Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami, după ce a învins-o pe Arina Sabalenka, numărul 2 mondial – Cronica Sportivă

1. Sorana Cîrstea, locul 74 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 Miami Open, trecând în ”sferturi” de Arina Sabalenka, locul 2 mondial, scor 6-4, 6-4.

2. Campioana la baschet masculin ”U” Banca Transilvania Cluj a fost învinsă în deplasare, de formaţia ratiopharm Ulm, scor 91-71 (45-32), în ultima etapă din grupa A a 7 Days Eurocup.

3. Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti a învins în deplasare, cvadrupla câştigătoare a Ligii Campionilor TKW Kiel, scor 32-31 (17-16), în manşa retur din optimile Ligii Campionilor Machineseeker. ”Câinii” au ratat calificarea, după ce au pierdut clar manșa tur, cu 41-28.

4. Echipele de volei feminin Volei Alba Blaj, CSM Târgovişte şi Rapid Bucureşti s-au calificat în semifinalele Diviziei A, după meciul 2 din 3 al sferturilor de finală. CSM Lugoj, finalista Challenge Cup, va juca decisiv cu CSO Voluntari. News.ro

5. FIFA a decis miercuri să retragă Indoneziei dreptul de organizare a Cupei Mondiale U20, după ce un oficial al ţării asiatice a refuzat să primească echipa Israelului pe insula Bali. News.ro

6. Croaţia, Marea Britanie, Italia şi Spania vor fi gazdele grupelor Cupei Davis, faza finală, meciurile urmând să se dispute în perioada 12-17 septembrie.

7. Liderul Diviziei A la volei masculin, Steaua Bucureşti s-a calificat miercuri în semifinalele competiţiei, după ce a învins formaţia CSM Constanţa şi în meciul 2 din 3, din în sferturile de finală. News.ro

8. Tânărul atacant Alvaro Rodriguez a ales să reprezinte Uruguay la nivel internaţional. El avea ar fi putut opta şi pentru naţionala Spaniei.

9. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis sancţiuni pentru FCU Craiova şi Petrolul Ploieşti, dar şi un avertisment pentru Farul Constanța. News.ro

10. CS Minaur Baia Mare a anunţat că portarul Anton Terekhov a fost operat şi va fi indisponibil restul sezonului.

11. Lionel Messi a înscris de trei ori în meciul amical câştigat de Argentina, scor 7-0, în faţa naţionalei din Curacao. Starul echipei PSG a depăşit pragul de 100 de goluri marcate pentru reprezentativa ţării sale.

12. Alex Ferguson şi Arsene Wenger, legende ale cluburilor Manchester United şi Arsenal Londra, au devenit primii antrenori incluşi în ”Premier League Hall of Fame”. News.ro

13. Reprezentativa Belgiei a învins la Koln, cu scorul de 3-2, selecţionata Germaniei, într-un meci amical.

14. Irina Begu şi colega sa, Anhelina Kalinina (Ucraina), au fost eliminate în sferturile de finală ale probei de dublu de la Miami Open. Ele au fost învinse de perechea Bernarda Pera/Magda Linette (SUA/Polonia), scor 6-3, 7-6 (5).

15. Programul transmisiunilor de joi:

• 19:45 – Handbal M- Champions League – Veszprem – Pick Szeged – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 20:00 – Liga 2 – Otelul Galati – Steaua – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 20:00 – Tenis WTA – Miami – Digi Sport 4
  • 21:45 – Handbal M – CL – GOG – Aalborg – Digi Sport 2, Prima Sport 2
Ți-ar mai putea plăcea
Noua Zeelandă – Africa de Sud este finala Cupei Mondiale de Rugby – Cronica Sportivă