Sorana joaca azi de la ora 18:00 cu Taylor Townsend, invingatoarea Simonei I Cronica Sportiva

1. Sase de la US Open 2019:
Sorana Cîrstea va evolua azi de la ora 18.00, cu Taylor Townsend, în turul al treilea al US Open. Meciul se vede pe Eurosport

Marius Copil, locul 93 ATP, a fost învins, în noaptea de joi spre vineri, cu scorul de 6-3, 6-2, 6-2, de francezul Gael Monfils, locul 13 ATP

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au fost eliminaţi în turul I de echipa franceză Jeremy Chardy/Fabrice Martin, cu scorul de 7-6 (2), 6-1.

Marius Copil şi Nick Kyrgios, calificaţi în turul doi. Ei au trecut de perechea Marcus Daniell/Ken Skupski (Noua Zeelandă/Marea Britanie), scor 6-7 (5/7), 7-5, 7-6 (7/10), după două ore şi 19 minute de joc.

Simona Halep şi Horia Tecău s-au retras din proba de dublu mixt

Cuplul Raluca Olaru/Zhaoxuan Yang (România/China) a învins, vineri, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3, echipa americană Jennifer Brady/Alison Riske

2. CFR va întâlni Lazio Roma, Celtic Glasgow şi Rennes în grupele Ligii Europa. Meciurile din faza grupelor vor debuta pe 19 septembrie. Clujenii au anunţat achizitia fundaşului Alexandru Paşcanu, internaţional U21, care a evoluat până acum la Leicester City. Paşcanu va acea numărul 2 pe tricou.

3. Azi la TV:
16:00 Formula 1 – Calificări (Telekom Sport 3,
16:30 Rugby Amical – Ţara Galilor – Irlanda (Telekom Sport 4
18:00 Sorana Cirstea – Taylor Townsend (Eurosport)
18:30 Olympique Lyon – Bordeaux (DigiSport 3, Look Sport 2)
21:45 Italia – Juventus – Napoli (Telekom Sport 2, DigiSport 2, LookSport)

4. Belgianul Eden Hazard (Real Madrid) a fost ales juctorul sezonului 2018/2019 al Ligii Europa, anunţul fiind făcut în cadrul evenimentului de tragere la sorţi a grupelor Ligii Europa, la Monaco.

Sébastien Haller (Eintracht, acumWest Ham) – 9

5. Naţionala României va întâlni Spania, la 5 septembrie, de la ora 21.45, pe Arena Naţională din Bucureşti. Partida tricolorlor cu Malta se va disputa în 8 septembrie, de la ora 19.00, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti. Pe lista celor 24 de jucători se află cinci fotbalişti din Casa Liga I: Nicuşor Bancu, Alexandru Cicâldău, Mihai Bordeianu, Ciprian Deac şi Adrian Păun.

6. Mirel Rădoi a anunţat lotul final de jucători pentru partida cu Danemarca, programată la 10 septembrie, la Aalborg, primul duel din preliminariile pentru Campionatul European din 2021.

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioanei (Chindia Târgovişte), Ionuţ Rus (Oltul Turris Turnu Măgurele);

Fundaşi: Andrei Raţiu (Villarreal/Spania), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Ricardo Grigore (FC Dinamo), Alexandru Paşcanu (Leicester/Anglia), Constantin Dima (Astra Giurgiu), Radu Boboc (FC Viitor), Mihai Velisar (Gaz Metan Mediaş);

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (Brighton/Anglia), Răzvan Oaidă (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş), Vlad Dragomir (Perugia/Italia), Nicolae Carnat (Sepsi OSK), Mihai Dobre (Bournemouth/Anglia), Mihai Neicuţescu (FC Dinamo), Florinel Coman (FCSB);

Atacanţi: Adrian Petre (Esjberg/Danemarca), Denis Drăguş (Standard Liege/Belgia), George Ganea (FC Viitorul).

7. Azi incepe etapa si in Liga a 2-a. Petrolul Ploieşti a ajuns la un acord cu atacantul de 30 de ani Ştefan Blănaru, care in aceasta saptamana s-a despartit de Hermannstadt. Si Rapid a anunţat transferul mijlocaşului Saiffedine Alami (26 ani), care a evoluat în sezonul trecut la una dintre cele mai renumite echipe din Maroc, Raja Casablanca.

11:00 Poli Timişoara – Concordia Chiajna
11:00 Gloria Buzau – Dacia Mioveni
11:00 UTA – Sportul Snagov
11:00 Dunarea Calarasi – Ripensia
13:00 Metaloglobus – U Cluj

8. Fosta jucătoare de tenis Ana Ivanovici din Serbia a anunţat, vineri, pe reţelele de socializare, că a născut. „Băiatul nostru are un frăţior”, a scris pe Twitter soţia fotbalistui german Bastian Schweinsteiger, fost jucător la Bayern Munchen şi Manchester United, acum la Chicago Fire.

9. Silviu Lung jr afost titular într-un meci cu patru „roşii”, pierdut de Kayserispor în minutul 90+8 la Galatasaray 2-3. Kayserispor a condus la pauză prin golul marcat de Pedro Henrique ’37. Galata a întors scorul prin Belhanda ’66 (p) şi Ryan Babel ’87. Umut Bulut a egalat în minutul 90+1, când formaţia sa evolua în 9 jucători, iar cea din Istanbul în zece, dar campioana Turciei a marcat golul victoriei în minutul 90+8, prin Adem Buyuk. Abdennour ’65, Pedro Henrique ’73 şi Umut Bulut ‘ 90+4 au fost eliminaţi din echipa lui Lung, respectiv Emre Mor ’89.

Pe scurt:
Ricardo Quaresma a semnat un contract cu gruparea Kasimpaşa, locul 14 în Turcia în sezonul trecut
Suarez Navarro a fost amendată cu 40.000 de dolari după ce a abandonat în primul tur la US Open

Cronica Sportiva: Simona Halep – Karolina Pliskova in semifinale la Miami, la noapte in jurul orei 3:00
Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams în sferturile Australian Open – Cronica sportivă