Simona Halep s-a calificat în turul II al turneului WTA de la Toronto – Crnica Sportivă

1. Simona Halep s-a calificat în turul II al turneului WTA de la Toronto. Ea a trecut de croata Dona Vekic, scor 6-0, 6-2, în 61 de minute.

2. FC Botoşani a încheiat la egalitate cu Farul Constanţa, scor 1-1, în ultimul meci al etapei a cincea din Superligă. Ambii antrenori au primit cartonaşe galbene. Moldovenii au deschis scorul în minutul 5, prin Roman, iar Vlad Morar a înscris din penalty, în minutul 40 și a restabilit egalitatea. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Mijlocaşul spaniol Isco Alarcon s-a despărţit de Real Madrid şi a semnat luni un contract pe doi ani cu FC Sevilla. News.ro

4. Gruparea turcă Galatasaray a anunţat că i-a transferat pe Dries Mertens şi Lucas Torreira. Mertens (35 de ani) a semnat un contract pentru un an, cu opţiune de prelungire pentru încă un sezon. Lucas Torreira (26 de ani) va juca la Istanbul următorii patru ani, după ce în ultimele două sezoane a fost împrumutat de Arsenal la Atletico Madrid şi la Fiorentina.

5. Hermannstadt a câștigat confruntarea cu FC Voluntari, scor 2-1, în etapa a patra din Superliga. Sibienii au deschis scorul prin Alhassan, care a trimis în plasă o centrare de pe dreapta a lui Balaure, în minutul 23. În minutul 34 acelaşi jucător a marcat cu un şut puternic de la 25 de metri. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 39, când Nemec a înscris cu o lovitură de cap. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. La douăsprezece zile după internarea sa la terapie intensivă, fostul mare fotbalist brazilian Mario Zagallo a fost externat, după o infecţie respiratorie care i-a creat probleme mari de sănătate.

7. Portarul lui Juventus, Wojciech Szczesny s-a accidentat duminică în amicalul cu Atletico Madrid şi va lipsi timp de trei săptămâni din echipa torineză. News.ro

8. În urma fazei în care brigada de arbitri a acordat penalty în prelungirile primei reprize a partidei FCU Craiova – Universitatea Craiova, preşedintele CCA, Kyros Vassaras a precizat că sistemul VAR a fost aplicat corespuzător. News.ro

9. Mijlocaşul Fabian Ruiz (Napoli) ar putea ajunge la Paris Saint-Germain, anunţă presa franceză. În vârstă de 26 de ani, jucătorul va semna un contract până în 2026.

10. Jucătoarea rusă de tenis Daria Kasatkina, locul 12 WTA a câştigat turneul de la San Jose, California, primul ei titlu în acest sezon, după ce învins-o pe Shelby Rogers (locul 45). News.ro

11. Cu 34 de goluri marcate în cele zece meciuri din program din acest weekend, Ligue 1 a reuşit cel mai prolific start de sezon în goluri din 1977/1978 (42 de goluri).

12. Ana Bogdan a urcat 12 locuri în clasamentul WTA, după ce a câştigat BCR Iaşi Open. Ea ocupă locul 63, cu 910 puncte. Cel mai bine clasată jucătoare din România este Simona Halep, pe locul 15, cu 2415 puncte. Irina-Camelia Begu a urcat 0un loc şi se află pe 33, cu 1384 puncte. Sorana Cîrstea a coborât două locuri şi se află pe 38, cu 1330 puncte.

13. Jucătoarea de tenis Liudmila Samsonova, locul 60 mondial, a câştigat turneul de la Washington. Ea a trecut în finală de estona Kaia Kanepi, locul 37 mondial, scor 4-6, 6-3, 6-3. News.ro

14. Valentin Mihăilă a înscris pentru Parma, în victoria obţinută cu 2-0 la Salernitana, în Cupa Italiei.

15. Programul transmisiunilor zilei de marți:

• ora 18:00 Fotbal Liga 2 etapa 1: CSA Steaua – Metaloglobus: Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1
  • ora 18:00 Tenis WTA Toronto turul 1: Digi Sport 2
  • ora 18:00 Tenis ATP Montreal: Eurosport 2
  • ora 21:45 Fotbal Cupa Ligii Angliei: Charlton – QPR: Digi Sport 3
Ți-ar mai putea plăcea
Tom Brady, cel mai bun jucător de fotbal american, și-a anunțat retragerea – Cronica Sportivă
Horia Tecău s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells – Cronica sportivă