USR acuză PNL şi UDMR că au votat legea care-l lăsă fără mandat pe Dominic Fritz – Cronica serii
1. Cel mai recent sondaj al Asociației CFA România, publicat pentru luna iulie 2026, arată că cei mai mulți analiști financiari din România se așteaptă ca euro să se scumpească față de leu în următorul an. Potrivit sondajului, 84% dintre analiștii chestionați anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni, iar restul de 16% cred că valoarea monedei naționale va rămâne aproximativ aceeași. Concret, dacă acum un euro costă 5,2534 lei, analiștii estimează că peste 6 luni, un euro va costa în medie 5,2901 lei, iar peste 12 luni, un euro va costa în medie 5,3445 lei. (Profit.ro)
2. Jurnaliştii de la Recorder susţin, în urma unei anchete bazate pe documente şi mărturii, că şeful SPP Lucian Pahonţu, care ocupă această funcţie de peste două decenii, a făcut parte din trupele de represiune trimise la baricada de la Intercontinental în decembrie 1989 şi a fost implicat şi în evenimentele din 13 iunie 1990, din Piaţa Universităţii. Fostul preşedinte Traian Băsescu a apreciat, într-un interviu pentru Hotnews, că Pahonţu ar trebui să-şi piardă funcţia. (News.ro)
3. Ambasadorul român la NATO, Dan Neculăescu, a transmis, miercuri, că, împreună cu consilierul prezidențial Marius Lazurca, au discutat cu ambasadorul SUA la NATO, Matt Whitaker, privind securitatea Mării Negre și revizuirea poziției Statelor Unite. „Donald Trump are dreptate: fiecare țară membră a NATO trebuie să-și asume partea sa de responsabilitate”, a precizat Lazurca. (Digi24)
4. Senatorii au votat miercuri noua lege a integrității, în care a fost păstrat amendamentul care îl lasă fără mandat pe Dominic Fritz. Dacă nu este contestată din nou la CCR, legea merge la promulgare la președintele Nicușor Dan, care, la rândul său, o poate întoarce în Parlament (Hotnews). Purtătorul de cuvânt al USR, Cristian Seidler, a declarat că Legea ANI trebuia respinsa în Senat şi adoptata una noua, curaţata de tendinţe dictatoriale nedemocratice. Seidler mai spune că PNL şi UDMR au închis ochii folosindu-se de un pretext convenabil lor iar istoria va consemna cine a apăsat butonul. (News.ro)
5. România a primit, miercuri, prima plată în cadrul programului SAFE, în valoare de 2,5 miliarde de euro, reprezentând 15% din alocarea totală de 16,7 miliarde de euro. (Digi24)
Din Cronica de Tehnologie: Uber le va oferi părinților din Statele Unite posibilitatea de a-și supraveghea copiii pe durata curselor. În acest scop, camera frontală a dispozitivului folosit de șoferi pentru navigare va transmite în timp real. (Bloomberg)
6. Cristina Trăilă și-a anunțat demisia din funcţia de secretar general adjunct al Guvernului, la o zi după ce a fost chemată la DNA Iași. Ea afirmă că este total nevinovată şi nu are nici cea mai mică îndoială că acest lucru va fi lămurit încă din faza de urmărire penală. Potrivit lui Trăilă, acest scandal mediatic este unul artificial, deloc întâmplător şi fără îndoială speculat în detrimentul imaginii premierului Ilie Bolojan, a Guvernului României şi a PNL. (News.ro)
7. Însărcinata cu afaceri a României la Moscova, Liliana Burda, a fost convocată joi la Ministerul rus de Externe. Motivul nu a fost precizat, dar MAE român consideră că este o reacție la expulzarea unui diplomat rus și la rechemarea ambasadorului României, decizii luate după pătrunderea repetată a unor drone rusești în spațiul aerian românesc. (Hotnews)
8. Directorul CIA, John Ratcliffe, s-a deplasat marţi la Moscova pentru a purta discuţii „între serviciile secrete”, fără a se întâlni cu preşedintele Vladimir Putin, a afirmat miercuri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. (News.ro)
9. FDA aprobă un tratament revoluționar împotriva cancerului pancreatic. Autoritatea americană pentru medicamente (FDA) a aprobat Rasonque (daraxonrasib), produs de Revolution Medicines, un tratament pentru adulții cu cancer pancreatic metastatic tratați anterior sau care nu pot urma chimioterapie combinată. Administrat oral o dată pe zi, medicamentul blochează proteinele RAS care stimulează dezvoltarea majorității tumorilor pancreatice. Într-un studiu de fază III, supraviețuirea mediană a pacienților a crescut la 13,2 luni, față de 6,7 luni în cazul chimioterapiei standard, iar riscul de deces s-a redus cu aproximativ 60%. Este primul tratament din această clasă și unul dintre cele mai importante progrese înregistrate împotriva uneia dintre cele mai letale forme de cancer. (WSJ)
10. Meta Platforms, proprietarul Facebook, Whatsapp și Instagram, a fost de acord să plătească până la 16,68 miliarde de dolari în cadrul unei înțelegeri pentru a soluționa un proces intentat de aproape 30 de state americane, care au acuzat compania că a conceput Facebook și Instagram pentru a crea dependență în rândul copiilor. (Profit.ro)
