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open. Urmează un meci cu Serena Williams – Cronica sportivă

1. Simona Halep s-a revanșat după înfrângerea de la Roland Garros și a trecut de Iga Swiatek în trei seturi. După ce Simona a pierdut primul set, nu s-a mai uitat în urmă și a jucat impecabil din punct de vedere tactic, forțând-o pe poloneză să greșească din ce în ce mai des. Scorul final, pentru calificarea în sferturile de finală ale Australian Open, a fost 3-6, 6-1, 6-4. Urmează marți un meci cu Serena Williams, care a trecut în optimi de Aryna Sabalenka, tot în trei seturi. (Treizecizero)

2. Alături de meciul Simonei, o altă confruntare din sferturile de finală ale turneului feminin va fi Naomi Osaka – Su-wei Hsieh. Naomi Osaka a supraviețuit unui meci excelent cu Garbine Muguruza, revenind de la 3-5, 15-40 în setul decisiv pentru a câștiga meciul cu 4-6, 6-4, 7-5. În turneul masculin, au ajuns în sferturi Novak Djokovic, Aslan Karatsev, Grigor Dimitrov (care a trecut de unul dintre favoriți, Dominic Thiem) și Alexander Zverev. (Treizecizero)

Printre meciurile acestei dimineți, din optimi, se numără Fabio Fognini – Rafael Nadal, Stefanos Tsitsipas – Matteo Berrettini, Elise Mertens – Karolina Muchova și Ashleigh Barty – Shelby Rogers.

3. În cadrul turneului de 250 de puncte din Australia, Phillip Island Trophy, Patricia Țig a trecut în turul al doilea, după ce a învins-o pe Lesia Tsurenko, urmând să joace mai departe cu britanica Francesca Jones. Tot în turul doi, vor juca Irina Begu cu Anna Blinkova, iar Ana Bogdan cu Zarina Diyas. (News.ro)

4. În cele trei meciuri disputate ieri din etapa a 23-a din Liga 1, s-au consemnat următoarele rezultate:

-Astra Giurgiu s-a impus în deplasare pe terenul ultimei echipe din clasamentului Ligii 1, Poli Iași. Scorul a fost 3-2 pentru echipa din Giurgiu, după ce gazdele au condus cu 1-0. Au înscris: de Iriondo 2, Calcan 50 / Montini 31, Canadija 36, Wutrich 42 (Video);

La primul meci de campionat cu noul antrenor din Grecia, Univ. Craiova a remizat în deplasare cu Academica Clinceni, scor 0-0. Craiova a ajuns la patru meciuri consecutive fără gol primit (Video);

-FCSB a pierdut și cu Hermannstadt, în deplasare, scor 0-1, fiind la al treilea eșec la rând fără să marcheze; se pare că plecarea lui Dennis Man a lăsat un gol mare în ofensivă. A înscris Romario Pires, din penalty, în min. 13 (Video).

5. În clasament, pe primul loc se află FCSB, cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 47 de puncte, Universitatea Craiova, cu 44 de puncte, și Sepsi, cu 35 de puncte.

Astăzi se vor disputa ultimele două partide din etapa a 23-a, respectiv FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș (de la ora 17.30) și CFR Cluj – FC Voluntari (de la ora 20.30).

6. În manșa întâi a optimilor de finală ale EHF European Cup la handbal masculin, CSM Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, formaţia elenă AEK Atena, scor 28-23. Partida retur va avea loc peste o săptămână. (News.ro)

7. HC Dunărea Brăila a câștigat, în deplasare, cel de-al cincilea meci din grupele EHF European League, cu formația franceză Fleury Loiret, scor 31-25. În clasament, cu o etapă înaintea finalului grupei, formația din Brăila este pe locul 3, cu 5 puncte, iar pe primele două locuri (calificabile în sferturile de finală) se află Siofok (9 puncte) și Krasnodar (6 puncte). Meciul decisiv se va juca pe 20 februarie, respectiv Dunărea Brăila – Krasnodar. (News.ro)

8. După o nouă înfrângere în campionat în acest weekend, Răzvan Lucescu a fost demis de pe banca tehnică a formației saudite Al Hilal. Antrenorul român fusese instalat la Al Hilal pe 1 iulie 2019 și a cucerit în acest timp un titlu, o Cupă și Liga Campionilor Asiei. (Gsp.ro)

9. În ultimul meci al celei de-a doua etapă a Turneului celor Şase Naţiuni la rugby, Franța a câștigat în deplasare, cu 15-13, în Irlanda. În clasament, Franța și Țara Galilor sunt pe primele două locuri, cu 9 puncte fiecare, urmate de Anglia cu 6 puncte, respectiv de Scoția, cu 5 puncte. Etapa a treia se joacă pe 27-28 februarie, respectiv Italia – Irlanda, Țara Galilor – Anglia și Franța – Scoția. (BBC)

10. Din campionatele importante ale Europei:

-în Premier League, Manchester United a ratat ocazia să se apropie de lider, remizând, scos 1-1, la penultima clasată, West Brom. În celelalte meciuri jucate ieri, Southampton – Wolves 1-2, Arsenal – Leeds 4-2 (triplă Aubameyang) și Everton – Fulham 0-2. În clasament, Man. City este pe locul întâi (53 de puncte), urmată de Man. United și Leicester (46 de puncte fiecare) și Liverpool (40 de puncte);

-în Seria A, derby-ul Inter – Lazio a fost câștigat destul de clar de formația din Milano, care s-a impus cu 3-1 (Lukaku a marcat din nou o dublă). S-au mai disputat: AS Roma – Udinese 3-0 (două goluri Veretout), Cagliari – Atalanta 0-1, Sampdoria – Fiorentina 2-1 și Crotone – Sassuolo 1-2. În clasament, Inter a trecut pe primul loc, cu 50 de puncte, urmată Milan, cu 49 de puncte, și Roma, cu 43 de puncte. Astăzi se joacă Verona – Parma, de la ora 21.45, cu Dennis Man anunțat titular la oaspeți;

-în La Liga, s-au jucat ieri patru meciuri: Getafe – Real Sociedad 0-1, Real Madrid – Valencia 2-0 (Benzema și Kroos), Levante – Osasuna 0-1 și Villarreal – Betis 1-2. În clasament, Atletico Madrid este pe locul 1, cu 54 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 49 de puncte și Barcelona, cu 46 de puncte;

-în Ligue 1, Lille a revenit pe primul loc al clasamentului, dar a ratat ocazia să pună mai multe puncte între ea și urmăritoare după un 0-0 acasă cu Brest. Așadar, după 25 de etape, clasamentul primelor patru echipe arată astfel: 1. Lille – 55 de puncte; 2. PSG – 54 de puncte; 3. Lyon – 52 de puncte; 4. Monaco – 49 de puncte.

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – Australian Open, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 02.00 – Phillip Island Trophy, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 17.30 – Botoșani – Gaz Metan, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 18.00 – Genclerbirligi – Besiktas, Campionatul Turciei – Look Sport 2

-ora 20.30 – CFR Cluj – Voluntari, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.30 – Bayern – Bielefeld, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 21.45 – Verona – Parma, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Cadiz – Athletic Bilbao, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 22.00 – Chelsea – Newcastle, Premier League – Eurosport 1

Fotografia săptămânii: Imagine din Super Bowl LV. Fotografie de David J. Phillip/AP Photo.

Djokovici, eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, va pierde locul de lider în clasamentul ATP – Cronica Sportivă
CFR – Maccabi Tel Aviv, meciul zilei: ora 21:00 – Se vede pe LookPlus si DigiSport I Cronica Sportiva