Universitatea Cluj și FCU Craiova au obținut victorii în play-out-ul Superligii. Urmează pauza naționalelor – Cronica Sportivă

1. Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Argeş, în ultimul meci al etapei cu numărul unu din play-out-ul Superligii. Echipa din Piteşti se află la al 15-lea meci consecutiv fără victorie în acest sezon. Cele mai importante faze se pot vedea aici. Urmează pauza echipelor naționale, competiția se va relua pe 31 martie.

2. FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-0, contra celor de la CS Mioveni, în prima etapă din play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. LPF a anunţat programul etapelor 2 şi 3 din play-off-ul şi play-out-ul Superligii. Derby-ul CFR Cluj – FCSB se dispută la 9 aprilie, în Duminica Floriilor la ortodocşi şi a Paştelui la catolici.

4. Atacantul echipei Manchester United, Marcus Rashford nu va evolua din cauza unor probleme medicale, în meciurile pe care naţionala Angliei le va susţine împotriva Italiei şi Ucrainei, în preliminariile Euro-2024.

5. Federaţia Română de Fotbal a lansat noul tricou al echipei naţionale, acesta fiind inspirat de rezistenţa şi perseverenţa care definesc suporterii români şi poartă brâul tradiţional.

6. Meciul dintre AS Roma (Italia) şi FC Barcelona (Spania), din ”sferturile” UEFA Women’s Champions League, va fi arbitrat la centru de către Iuliana Demetrescu. News.ro

7. Fundaşul Pepe s-a accidentat şi nu va evolua în meciurile pe care reprezentativa Portugaliei le va susţine în compania naţionalelor din Liechtenstein şi Luxemburg.

8. Tehnicianul Pablo Machin a fost demis de la conducerea echipei Elche, ocupanta ultimului loc în campionatul Spaniei. News.ro

9. Româncele și-au aflat adversarele de la Miami. Irina Begu, locul 34 mondial, va evolua contra sportivei din Filipine, Alexandra Eala, locul 219 mondial, iar dacă va ajunge în turul doi va juca împotriva chinezoaicei Qinwen Zheng, locul 23 WTA. Sorana Cîrstea (74 WTA) o va întâlni pe Fernanda Contreras Gomez, din Mexic, locul 117 mondial, urmând ca, în cazul calificării în turul doi, să joace contra Carolinei Garcia, din Franţa, a cincea jucătoare a lumii, pe care a învins-o în optimi la Indian Wells.

Reims – Marseille 1-2

15. Sorana Cîrstea, care a ajuns în sferturi la Indian Wells, a urcat nouă locuri în clasamentul WTA şi se află pe 74, cu 838 puncte, conform ierarhiei de luni. Jucătoarea cel mai bine clasată din România continuă să fie Simona Halep, suspendată pentru dopaj, care a coborât de pe 19 pe 25, cu 1565 puncte. După o urcare de patru locuri, Irina Begu este pe 34, cu 1288 puncte, iar Ana Bogdan a coborât de pe 57 pe 60, cu 956 puncte.

16. Carlos Alcaraz l-a învins pe rusul Daniil Medvedev, scor 6-3, 6-2 şi a câştigat turneul de la Indian Wells. Începând de luni, ibericul redevine noul număr 1 mondial, detronându-l pe Novak Djokovic.

17. Sportiva din Kazahstan Elena Rybakina, locul 10 WTA şi favorită 10, a câştigat turneul de categorie WTA 1000 de la Indian Wells. Ea învins-o în finală pe favorita 2, Arina Sabalenka (Belarus, 2 WTA), scor 7-6 (11), 6-4, în două ore şi trei minute.