Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian s-au calificat în turul III al turneului de tenis de la Roma – Cronica Sportivă

1. Bayer Leverkusen s-a calificat în finala Ligii Europa, după 2-2 pe teren propriu cu AS Roma. La general a fost 4-2. Nemții vor juca pentru trofeu cu Atalanta Bergamo. Italienii au eliminat pe Olympique Marseille, 4-1 la general.

2. Olympiakos Pireu s-a calificat în finala Conference League, după ce s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, contra celor de la Aston Villa. A fost 6-2 la general. Grecii vor disputa meciul pentru trofeu cu Fiorentina.

3. Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, la avanpremiera de gală a filmului “În inima Naţionalei – Din vestiar până în Germania”, că până în prezent s-a bucurat de o colaborare foarte bună cu federaţia şi că discută despre o eventuală prelungire a contractului. News.ro

4. Sorana Cîrstea, cap de serie 28 şi locul 32 WTA, şi Jaqueline Cristian, numărul 68 WTA, s-au calificat în turul trei la turneul de categorie WTA 1000 de la Roma.

5. Mijlocaşul francez Aurelien Tchouameni (Real Madrid) a devenit indisponibil după o accidentare suferită în meciul cu Bayern Munchen, din Liga Campionilor. Acesta riscă să rateze EURO 2024. News.ro

6. Alin Alexuc merge la Jocurile Olimpice de la Paris, la lupte greco-romane, categoria 130 kg. El a reuşit să se califice în finala Turneului Mondial de Calificare de la Istanbul, după o victorie în semifinale în faţa lui Heiki Nabi, din Estonia, 3-1.

7. Jucătoarea Ana Bogdan, locul 63 WTA, a fost eliminată în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 de la Roma. Ea a pierdut cu Marketa Vondrousova (Cehia), cap de serie 6 şi locul 6 WTA, scor 6-2, 3-6, 6-4, în două ore şi 26 de minute.

8. Arbitrul Viorel Nicuşor Flueran va conduce la centru partida Sepsi – Rapid, care se va disputa vineri, de la ora 20.30, în etapa a noua a play-off-ului Superligii. News.ro

9. Arsenal Londra a anunţat că Jorginho a semnat o prelungire a contractului. Mjlocaşul italian ar fi refuzat oportunitatea de a se întoarce în Serie A.

10. A început Superbet Rapid & Blitz Varşovia, prima etapă a ediţiei 2024 a Grand Chess Tour, turneul fondat de Garry Kasparov şi care de cinci ani la rând are loc şi la Bucureşti. Prima zi de întrecere i-a aparţinut în totalitate Marelui Maestru Kirill Shevchenko, care din 2023 joacă pentru România.

11. Irina Begu, locul 161 WTA, s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Roma. Ea a trecut de spaniola Rebeka Masarova, numărul 104 mondial, scor 5-7, 6-3, 6-4, în două ore şi 50 de minute.

12. Antrenorul Stefano Pioli ar urma să treacă de la AC Milan la Napoli. News.ro

13. Camila Giorgi (32 de ani), care a câştigat turneul WTA 1000 de la Montreal în 2021, şi-a anunţat retragerea din tenis. News.ro

14. Antrenorul Sergiu Stancu şi-a prelungit pentru încă un sezon contractul cu echipa de volei masculin CSM Arcada Galaţi.

15. Sârbul Nikola Jokic a fost desemnat jucătorul anului în NBA. Pivotul echipei Denver Nuggets a câștigat al treilea său trofeu, după cele din 2021 şi 2022. News.ro