Un milion de euro pentru AC/DC la nunta lui Sergio Ramos – Cronica Sportiva

1. Start azi al CE 2019 – U21. Meciurile se vad pe TVR:
Polonia – Belgia (16 iunie / 19:30) – arbitrat de Istvan Kovacs
Italia – Spania (16 iunie / 22:00)

Naţionala României va debuta în Grupa C a turneului final marti, pe 18 iunie, împotriva Croaţiei (Serravale/San Marino, 19:30, ora României – TVR), pe 21 iunie va juca împotriva Angliei (Cesena, 19:30), iar pe 24 iunie contra Franţei (Cesena, 22:00). Meciurile se vad pe TVR.

2. Cele trei grupe de la turneul final sunt următoarele:

Grupa A: Italia, Spania, Polonia, Belgia
Grupa B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria
Grupa C: Anglia, Franţa, România, Croaţia.
Campioana en-titre este Germania.

3. Ultima participare a Romaniei la un turneul final U21 a fost in urma cu 21 de ani, la Euro ’98.

Lotul de atunci, antrenatb de Victor Piturca.
Portari: Bogdan Lobonț (Rapid București), Tiberiu Lung (Universitatea Craiova)

Fundași: Cosmin Contra (Dinamo București), Erik Lincar (Steaua București), Iulian Miu (Steaua București), Adrian Iencsi (Rapid București), Cornel Frăsineanu (Universitatea Craiova), Marius Iordache (Universitatea Craiova)

Mijlocași: Mihai Tararache (Dinamo București), Florentin Petre (Dinamo București), Cătălin Hîldan (Dinamo București), Ionuț Luțu (Universitatea Craiova), Eugen Trică (Universitatea Craiova), Cătălin Liță (Național București), Cătălin Munteanu (Steaua București), Laurențiu Reghecampf (Steaua București), Robert Vancea (Universitatea Craiova)

Atacanți: Ionel Dănciulescu (Steaua București), Adrian Mihalcea (Dinamo București), Cristian Ciocoiu (Steaua București)

Echipa-tip: Lobonț – Contra, Iencsi, Lincar, Miu – Fl. Petre, Tararache, Trică, Frăsineanu – Luțu – Dănciulescu

Pe atunci, nu se juca în sistemul grupelor. Ai noștri au jucat direct în „sferturi”, fiind învinși de Olanda, 1-2.
Apoi, pentru locurile 5-8, ne-a învins Germania, 0-1 după prelungiri, și Rusia, 1-2. Golurile României de la turneu au fost marcate de Cosmin Contra și Eugen Trică.

Ca fapt inedit, Ianis Hagi nu era nascut la acea vreme.

4. Brigada de arbitri a meciului de deschidere, Polonia – Belgia, este romanesca: istvan Kovacs îi va avea ca asistenţi pe Ovidiu Artene şi Vasile Marinescu. Pentru turneul din iunie au fost selecţionate nouă brigăzi de arbitri din următoarele ţări: Belarus, Bulgaria, Israel, Letonia, Olanda, Romania, Scoţia, Serbia şi Suedia.
Kovacs a mai arbitrat la Campionatul European, dar cel rezervat juniorilor under 19, în 2014. Atunci a condus două meciuri din faza grupelor şi o semifinală, Portugalia – Serbia.

5. Cei 23 de jucători convocați de Mirel Rădoi la EURO 2019:
Portari: Ionuț Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB)

Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Florin Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Radu Boboc (FC Viitorul), Ricardo Grigore (Dinamo)

Mijlocași: Tudor Băluță (FC Viitorul), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Vlad Dragomir (Perugia)

Atacanți: George Pușcaș (Palermo), Adrian Petre (Esbjerg fB), Andrei Ivan (Rapid Viena)

Echipa probabila: Radu – Manea, Nedelcearu, Pascanu, Rus – Baluta, Dragomir – Man, Hagi, Coman – Puscas.

6. Ucrainei a câştigat, sâmbătă, Cupa Mondială under 20, competiţie care s-a desfăşurat în Polonia invingand în finală Coreea de Sud, scor 3-1 (goluri Supriaha ’34, ’54, Tsitaişvili ’89 / Lee Kand-in ‘5 – penalti).

7. Sergio Ramos şi prezentatoarea TV Pilar Rubio s-au căsătorit, sâmbătă, la Sevilla. La ceremonia de la catedrala din oraşul spaniol au fost prezenţi peste 400 de invitaţi, între care s-au numărat mai multe celebrităţi: Florentino Perez – care a fost martor, Roberto Carlos, Fernando Hierro, David şi Victoria Beckham, Luka Modrici, Jordi Alba, Sergio Busquets, Pepe Reina etc. Mireasa a purtat o rochie de inspiraţie gipsy, concepută de designerul Zuhair Murad. Paji la nuntă au fost cei trei copii ai cuplului, Sergio, în vârstă de trei ani, Marco, de doi ani, şi Alejandro, de un an. Petrecerea are loc la ferma La Alegría, care îi aparţine lui Ramos, situată la 20 de minute de Sevilla. În timpul nunţii, în jurul orei 03.00, trupa AC/DC a sustinut un recital pentru care a primit un milion de euro, Pilar fiind o mare fană a acestei formaţii rock.

Tot ieri, antrenorul echipei Atletico Madrid, Diego Simeone, s-a căsătorit în Argentina cu modelul Carla Pereyra.

8. Sivasspor a anunţat, pe site-ul oficial, că a încheiat colaborarea cu fotbaliştii Gabriel Torje şi Paul Papp.

9. Reprezentativa de rugby a României a învins, noaptea trecută, selecţionata Braziliei, cu scorul de 22-21, într-un meci test disputat la Jundiai.

10. FCSB a câștigat sâmbătă, 15 iunie, finala Campionatului Național U11 desfășurată la Centrul Național de Fotbal Buftea. Roș-albaștrii s-au impus la loviturile de departajare în fața Academiei Luceafărul Cluj. A fost 2-2 (1-1 la pauză) la finalul celor două reprize de 30 de minute, astfel că finala s-a decis la penalty-uri.
După cele 3 execuții, scorul era tot egal, 2-2, dar apoi Radu Crișan, portarul lui FCSB, a parat un șut, iar colegul său, Renato Popa, a înscris si a adus trofeul de campioni naționali.