Sorana Cîrstea va juca în această dimineață în sferturile de finală ale turneului Grampians Trophy de la Melbourne – Cronica sportivă

1. În primul meci din etapa a 22-a din Liga 1, Sepsi Sf. Gheorghe și Poli Iași au făcut un meci foarte spectaculos, cu șase goluri, încheiat cu scorul de 3-3, golul egalizator al oaspeților fiind marcat la ultima fază. Au înscris: Fulop 17, Safranko 18, Golofca 42 / Vega 2, Calcan 76, Gaitan 90+5. (Video)

În clasament, pe primul loc se află FCSB, cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 47 de puncte, Universitatea Craiova, cu 40 de puncte, și Sepsi, cu 34 de puncte.

2. Astăzi, se vor disputa încă două meciuri din etapa a 22-a, respectiv: Astra Giurgiu – FC Argeș (de la ora 14.00) și Univ. Craiova – Dinamo București (de la ora 21.00). Echipa olteană are un nou antrenor, numit ieri, în persoana grecului Marinos Ouzounidis. Acesta a antrenat ultima oară pe APOEL Nicosia, dar mai are în CV și pe Panathinaikos și AEK Atena. (Gsp.ro)

3. Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală de la Gippsland Trophy, fiind învinsă de Ekaterina Alexandrova, cu 6-2, 6-1, după ce sportiva noastră a acuzat o accidentare la spate. (Treizecizero) În același turneu, și Irina Begu a pierdut în sferturi, cu Naomi Osaka, tot în două seturi, dar după un prim set foarte echilibrat. Scorul final a fost 7-5, 6-1. Astfel, semifinalele turneului arată astfel: Ekaterina Alexandrova – Kaia Kanepi și Elise Mertens – Naomi Osaka. (Treizecizero)

4. Performera zilei de ieri a fost Sorana Cîrstea, care a trecut în sferturile de finală ale Grampians Trophy, după ce a învins-o pe elvețianca Belinda Bencic, favorita nr. 2 a turneului. Scorul a fost 7-5, 6-2, după o nouă evoluție solidă a Soranei. Ea va juca astăzi în sferturi, după ora 07.00, împotriva jucătoarei din SUA, Ann Li, numărul 99 mondial. (Treizecizero)

5. În concursurile de dublu din Australia, perechea Horia Tecău/Marcelo Melo, cap de serie numărul 4, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte Murray River Open; Mihaela Buzărnescu și Alize Cornet au ajuns în semifinalele turneului Gippsland Trophy, după ce au câștigat după neprezentarea echipei Simona Halep/Daria Gavrilova, în vreme ce echipa Monica Niculescu/Patricia Țig a pierdut în sferturile de finală ale aceluiași turneu. (News.ro)

Din Cronica dimineții: Poliţia federală germană a refuzat accesul echipei Liverpool în Germania pentru meciul cu Leipzig, din Liga Campionilor, din 16 februarie. Deşi Leipzig a cerut o excepţie de la măsurile de restricţii legate de pandemie, Ministerul federal de Interne a afirmat că această cerere nu intră în circumstanţe excepţionale. Regulamentul UEFA prevede înfrângerea la masa verde pentru echipa care nu organizează un meci. (News.ro)

6. S-au tras la sorți tablourile de simplu pentru primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open: Simona Halep va juca în primul tur cu reprezentanta gazdelor, Lizette Cabrera, în vreme ce Irina Begu o va avea ca advesară pe Nina Stojanovic. Prime tururi mai complicate pentru celelalte jucătoare ale noastre: Mihaela Buzărnescu vs Bianca Andreescu, Ana Bogdan vs Danielle Collins, în vreme ce Sorana Cîrstea și Patricia Țig vor disputa un duel 100% românesc. (Treizecizero)

7. CSM București va juca astăzi, de la ora 17.00, un nou meci în Liga Campionilor la handbal feminin, după o pauză lungă, respectiv după două meciuri anulate din cauza pandemiei. Adversară îi va fi Esbjerg, pe care a învins-o în tur, în deplasare, cu un gol marcat în ultimele secunde. Înaintea acestui meci, CSM se află pe locul 5, cu 11 puncte, iar Esbjerg este pe 6, cu 8 puncte. (Lead.ro)

8. Și Minaur Baia Mare va juca astăzi, de la ora 15.00, în grupele Cupei EHF la handbal feminin, împotriva rusoaicelor de la Astrakhanochka, după ce au pierdut categoric disputa din deplasare. După cele două meciuri disputate în grupa C, Minaur se află pe locul 3, cu 2 puncte, lideră fiind formația rusă (care are 4 puncte).

9. Andre Onana, portarul lui Ajax Amsterdam, a fost suspendat pentru un an din toate competițiile după ce a ieșit pozitiv la un test antidoping, efectuat pe data de 30 octombrie 2020. El a ieșit pozitiv la Furosemid, o substanță aflată pe lista celor interzise. (Eurosport)

10. Aproape 200 de ONG-uri au solicitat boicotarea Jocurilor Olimpice de iarnă de anul viitor de la Beijing, invocând abuzurile făcute de China în privința drepturilor minorităților etnice. JO de la Beijing ar trebui să înceapă pe 4 februarie 2022. (BBC)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – WTA Melbourne – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 11.45 – ATP Adelaide – Eurosport 2

-ora 14.00 – Astra – FC Argeș, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 14.30 – Aston Villa – Arsenal, Premier League – Eurosport 1

-ora 15.00 – Levante – Granada, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2

-ora 15.00 – Minaur Baia Mare – Astrakhanochka, Cupa EHF, handbal feminin – Digi Sport 3, Telekom Sport 3

-ora 16.00 – Atalanta – Torino, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport 3

-ora 16.30 – Freiburg – Borussia Dortmund, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 4

-ora 17.00 – CSM București – Team Esbjerg, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 17.00 – Newcastle – Southampton, Premier League – Eurosport 1

-ora 17.15 – Huesca – Real Madrid, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 3

-ora 18.00 – Lorient – Reims, Ligue 1 – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 18.15 – Italia – Franța, Turneul celor șase națiuni, rugby – Telekom Sport 2

-ora 19.00 – Juventus – AS Roma, Seria A – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 19.30 – Elche – Villarreal, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 4

-ora 19.30 – Fulham – West Ham, Premier League – Eurosport 1

-ora 19.30 – Monchengladbach – Koln, Bundesliga – Telekom Sport 3

-ora 20.00 – Lyon – Strasbourg, Ligue 1 – Digi Sport 4

-ora 20.45 – Anglia – Scoția, Turneul celor șase națiuni, rugby – Telekom Sport 2

-ora 21.00 – Universitatea Craiova – Dinamo, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.45 – Genoa – Napoli, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 3

-ora 22.00 – Sevilla – Getafe, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 4

-ora 22.00 – Lens – Rennes, Ligue 1 – Digi Sport 4, Look Sport 3

-ora 22.00 – Manchester United – Everton, Premier League – Eurosport 1

Juventus Torino a fost penalizată cu 15 puncte pentru fraudă contabilă – Cronica Sportivă
Edward Iordănescu a anunțat convocările preliminare pentru meciurile cu Israel și Kosovo – Cronica Sportivă