Universitatea Craiova este prima semifinalistă a Cupei României – Cronica sportivă

1. În primul meci din sferturile de finală ale Cupei României, Universitatea Craiova a învins-o cu 1-0 pe Chindia Târgoviște, în deplasare, fiind prima echipă care s-a calificat în semifinale. Alexandru George Cîmpanu a înscris singurul gol al meciului, în min. 26. (Video).

Astăzi se vor disputa încă două sferturi de finală ale competiției, respectiv Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu (de la ora 17.30) și Petrolul Ploiești – Astra Giurgiu (de la ora 20.30).

2. În ultimul meci din etapa a 17-a a Ligii 2 Casa Pariurilor de fotbal, U Craiova 1948 a reușit doar o remiză albă la Chiajna, într-un meci spectaculos cu Concordia, dar fără goluri (0-0), la primul meci oficial sub comanda lui Ovidiu Stângă. (Video)

În clasament, după 17 etape, pe primul loc se află U Craiova 1948, cu 31 de puncte, urmată de ASU Poli Timișoara, cu 28 de puncte, respectiv Petrolul Ploiești, Dunărea Călărași și Rapid București, cu 27 de puncte fiecare.

3. Ambele sportive din România rămase pe tabloul de simplu al turneului feminin de tenis de la Lyon au pierdut ieri: Irina Bara a pierdut într-o partidă care a durat două ore și cincizeci și trei de minute în fața elvețiencei Stefanie Voegele, cu 6-7 (3), 7-6 (5), 3-6, în vreme ce Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de franțuzoaica Kristina Mladenovic, cu 5-7, 7-5, 6-2. (Gsp.ro)

4. În schimb, Monica Niculescu, în echipă cu Jelena Ostapenko, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de dublu feminin de la Doha. Ele au trecut în optimi de perechea japoneză Ena Shibahara/Shuko Aoyama, scor 6-4, 6-2, urmând să le întâlnească în sferturi pe Laura Siegemund/Elena Vesnina. (News.ro)

5. World Athletics a pus la cale un plan de readmitere a Rusiei în competițiile internaționale, inclusiv la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În 2015, atleții ruși fuseseră interziși de la orice competiție internațională, din cauza unor infracțiuni de doping. (Eurosport)

6. Cupa Mondială 2023 la rugby va avea loc în Franța în perioada 8 septembrie – 21 octombrie 2023. Ca să se califice la această competiție, România trebuie să termine pe una dintre primele două poziții în Rugby Europe Championship ori să câștige un meci de baraj dacă termină pe locul 3. Primul meci al României va avea loc în Rusia, pe 6 martie. (Prosport)

7. Gaziantep a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Genclerbirligi, într-un meci din etapa a 28-a a campionatului turc de fotbal. Ambii jucători români, Alin Toşca şi Alexandru Maxim, au fost titulari. Fosta echipă a lui Marius Șumudică este acum pe locul 6, în vreme ce actuala formație, Rizespor, este pe locul 15. (News.ro)

8. La primul meci ca titular după o pauză de mai multe luni cauzate de o accidentare, George Pușcaș a marcat singurul gol al meciului din Championship, Reading – Blackburn, 1-0, în min. 24. Cu această victorie, Reading rămâne pe locul 5, cu 57 de puncte, după 34 de etape, un loc care îi permite să joace în play-off-ul pentru promovarea în Premier League. (Eurosport)

9. Căpitanul naţionalei de handbal feminin, Cristina Neagu (CSM Bucureşti), a primit premiul pentru titlul de cea mai bună jucătoare din 2020 în Liga Naţională, iar Kristina Liscevici (SCM Rm. Vâlcea) distincţia pentru cea bună ”stranieră” din campionat, în urma voturilor antrenorilor din Liga Florilor. (News.ro)

10. Astăzi, CSM Volei Alba Blaj va juca, în deplasare, meciul retur din Challenge Cup la volei feminin, împotriva formației maghiare Diamant Kaposvar. În tur, echipa din Blaj a câștigat acasă cu 3-0. Câștigătoarea acestei duble manșe va juca în finală cu învingătoarea meciului dintre THY Istanbul – Yeşilyurt İstanbul (în tur, 2-3).

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 – WTA Lyon, tenis feminin – Digi Sport 4

-ora 13.30 – WTA Doha, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 17.30 – Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii, Cupa României – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 18.00 – Ankaragucu – Galatasaray, Campionatul Turciei – Look Sport 3

-ora 19.00 – Diamant Kaposvar – CSM Volei Alba Blaj, volei feminin – Digi Sport 4

-ora 19.30 – Sassuolo – Napoli, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 19.30 – Essen – Kiel, Cupa Germaniei – Telekom Sport 3

-ora 20.00 – Livingstone – Rangers, Campionatul Scoției – Look Sport 3

-ora 20.30 – Petrolul – Astra, Cupa României – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 20.30 – ATP Rotterdam, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 21.45 – AC Milan – Udinese, Seria A – Digi Sport 2, Look Sport

-ora 21.45 – Fiorentina – Roma, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 22.00 – Barcelona – Sevilla, Cupa Spaniei, retur – Telekom Sport 2

-ora 22.00 – Bordeaux – PSG, Ligue 1 – Digi Sport 4, Look Sport 3

-ora 22.00 – Lille – Marseille, Ligue 1 – Digi Sport 4

-ora 22.15 – Crystal Palace – Man. United, Premier League – Eurosport 1

Ți-ar mai putea plăcea
Cronica sportiva: Messi – 600 goluri pentru Barca intre 1 mai 2005 si 1 mai 2019!
România înfruntă Japonia, în al doilea meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de Handbal feminin – Cronica Sportivă