Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul al treilea de la Indian Wells – Cronica sportivă

1. România a reușit o primă repriză foarte exactă în apărare și conducea la pauză Germania, cu 1-0, după un gol frumos al lui Ianis Hagi, în min. 9, în cadrul grupei J din preliminariile pentru Cupa Mondială de anul viitor. Germania a revenit însă după pauză și a câștigat în cele din urmă cu 2-1, după golurile lui Gnabry (min. 52) și Thomas Muller (min. 81). (Video)

2. În celelalte meciuri din grupa J jucate ieri, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalty, Nikolov ’74, Churlinov ’83). În clasamentul grupei, după șapte etape, Germania este pe primul loc, cu 18 puncte, urmată de Macedonia de Nord și Armenia, cu 12 puncte fiecare, și România, cu 10 puncte.

Următoarea etapă va avea loc pe 11 octombrie, cu meciurile România – Armenia, Islanda – Liechtenstein și Macedonia de Nord – Germania.

3. În afara meciurilor din grupa României, ieri s-au mai disputat următoarele partide de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar din 2022:

-în grupa E, Cehia – Țara Galilor 2-2 și Estonia – Belarus 2-0

-în grupa G, Gibraltar – Muntenegru 0-3, Letonia – Olanda 0-1 și Turcia – Norvegia 1-1

-în grupa H, Cipru – Croația 0-3, Malta – Slovenia 0-4 și Rusia – Slovacia 1-0

4. Astăzi, în grupele de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar din 2022 se vor disputa următoarele partide:

-în grupa A, Azerbaijan – Irlanda (de la ora 19.00) și Luxemburg – Serbia (de la ora 21.45);

-în grupa B, Georgia – Grecia și Suedia – Kosova, ambele de la ora 19.00;

-în grupa C, Lituania – Bulgaria (de la ora 16.00) și Elveția – Irlanda de Nord (de la ora 21.45); 

-în grupa D, Kazahstan – Bosnia (de la ora 16.00) și Finlanda – Ucraina (de la ora 19.00); 

-în grupa F: Scoția – Israel (de la ora 19.00), Insulele Feroe – Austria și Moldova – Danemarca (ambele de la ora 21.45);

-în grupa I: Andorra – Anglia, Ungaria – Albania și Polonia – San Marino, toate de la ora 21.45.

5. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells, după ce a trecut în turul doi de Marta Kostyuk (Ucraina, nr. 58 WTA) cu scorul de 7-6 (2) 6-1, după o partidă care a durat o oră și 34 de minute. 

6. Și Sorana Cîrstea, locul 40 WTA şi cap de serie numărul 32, s-a calificat în turul al treilea de la Indian Wells, după ce a învins-o, vineri, în manşa a doua, în care a fost direct acceptată, cu scorul de 6-2, 6-3, pe japoneza Misaki Doi, locul 109 WTA, după un meci care a durat 64 de minute. (News.ro)

7. Astăzi sunt programate semifinalele SuperLigii Naționale de Rugby, respectiv CSM Știința Baia Mare – CS Dinamo (de la ora 11.00) și CSA Steaua – SCM Timișoara (de la ora 12.00). Finalele SuperLigii Naționale de Rugby vor avea loc pe Stadionul „Arcul de Triumf”, pe 16 octombrie. (Gsp.ro)

8. Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), liderul Campionatului Mondial de Formula 1, va pleca cu o penalitate de zece locuri la Marele Premiu al Turciei, programat duminică, din cauza unei schimbări de motor în afara cotelor autorizate. Înaintea acestei a 16-a manşe a Campionatului Mondial (din cele 22), Hamilton are un avans de doar două puncte faţă de Verstappen. (Eurosport)

9. Il Lombardia, „Clasica frunzelor moarte”, este ultimul „monument” de ciclism al unui sezon dominat de Pogacar și Roglic, cel puțin dacă ne raportăm la tururile importante. Cei doi vor fi mari favoriți și în cursa de sâmbătă, care începe la ora 11.15, cu 239 de kilometri epuizanți, cu diferențe de nivel de 4500 de metri. Jakob Fuglsang (Astana) este câștigătorul de anul trecut, dar danezul nu va fi la start pentru a-și apăra titlul. (Eurosport)

10. Etapa finală din Campionatul Național de Viteză în Coastă, Trofeul Audi Brașov, programată la finalul acestei săptămâni, va avea la start un total de 94 de piloți, un record pentru actualul sezon al primei divizii. Dacă la Categoria I, Mihai Leu are deja titlul asigurat, toată atenția va fi îndreptată spre Categoria II, acolo unde patru piloți (Silviu Dumitrescu, Alex Mirea, Costel Cășuneanu și Octavian Ciovică) se luptă pentru a obține, în premieră, trofeul. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 –  CSA Steaua – SCM Timișoara, semifinală Superliga rugby – TVR 1

-ora 15.00 – Marele Premiu al Turciei, Formula 1, calificări – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport 3

-ora 16.00 – Lituania – Bulgaria, preliminarii CM 2022 – Digi Sport 1, Look Sport+

-ora 19.00 – Scoția – Israel, preliminarii CM 2022 – Digi Sport 1, Look Sport

-ora 19.00 – Finlanda – Ucraina, preliminarii CM 2022 – Digi Sport 3, Look Sport+

-ora 21.00 – WTA Indian Wells, tenis feminin – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 21.00 – ATP Indian Wells, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 21.45 – Andorra – Anglia, preliminarii CM 2022 – Digi Sport 1, Look Sport

-ora 21.45 – Ungaria – Albania, preliminarii CM 2022 – Digi Sport 3, Look Sport+

Ți-ar mai putea plăcea
Neymar, ce revenire / Derby U Craiova – FCSb cu casa inchisa (21:00) I Cronica Sportiva
Un politician brazilian vrea sa interzica VAR-ul / Dan Petrescu vs Victor Piturca in casa Liga 1 I Cronica Sportiva

Comentează

Comentariul tău *

Numele tău *
Site-ul tău