Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la Australian Open – Cronica Sportivă

1. Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, s-a calificat în turul trei la Australian Open, după o victorie in două seturi, 6-2, 6-4 împotriva Karolinei Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

2. Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, va evolua, joi, în turul al doilea al Australian Open, cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA. Partida va fi ultima a zilei, în sesiunea de seară de pe Rod Laver Arena, care începe nu înainte de ora locală 19.00 (10.00, ora României), cu un meci de simplu masculin, Nick Kyrgios – Daniil Medvedev. Imediat după această partidă va urma jocul Simonei Halep. Irina-Camelia Begu, locul 64 WTA, apierdut, în turul 2, partida cu Elise Mertens (Belgia), locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19.

3. Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia Brest Bretagne Handball, scor 24-21 (11-11), în meci restant din etapa a IX-a a grupei A a Ligii Campionilor. News.ro

4. Jaqueline Cristian, locul 69 WTA, a ratat calificarea în turul al treilea al Australian Open. Ea a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-2, 7-5, de americanca Madison Keys, locul 51 WTA. Şi Gabriela Ruse, locul 72 WTA, a fost eliminată în aceeaşi fază, după ce a fost întrecută, tot cu scorul de 6-2, 7-5, de rusoaica Veronika Kudermetova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 28.

5. Perechea Raluca Olaru/Anna-Lena Friedsam s-a calificat în turul al doilea al probei de dublu din cadrul Australian Open. Olaru şi Friedsam au trecut, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-4, de cuplul francez Alize Cornet/Diane Parry, beneficiar al unui wild card. În faza următoare, învingătoarele vor da piept cu echipa chineză Yifan Xu/Zhaoxuan Yang, cap de serie numărul 14.

6. Perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a fost eliminată, miercuri, în turul I al probei de dublu a Australian Open. Bara şi Gorgodze au fost învinse, cu scorul de 6-3, 6-4, de echipa cehă Marie Bouzkova/Lucie Hradecka, cap de serie numărul 10. Într-un al meci din prima manşă, Irina Begu şi Nina Stojanovici din Serbia, cap de serie numărul 15, au fost întrecute, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-5, de echipa Rebecca Peterson/Anastasia Potapova (Suedia/Rusia).

7. Patronul Universităţii Craiova, Mihai Rotaru, a declarat, miercuri, că mai puţin de zece jucători din lot sunt apţi în acest moment, ca urmare a apariţiei unor noi cazuri de infectare cu coronavirus. Printre cei infectaţi se numără şi Dan Nistor. News.ro

8. FC Voluntari a anunţat, miercuri, că mijlocaşul Constantin Budescu a semnat un contract valabil şase luni cu gruparea ilfoveană. News.ro

9. Sepsi Sfântu Gheorghe a anunţat, miercuri, transferul fundaşului Mihai Bălaşa, care a evoluat ultima oară la CS Universitatea Craiova. News.ro

10. FC U Craiova 1948 a anunţat, miercuri, că a obţinut semnătura atacantului Aurelian Chiţu, care s-a despărţit recent de Farul Constanţa. News.ro

11. Federaţia Română de Tenis a anunţat, miercuri, că potrivit ITF, întâlnirea de Cupa Davis dintre România şi Spania va avea loc la Marbella, în 4 şi 5 martie. News.ro

12. Echipa de volei masculin Steaua Bucureşti a ratat, miercuri, pe teren propriu, calificarea în sferturile de finală ale Challenge Cup, după ce a pierdut şi manşa retur din optimi, scor 0-3, cu slovenii de la ACH Volley Ljubljana. News.ro

13. Portarul Ionuţ Radu, titular în premieră în acest sezon la Inter Milano, a fost creditat cu un autogol în meciul cu Empoli, disputat pe teren propriu, în optimile de finală ale Cupei Italiei. Cutrone a trimis mingea cu capul în transversală, balonul a ricoşat în spatele goalkeeper-ului şi apoi a intrat apoi în poartă. Inter s-a calificat în cele din urmă în sferturi (adversară AS Roma sau Lecce), scor 3-2 (1-0, 2-2), după prelungiri. Formaţia Sassuolo, la care este legitimat Vlad Chiricheş, s-a calificat, de asemenea, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, fază în care va întâlni echipa Juventus Torino. Sassuolo a învins în optimi echipa lui Răzvan Marin, Cagliari, scor 1-0. Chiricheş a fost rezervă, iar Marin nu a făcut parte din lot.

14. Marile favorite de pe partea superioară a tabloului de simplu feminin s-au calificat fără probleme în turul al treilea al Australian Open. Japoneza Naomi Osaka, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 13, a învins-o, în turul al doilea, cu scorul de 6-0, 6-4, pe americanca Madison Brengle, locul 54 WTA, după un meci de o oră şi cinci minute minute. Deţinătoarea trofeului va da piept în manşa următoare cu americanca Amanda Anisimova, locul 60 WTA. Australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, a trecut, cu scorul de 6-1, 6-1, de italianca Lucia Bronzetti, locul 142 WTA, venită din calificări, după un meci de 52 de minute. Barty va evolua în turul al treilea cu o altă jucătoare italiană, Camila Giorgi, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 30. Spaniola Paula Badosa, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8, a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe o a treia jucătoare italiană, Martina Trevisan, locul 111 WTA, de asemenea venită din calificări. Badosa o are ca adversară în turul al treilea pe ucraineanca Marta Kostiuk, locul 66 WTA.

15. ATP i-a atenţionat pe jucători cu privire la consecinţele aplicării legii referitoare la certificatul de vaccinare împotriva cononavirusului în Franţa, precizând, într-o adresă transmisă sportivilor, că nu vor putea evolua în Hexagon dacă nu sunt imunizaţi. News.ro

16. Clubul Sampdoria Genova, la care este legitimat Radu Drăguşin, a anunţat, miercuri, că tehnicianul Marco Giampaolo a revenit la conducerea echipei. News.ro

17. Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi la care joacă Alexandru Mitriţă, a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa AEK Atena, în prima manşă a sferturilor Cupei Greciei. Mitriţă a intrat pe teren în minutul 77. Returul sferturilor Cupei Greciei va avea loc în perioada 25-27 ianuarie.

18. Tottenham a reuşit o victorie in extremis în meciul din deplasare cu Leicester City, restanţă din etapa a XVII-a a Premier League. Conduşi cu 2-1, londonezii au reuşit două goluri în minutele 90+5 şi 90+7, ambele marcate de Bergwijn, care a intrat pe teren în minutul 79. În urma succesului cu 3-2, Tottenham (19 jocuri) a urcat de pe locul 6 pe locul 5, după Manchester City, 56 de puncte din 22 de partide, Liverpool (21), 45 de puncte, Chelsea (23), 44 de puncte, şi West Ham United (22), 36 de puncte. Arsenal (20) ocupă locul 6, cu 35 de puncte. Învingătoare în aceeaşi etapă, scor 3-1, în deplasare, cu Brentford, Manchester United (21 de partide) ocupă locul 7, cu 35 de puncte.

19. Lille a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Lorient, în etapa a XX-a a Ligue 1. Campioana en titre ocupă locul 8, cu 32 de puncte, la cinci puncte de Olympique Marseille (un joc mai puţin), de pe locul 3, de Champions League. Lider e PSG, cu 50 de puncte, urmată de Nice, 39. Tot miercuri, s-au mai înregistrat rezultatele Clermont – Strasbourg, scor 0-2, şi Montpellier – Troyes, scor 0-1.

20. FC Sevilla a făcut un pas greşit în cursa de urmărire a liderului din LaLiga, Real Madrid. Andaluzii au remizat, miercuri, în deplasare, scor 1-1, în deplasare, cu Valencia, în etapa a XXI-a. Într-un alt meci, Celta Vigo a învins Osasuna, cu 2-0. Sevilla este pe locul 2, cu 45 de puncte, după Real Madrid, 49 de puncte. Betis Sevilla ocupă locul 3, cu 37 de puncte.

21. Formaţia Real Sociedad s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, eliminând în optimi echipa Atletico Madrid, scor 2-0.

22. Programul transmisiunilor sportive de joi:

Arsenal – Liverpool, Cupa Ligii Angliei (Digi Sport 1) – 21.45;

Getafe – Granada, LaLiga (Digi Sport 3, Telekom Sport 1, Look Sport 3) – 20.00;

Athletic Bilbao – FC Barcelona, Cupa Spaniei (Telekom Sport 2, Look Sport+) – 22.30;

Elche – Real Madrid (Look Sport+) – 20.00;

Galatasaray – Kasimpaşa, SuperLig (Look Sport) – 19.00;

AS Roma – Lecce, Cupa Italiei (Look Sport) – 22.00;

Campionatul European de handbal masculin (Digi Sport 2, Digi Sport 4, Telekom Sport 1, Telekom Sport 3, Look Sport 2) – 16.30, 19.00 şi 21.30;

Australian Open, tenis (Eurosport 1, Eurosport 2) – 02.00.

Victorii pentru Lazio și PSG, în turul optimilor Ligii Campionilor – Cronica Sportivă