Simona Halep și Irina Begu s-au calificat în sferturile turneului de la Melbourne – Cronica Sportivă

1. Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Elena-Gabriela Ruse, locul 87 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1. Halep va evolua în sferturi, vineri, nu înainte de 03.30, cu Viktorija Golubic din Elveţia, locul 43 WTA. News.ro

2. Irina Begu, locul 62 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2. Ea a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, pe italianca Jasmine Paolini, locul 53 WTA. News.ro La aceeaşi competiţie, Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, a fost eliminată, joi, în optimile de finală. Ea a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-1, de americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA. Begu va evolua, vineri, de la ora 02.00, cu Anisimova, în sferturi. News.ro

3. Liderul ATP, Novak Djokovici, a făcut apel la decizia de anulare a vizei şi de expulzare din Australia. Apelul la decizia de anulare a vizei de intrare în Australia pentru Novak Djokovici va fi judecat luni, iar până atunci sârbul va rămâne la Melbourne, într-un hotel de carantină.News.ro

4. Ladislau Boloni a sosit, joi, în România, pentru a negocia preluarea conducerii tehnice a echipei naţionale, el fiind aşteptat la aeroport de directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă.News.ro

5. FCSB a anunţat, joi, printr-un mesaj postat pe Facebook, despărţirea de fotbalistul Constantin Budescu. News.ro

6. Clubul Universitatea Craiova a anunţat, joi, despărţirea de atacantul Mihai Roman. News.ro

7. Cluburile FC Voluntari şi Parma Calcio 1913 au ajuns la un acord în privinţa jucătorului Muhamed Tehe Olawale. Fotbalistul va evolua sub formă de împrumut la formaţia ilfoveană, pentru o perioadă de un sezon şi jumătate. News.ro

8. Vicecampioana en-titre la baschet masculin, CSM Oradea, a anunţat, joi, transferul jucătorului american Mark Ogden, de la Hapoel Holon, care a jucat în acest sezon şi împotriva campioanei U BT Cluj, în grupele Basketball Champions League. News.ro

9. Naţionala de handbal masculin a Ciprului a fost nevoită să se retragă de la turneul preliminar al CM-2023, găzduit de Cluj-Napoca, începând de vineri. Ciprioţii au anunţat mai multe cazuri de Covid-19 în lot, iar EHF a validat retragerea echipei. România va juca astfel doar cu Israel şi Republica Moldova. News.ro

10. Campioana la handbal feminin, CSM Bucureşti, a anunţat, joi, decizia EHF de amânare a partidei din deplasare cu Brest, din etapa a 9-a a Ligii Campionilor, din cauza a trei cazuri de Covid-19 din lotul lui Adrian Vasile. News.ro

11. Perechea Irina Begu/Nina Stojanovici (România/Serbia), cap de serie numărul 3, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2. Begu şi Stojanovici au trecut în sferturi de perechea Aliona Bolsova/ Katarzyna Kawa (Spania/Polonia), scor 4-6, 6-0, 10-3.

12. Perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a fost eliminată, joi, în primul tur al probei de dublu de la Melbourne Summer Set 2. Bara şi Gorgodze au fost învinse în optimi de cuplul Viktorija Golubic/Astra Sharma (Elveţia/Australia), scor 5-7, 6-4, 12-10.

13. Japoneza Naomi Osaka, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 1, a acces, joi, în sferturi la Melbourne Summer Set 1, o competiţie de categorie WTA 250, la care Simona Halep este a doua favorită. Osaka a trecut în optimi de Maryna Zanevska din Belgia, locul 82 WTA, scor 6-1, 6-1, după doar 58 de minute de joc. În sferturi, japoneza va evolua contra germanei Andrea Petkovici, locul 75 mondial.

14. FIFA a anunţat, joi, finaliştii pentru premiile de cel mai bun antrenor din fotbalul masculin.Pentru premiul The Best FIFA Men’s Coach au ajuns să fie finalişti spaniolul Pep Guardiola (Manchester City), italianul Roberto Mancini (naţionala Italiei) şi germanul Thomas Tuchel (Chelsea FC). News.ro

15. Formaţia Cagliari, la care joacă Răzvan Marin, a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa lui Radu Drăguşin, Sampdoria Genova, într-un meci din etapa a XX-a a campionatului Italiei. News.ro Formaţia Sassuolo, la care joacă Vlad Chiricheş, a remizat, joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Genoa. News.ro Formaţia AC Milan a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa AS Roma. News.ro Juventus Torino a remizat, joi seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Napoli, în aceeaşi etapă. News.ro

16. Formaţiile FC Sevilla, Sporting Gijon, Athletic Bilbao şi Elche s-au calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei Spaniei. Villarreal a fost eliminată. News.ro Şi Cadiz, cu Florin Andone titular, s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei Spaniei, trecând în 16-imi de formaţia de eşalon secund Fuenlabrada, scor 1-0. News.ro

17. Meciul Lille-Lorient, programat sâmbătă, în etapa a XX-a a campionatului Franţei, a fost amânat, după 12 cazuri de Covid-19 la echipa oaspete. Este al doilea meci amânat din cauza Covid-19 în etapa a XX-a a campionatului Franţei, după Angers-Saint-Etienne, partidă reprogramată la 26 ianuarie.

18. Cea de-a XX-a etapă din Serie A ar putea avea patru meciuri pierdute la masa verde. Liga Italiană refuză să amâne întâlnirile, în timp ce patru echipe, Bologna, Torino, Udinese şi Salernitana, au refuzat să joace, din cauza numeroşilor jucători infectaţi cu coronavirus. Aceste patru echipe vor avea probabil un meci pierdut la masa verde. Partidele Bologna – Inter, Atalanta – Torino, Salernitana – Venezia şi Fiorentina – Udinese, programate joi, nu s-au disputat.

19. Managerul Manchester City, Pep Guardiola, şi antrenorul echipei Burnley, Sean Dyche, au fost testaţi pozitiv cu Covid-19 şi nu vor putea sta pe banca tehnică a formaţiilor lor la meciurile din Cupa Angliei. News.ro

20. Clubul Paris Saint-Germain a înregistrat, joi, două noi cazuri de infectare cu coronavirus: Angel Maria şi Julian Draxler. La PSG au mai fost testaţi pozitiv cu covid-19 recent Gianluigi Donnarumma, Layvin Kurzawa, Nathan Bitumazala, Sergio Rico şi Danilo Pereira. Lionel Messi a fost şi el infectat, dar s-a vindecat de Covid-19.