Simona Halep şi Irina-Camelia Begu joacă azi în turul al doilea al turneului de la Roland Garros – Cronica Sportivă

1. Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19, şi Irina-Camelia Begu, locul 63 WTA, vor evolua, joi, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Prima va intra în joc Begu, de la ora 12.00, în meciul care deschide ziua pe terenul 13. Ea va da piept cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 30. La fel ca în primul tur, Halep va evolua, după ora 15.30, pe arena Simonne Mathieu. Partida ei cu Qinwen Zheng, locul 74 WTA, este a treia a zilei, după un meci de simplu feminin, care începe la ora 12.00, urmat de unul de simplu masculin.

2. AS Roma a câştigat prima ediţie a Conference League, după ce a învins în finală, miercuri, la Tirana, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Feyenoord Rotterdam. După acest succes, Jose Mourinho a devenit singurul antrenor din istorie care a câştigat trofee continentale cu patru echipe, FC Porto (Cupa UEFA şi Liga Campionilor), Inter Milano (Liga Campionilor), Manchester United (Liga Europa) şi AS Roma (Conference League). De asemenea, acesta este primul trofeu european din istoria clubului roman. Finala a fost condusă bine de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru. News.ro

3. Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, a fost eliminată, miercuri, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Ea a fost învinsă, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-0, de americanca Sloane Stephens, locul 64 WTA.

4. Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze (Georgia) au fost eliminate, miercuri, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de grand slam de la Roland Garros. Ele au fost învinse de echipa americană Madison Keys/Taylor Townsend, scor 6-2, 7-6 (6). Pe tabloul de dublu se mai află Monica Niculescu (alături de Alison Van Uytvanck), Gabriela Ruse (alături de Marta Kostiuk), Irina Begu (alături de Camila Osorio) şi Raluca Olaru (alături de Nadiia Kichenok).

5. Jucătoarea britanică Emma Răducanu, locul 12 WTA şi favorită 12, a fost eliminată, miercuri, în turul doi al turneului de grand slam de la Roland Garros. Răducanu a fost învinsă de sportiva din Belarus Aliaksandra Sasnovich, locul 47 mondial, scor 3-6, 6-1, 6-1. Şi jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 72 WTA, a fost eliminată în turul al doilea, după 2-6, 4-6, cu Belinda Bencic din Elveţia, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 14.

6. Maria Sakkari din Grecia, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost eliminată, miercuri, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Ea a fost învinsă, cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (4), de Karolina Muchova din Cehia, locul 81 WTA. Sakkari este a cincea jucătoare din Top 10 WTA care părăseşte turneul, după Barbora Krejcikova din Cehia (locul 2 şi deţinătoarea trofeului), Anett Kontaveit din Estonia (locul 5), Ons Jabeur din Tunisia (locul 6) şi Garbine Muguruza din Spania (locul 10).

7. Deşi nu au fost surprize mari, miercuri a fost o zi spectaculoasă pe tabloul principal masculin de la Roland Garros. Tenismenul spaniol Carlos Alcaraz, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 6, a avut nevoie de peste patru ore şi jumătate de joc pentru a trece în turul al treilea al French Open. Jucătorul de 19 ani l-a învins, miercuri, în manşa a doua, cu scorul de 6-1, 6-7 (7), 5-7, 7-6 (2), 6-4, pe compatriotul său Albert Ramos-Vinolas, 34 de ani, locul 44 ATP. Alcaraz a salvat o minge de meci la 4-5, în setul al patrulea şi a fost condus cu 3-0 în decisiv. Noua vedetă a tenisului va juca în turul al treilea cu un alt tânăr jucător în ascensiune, americanul Sebastian Korda, locul 30 ATP. Şi germanul Alexander Zverev, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3, a salvat o minge de meci înainte de a se califica turul al treilea al French Open, după 2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5, cu columbianul Sebastian Baez. În faza următoare, germanul va evolua cu americanul Brandon Nakashima, locul 75 ATP.

8. În schimb, marii favoriţi Novak Djokovici, locul I ATP, şi Rafael Nadal, locul 5 ATP, au trecut fără probleme de adversarii lor din turul al doilea. Sârbul l-a învins pe slovacul Alex Molcan, locul 38 ATP, cu scorul de 6-2, 6-3, 7-6 (4) şi va evolua în turul al treilea cu slovenul Aljaz Bedene, locul 195 ATP. Spaniolul a trecut, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, de francezul Corentin Moutet, locul 139 ATP, şi a obţinut victoria cu numărul 300 la un grand slam. Doar Roger Federer, 369 şi, şi Novak Djokovici, 325, au mai multe meciuri câştigate la turneele majore.

9. Tenismenul rus Daniil Medvedev a declarat că decizia ATP de a nu acorda puncte la turneul de la Wimbledon este una logică. Organizatorii turneului de la Wimbledon au decis excluderea jucătorilor ruşi şi belaruşi, din cauza războiului din Ucraina. După această decizie, ATP şi WTA au anunţat că nu vor acorda puncte la turneul respectiv. News.ro

10. Dan Şucu, noul acţionar al FC Rapidul, a anunţat, miercuri, într-o conferinţă de presă, bugetul clubului pentru sezonul viitor, şapte milioane de euro, şi a vorbit despre investiţii, dar şi despre ce îşi propune împreună cu conducerea sportivă a grupării. News.ro

11. Federaţia Română de Fotbal, prin Administraţia de Licenţiere, anunţă finalul procesului de acordare a licenţei pentru Liga 1 Casa Pariurilor. Toate grupările care au solicitat licenţa au primit-o. News.ro

12. Într-o reeditare a finalei din sezonul trecut, Steaua Bucureşti a câştigat titlul naţional la polo, după meciul 4 al finalei cu CSM Oradea. Steaua s-a impus, miercuri, în deplasare, cu scorul de 12-4, în cea de-a patra partidă a finalei Superligii Naţionale, iar la general acâştigat cu 3-1. În primele trei meciuri, rezultatele au fost 10-8, 11-9 şi 8-9. În urma câştigării campionatului, Steaua Bucureşti va avea drept de joc în stagiunea viitoare în preliminariile Ligii Campionilor.

13. Finala Ligii Naţionale de baschet masculin debutează joi, în BT Arena, cu prima partidă din ele cinci programate, între campioana en-titre, U Banca Transilvania Cluj, şi câştigătoarea Cupei României în acest sezon, CSO Voluntari. News.ro

14. Guvernul britanic a autorizat vânzarea clubului Chelsea Londra, care s-a aflat în proprietatea oligarhului rus Roman Abramovici din 2003. News.ro

15. Tehnicianul german al echipei Liverpool, Jurgen Klopp, a fost ales de o comisie de experţi şi de public antrenorul sezonului în Premier League. Klopp a mai fost onorat astfel la finalul ediţiei 2019/2020, când Liverpool a câştigat campionatul Angliei. După ce a obţinut în sezonul 2021/2022 Cupa Ligii şi Cupa Angliei, echipa Liverpool are şansa ca sâmbătă să câştige şi Liga Campionilor, în finala cu Real Madrid. Echipa lui Klopp a ratat până acum în acest sezon doar titlul în Premier League, la un punct de campioana Manchester City.

16. Atacantul lui Liverpool, Mohamed Salah, a afimat că va rămâne „cu siguranţă” pe Anfield în sezonul următor, dar nu a vrut să se precizeze dacă va semna un nou contract cu vicecampioana Angliei. News.ro

17. Alexander Diukov, preşedintele Federaţiei Ruse de Fotbal, a anunţat că din loturile echipelor de prim eşalon vor putea face parte cel mult câte 13 jucători străini. Anterior, limita era de opt jucători străini. Decizia vine în contextul în care Rusia încearcă să atragă fotbalişti străini, sportul rus fiind din ce în ce mai izolat din cauza ofensivei militare a Moscovei în Ucraina. FIFA şi UEFA au decis interdicţii pentru Rusia în competiţiile internaţionale, ca urmare a declanşării războiului din Ucraina.

18. Marele Premiu de MotoGP al Finlandei, programat iniţial ca a XII-a etapă a sezonului, la 10 iulie 2022, a fost anulat. Motivul anulării este legat de lucrările de omologare a circuitului şi de situaţia geopolitică. News.ro

19. Programul transmisiunilor sportive de joi:

Auxerre – Saint-Etienne, baraj Ligue 1 (Digi Sport 4) – 20.00;

U-BT Cluj Napoca – CSO Voluntari, Liga Naţională de baschet masculin, finala mare (Digi Sport 2, Prima Sport 1) – 19.30;

CSM Oradea – Argeş Piteşti, Liga Naţională de baschet masculin, finala mică (Digi Sport 2, Prima Sport 1) – 17.30;

CS Rapid – CSM Craiova, Liga Florilor (TVR1) – 18.00;

HC Zalău – CSM Bucureşti, Liga Florilor (TVR2) – 18.00;

Roland Garros, ATP şi WTA (Eurosport 1, Eurosport 2) – 12.00.

Chelsea Londra și Benfica Lisabona sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă