Victorii pentru Lazio și PSG, în turul optimilor Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Lazio a câștigat acasă, 1-0, cu Bayern Munchen, în turul optimilor de finală din Liga Campionilor. Bavarezii au avut un jucător eliminat.

2. PSG s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Real Sociedad, în turul optimilor de finală din Liga Campionilor.

3. Bologna a câștigat, 2-0, cu Fiorentina, într-un meci contând pentru etapa a 21-a a campionatului Italiei.

4. PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă pe teren propriu, de echipa lui Fatih Terim, Panathinaikos, scor 1-0, în prima manşă a semifinalelor Cupei Greciei.

5. Sportivul Răzvan Arnăut a adus României o medalie de bronz la Campionatul European de Seniori de la Bucureşti, la lupte greco-romane. El a câştigat finala mică a categoriei 60 kg, învingându-l prin superioritate tehnică pe lituanianul Justas Petravicius.

6. Reprezentativa Rusiei va disputa luna viitoare o partidă amicală cu Paraguay, primul meci al naţionalei sale masculine împotriva unei echipe sud-americane de la startul invaziei din Ucraina. News.ro

7. Federaţia engleză şi Premier League au aprobat achiziţionarea unei participaţii de 25% din Manchester United de către Jim Ratcliffe, proprietarul grupărilor OGC Nice şi Lausanne.

8. Comisia de Disciplină din cadrul FRF, întrunită miercuri, a decis o penalitate sportivă de 60.000 de lei pentru Rapid, ca urmare a incidentelor de la meciul cu Oţelul Galaţi. News.ro

9. Formaţia Jeonbuk Hyundai, antrenată de Dan Petrescu, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Pohang Steelers, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei.

10. Transylvania Open are locul asigurat în circuitul WTA. Ediţia a cincea va avea loc în perioada 1-9 februarie 2025.

11. Robert Badea a stabilit la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha, un record naţional în proba de 200 de metri mixt.

12. Căpitanul echipei Tottenham Hotspur şi al naţionalei Coreei de Sud, Son Heung-min, s-a rănit la un deget în timpul unei dispute cu colegii de echipă, înainte de eliminarea ţării sale de la Cupa Asiei. News.ro

13. Sepsi Sfântu Gheorghe a anunţat că s-a despărţit de mijlocaşul Francisco Junior.

14. Atleta kenyană Sarah Chepchirchir a fost suspendată opt ani, după ce s-a constatat că fosta câştigătoare a maratonului de la Tokyo a încălcat pentru a doua oară normele antidoping. News.ro

15. Orlando Magic a retras tricoul cu numărul 32 al lui Shaquille O’Neal. Este o premieră pentru franciza din NBA.

Ți-ar mai putea plăcea
Romania – Italia, CM de handbal masculin, azi de la 19:00 pe LookPlus I Cronica Sportiva