Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului de la Strasbourg – Cronica sportivă

1. Aseară, FC Viitorul a câştigat meciul de la Buzău cu Chindia Târgovişte, scor 3-2, în barajul pentru Conference League. Au înscris: Popa 7′, Raţă 65′ / Artean 38′, Fernandes 49′, Tsoumou 86′. Viitorul Constanța va juca duminică, pe 30 mai, la Sfântu Gheorghe, pentru un loc în noua competiție europeană de fotbal, cu Sepsi, locul 4 în play-off. (Video).

2. Ieri, în ultimul meci din play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, Sepsi Sfântu Gheorghe a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe FC Botoşani. Golul a fost marcat de Safranko, în minutul 90. Clasamentul final al play-off-ului este: 1. CFR Cluj – 54 de puncte (campioană), 2. FCSB – 45, 3. Universitatea Craiova – 41, 4. Sepsi – 40, 5. Academica Clinceni – 33, 6. FC Botoşani – 31. (Video)

3. Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele competiției de la Strasbourg (WTA 250), după ce a trecut ieri, în turul doi al turneului, 6-2, 6-1, de Shuai Zhang, favorita 6 a turneului. Ea s-a calificat direct în semifinale, după ce Bianca Andreescu s-a retras, urmând să joace acolo cu Magda Linette, astăzi de la ora 15.00. (Treizecizero)

4. Ambele jucătoare din România care au jucat ieri în finala calificărilor de la Roland Garros au pierdut: Jaqueline Cristian a fost învinsă de Anhelina Kalinina, scor 6-4, 6-1, într-o oră şi 17 minute, în vreme ce Monica Niculescu a abandonat în meciul cu Maria Osorio Serrano, la scorul de 6-3, 4-3 pentru adversară. Singura sportivă din România rămasă în calificări, Irina Bara, va juca azi cu poloneza Magdalena Frech. (News.ro)

5. Sârbul Novak Djokovic, favorit principal, spaniolul Rafael Nadal, cap de serie 3, şi elveţianul Roger Federer, favorit 8, vor evolua pe aceeaşi parte a tabloului principal la turneul de la Roland Garros, conform tragerii la sorţi de ieri. Djokovic și Federer s-ar putea vedea în sferturi, iar Nadal și Djokovic în semifinale. (News.ro)

6. Meciuri dificile pentru jucătoarele din România pe tabloul principal de la Roland Garros: Irina Begu o va întâlni pe Serena Williams, iar Patricia Țig o va întâlni pe Naomi Osaka (numărul 2 mondial); Sorana Cîrstea o va avea ca adversară pe Johanna Konta, în vreme ce Mihaela Buzărnescu pe Arantxa Rus; cel mai ușor meci pe hârtie îl va avea Ana Bogdan, care va întâlni o jucătoare din calificări. (Eurosport)

7. Alberto Bettiol (Education First Nippo) a obținut prima sa victorie din carieră într-un mare tur, după ce s-a impus din evadare în etapa a 18-a din Turul Italiei la ciclism, fiind urmat de Simone Consonni (Cofidis) și Nicolas Roche (DSM). Plutonul a venit la peste 20 de minute distanță de câștigător. (Eurosport)

8. Naţionala de volei feminin a României va debuta vineri, la BT Arena, în grupa A din Golden League, cu reprezentativa Franţei. Din grupă mai fac parte Spania şi Azerbaidjan. Prima clasată în grupă se va califica la Turneul Final Four, programat la Ruse (Bulgaria), în 19-20 iunie. (News.ro)

9. Clubul Real Madrid a anunţat, joi, pe site-ul oficial, despărţirea de antrenorul Zinedine Zidane. Francezul a câştigat 11 trofee ca antrenor principal al Real Madrid, dar niciun trofeu în sezonul 2020/2021. (News.ro)

10. Cvintuplul campion național absolut de raliuri Simone Tempestini va lua startul în acest weekend în Raliul Maramureșului, competiție revenită în calendarul Campionatului Național de Raliuri după 14 ani de pauză. Pilotul în vârstă de 26 de ani este marele favorit să câștige pe traseul unde tatăl său se impunea acum 16 ani. (Spotmedia)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 11.00 – Roland Garros, calificări – Eurosport 2

-ora 13.30 – Turul Italiei, ciclism – Eurosport 1

-ora 15.00 – WTA Strasbourg, tenis feminin – Digi Sport 2

România a învins categoric Bosnia Herțegovina, dar a retrogradat în Liga C din Nations League – Cronica Sportivă