Victorie pentru CSM Bucureşti împotriva Buducnost, în Grupa A a Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Buducnost, scor 28-20 (15-9), în etapa a X-a din Grupa A a Ligii Campionilor. News.ro

2. Echipa de handbal feminin Minaur Baia Mare a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia germană SG BBM Bietigheim, scor 39-20 (19-11), în etapa a II-a din grupa B a European League. News.ro

3. Echipa de handbal feminin Măgura Cisnădie a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia daneză Herning Ikast Handbold, scor 31-28 (17-12), în etapa a II-a din grupa C a European League. News.ro

4. Formaţia FCSB a încheiat la egalitate, scor 0-0, singurul meci amical disputat în această iarnă, sâmbătă, la Buftea, cu CS Mioveni.

5. Formaţia Farul Constanţa a remizat, scor 2-2, cu echipa Dinamo, într-un meci amical disputat sâmbătă, cu care a încheiat cantonamentul din această iarnă. News.ro

6. FC Rapid a anunţat, sâmbătă, că l-a achiziţionat pe slovacul Jakub Vojtus, în vârstă de 28 de ani, de la Mezokovesd, din prima ligă maghiară. News.ro

7. Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi la care joacă Alexandru Mitriţă, a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa OFI Creta, într-un meci din etapa a XVIII-a a campionatului Greciei. Alexandru Mitriţă a jucat până în minutul 63. PAOK ocupă locul doi în clasament, 34 de puncte, în timp ce OFI Creta este pe 6, cu 26 de puncte. Lider este Olympiakos, care are 42 de puncte.

8. Fotbalistul român al echipei Dijon, Alex Dobre, a înscris un gol în meciul câştigat, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Rodez, în etapa a XXI-a a campionatului Franţei. News.ro

9. Formaţia Cadiz, la care joacă Florin Andone, s-a calificat, sâmbătă seară, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, trecând în optimi de Sporting Gijon (liga a doua), scor 4-2 la loviturile de departajare. Andone a jucat până în minutul 61. După 120 de minute, scorul a fost 0-0.

10. Manchester City a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Chelsea, într-un meci din etapa a XXII-a a campionatului Angliei. Pentru Manchester City a fost al XII-lea succes consecutiv în Premier League. Alte rezultate: Newcastle – Watford, scor 1-1, Norwich – Everton, scor 2-1, Wolverhampton – Southampton, scor 3-1, şi Aston Villa – Manchester United, scor 2-2. Meciurile Liverpool – Brentford şi West Ham – Leeds se vor disputa duminică. Manchester City este lider în clasament, cu 56 de puncte, iar Chelsea este pe locul doi, cu 43 de puncte. Poziţia a treia este ocupată de Liverpool, care are 42 de puncte, dar şi două jocuri mai puţin.

11. Formaţia Sampdoria Genova, cu Radu Drăguşin integralist, a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa Torino, într-un meci din etapa a XXII-a a campionatului Italiei. În aceeaşi etapă, s-au înregistrat rezultatele Salernitana – Lazio Roma, scor 0-3, şi Juventus – Udinese, scor 2-0. Sampdoria ocupă locul 15, cu 20 de puncte. Lazio ocupă locul 6, cu 35 de puncte, după Inter Milano, 49 de puncte (20 de jocuri), AC Milan, 48 de puncte (21), Napoli, 43 de puncte(21), Atalanta, 41 de puncte (20) şi Juventus, 41 de puncte.

12. Atacantul polonez al echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a înscris trei goluri în meciul câştigat, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei FC Koln, în etapa a XIX-a a campionatului Germaniei. Lewandowski a ajuns la 300 de goluri marcate în Bundesliga. El este al doilea fotbalist care atinge acest prag, după Gerd Muller, care a reuşit performanţa în 1976. News.ro Bayern, 46 de puncte, conduce în clasament, fiind urmată de Borussia Dortmund, 40 de puncte, de Bayer Leverkusen, 32 de puncte, şi de Hoffenheim şi Union Berlin, cu câte 31 de puncte.

13. Fără Messi, PSG a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Brest, în etapa a XXI-a a Ligue 1. Într-un alt meci, Saint-Etienne a fost învinsă, acasă, cu scorul de 2-1, de Lens. PSG conduce detaşat în clasament, cu 50 de puncte, 11 peste Nice, de pe locul 2.

14. Meciul Betis – FC Sevilla, contând pentru optimile de finală ale Cupei Spaniei, a fost oprit definitiv, sâmbătă seară, după ce din tribună a fost aruncată un obiect care l-a lovit în cap pe jucătorul Joan Jordan (FC Sevilla). News.ro

15. Jucătoarea spaniolă Paula Badosa, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 5, a câştigat, sâmbătă, finala turneului de categorie WTA 500 de la Sydney. După un meci de două ore şi 22 de minute, Badosa a trecut de sportiva cehă Barbora Krejcikova, locul 4 WTA şi cap de serie 3, scor 6-3, 4-6, 7-6(4).

16. Americanca Madison Keys, locul 87 WTA, a câştigat, sâmbătă, finala turneului WTA 250 Adelaide International 2. Keys a trecut în finală de compatrioata sa, Alison Riske, locul 57 WTA, scor 6-1, 6-2, în 66 de minute.

17. Tenismenul britanic Andy Murray, locul 135 ATP, a fost învins, sâmbătă, în finala turneului ATP 250 de la Sydney, de rusul Aslan Karaţev, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 1.Karaţev s-a impus, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 32 de minute.

18. Tenismenul australian Thanasi Kokkinakis, locul 145 ATP, a câştigat primul titlu din carieră la turneul de 250 de puncte de la Adelaide. Kokkinakis, beneficiarul unui wild-card, l-a învins în finală pe francezul Arthur Rinderknech, locul 58 ATP, scor 6-7 (6/8), 7-6 (7/5), 6-3, după două ore şi 38 de minute de joc.

19. Patinatorul rus Mark Kondratiuk a devenit campion european în proba masculină, vineri, la Tallinn, cu trei săptămâni înainte de Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Kondratiuk, în vârstă de 18 ani, a acumulat un total de 286,56 puncte. El a fost urmat de italianul Daniel Grassl (274,48) şi de letonul Deniss Vasiljevs (272,08). În frunte după programul scurt, rusul Andrei Mozalev a încheiat pe locul 4, cu 265,69 puncte. În proba de perechi, titlul european a fost câştigat de ruşii Anastasia Mişina/Aleksandr Galliamov, urmaţi de compatrioţii lor Evghenia Tarasova/Vladimir Morozov şi Aleksandra Boikova/Dmitrii Kozlovskii.

20. Axel Kei, un atacant american de doar 14 ani născut în Coasta de Fildeş, a devenit cel mai tânăr sportiv care a semnat un contract cu un club profesionist din Statele Unite, el ajungând la un acord cu Real Salt Lake, a anunţat, vineri, franciza din Majos League Soccer (MLS). News.ro

21. Clubul italian Genoa a anunţat, sâmbătă, că a renunţat la serviciile antrenorului ucrainean Andrei Şevcenko. Fostul selecţioner al Ucrainei a fost numit în funcţie la 10 noiembrie 2021. Sub conducerea sa, Genoa nu a reuşit să câştige niciun meci, înregistrând trei remize şi şase înfrângeri. Genoa ocupă locul 19 în campionatul Italiei, penultimul, cu 12 puncte.

22. În ziua a treia a Campionatului European de handbal masculin s-au înregistrat următoarele rezultate: Macedonia de Nord – Muntenegru, scor 24-28, Slovenia – Danemarca, scor 23-34 (Grupa A), Franţa – Ucraina, scor 36-23, Croaţia – Serbia, scor 23-20 (Grupa C), Cehia – Bosnia-Herţegovina, scor 27-19, Spania – Suedia, scor 32-28 (Grupa E), Slovacia – Lituania, scor 31-26, Norvegia – Rusia, scor 22-23 (Grupa F). Danemarca a obţinut calificarea în faza grupelor principale.

23. Programul transmisiunilor sportive de duminică:

Real Madrid – Athletic Bilbao, Supercupa Spaniei (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 20.30;

Liverpool – Brentford, Premier League (Eurosport 1) – 16.00;

Sassuolo – Verona, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 13.30;

Venezia – Empoli, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 2, Look Sport+) – 16.00;

AS Roma – Cagliari, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 19.00;

Atalanta – Inter Milano, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 21.45;

Augsburg – Eintracht Frankfurt, Bundesliga (Digi Sport 3, Look Sport 3) – 16.30;