Vlad Chiricheș, inclus în echipa lunii octombrie din Serie A – Cronica sportivă

1. În ultimul meci din etapa a 9-a din Liga 1 la fotbal, FCSB a învins, în deplasare, pe Chindia Târgovişte, cu 2-0, la capătul unui meci pe care l-a controlat în totalitate. Formația bucureșteană se află la a patra victorie consecutivă. Au marcat Iulian Cristea, în min. 23 și Florin Tănase, în min. 56 (Video).

În clasament, după nouă etape, pe locul întâi se află Universitatea Craiova, cu 24 de puncte, urmată de FCSB, cu 21 de puncte și de CFR Cluj, cu 18 puncte. Etapa a 10-a se va desfășura între 6 și 9 noiembrie.

2. Astăzi se va juca ultimul meci din etapa a 10-a din Liga 2, respectiv U Craiova 1948 – Aerostar, de la ora 17.00. În clasament, conduce U Craiova 1948, cu 20 puncte, urmată de Metaloglobus și ASU Poli Timișoara, cu 19 puncte fiecare, departajate de golaveraj.

3. Începe și etapa a treia a grupelor Champions League, cu primele opt meciuri, după următorul program:

-în grupa A, Lokomotiv Moscova – Atletico Madrid (de la ora 19.55) și Salzburg – Bayern Munchen (de la ora 22.00);

-în grupa B, Șahtior Donețk – Borussia Moenchengladbach (de la ora 19.55) și Real Madrid – Inter Milano (de la ora 22.00);

-în grupa C, FC Porto – Marseille și Manchester City – Olympiakos Pireu, ambele de la ora 22.00;

-în grupa D, Atalanta – Liverpool și FC Midtjylland – Ajax Amsterdam, ambele de la ora 22.00.

4. După o zi de pauză, se reia Turul Spaniei, cu etapa a 13-a, un contratimp individual  desfășurat între Muros și Mirador de Ezaro, de 33,7 kilometri, poate ultima etapă care poate duce la schimbări importante în clasamentul general. În clasamentul general, conduce Richard Carapaz, la 10 secunde de Roglic și la 32 de secunde de Hugh Carthy.

5. A început, la Paris, ultimul turneu de Masters în circuitul masculin de tenis. Principalii favoriți sunt Rafael Nadal (care nu a câștigat niciodată acest turneu indoor), Stefanos Tsitsipas, Daniil Medvedev și Alexander Zverev. Liderul mondial, Novak Djokovic, nu va juca la Paris, pregătindu-se pentru Turneul Campionilor de la Londra.(Treizecizero)

6. După ce directorul echipei Mercedes, Toto Wolff, a confirmat că intenționează să renunțe la poziția sa actuală la finalul anului, deși nu va pleca de la echipă, multiplul campion mondial Lewis Hamilton a anunțat că se gândește, la rândul său, la retragere, sugerând că, la vârsta de 35 de ani, este gata să se concentreze pe „familie și genul acesta de lucruri”. (The Guardian)

7. Campionatul de fotbal din Finlanda a fost suspendat definitiv, ca măsură pentru stoparea răspândirii noului coronavirus, cu o etapă înaintea sfârșitului sezonului regulat și fără să se mai joace play-off și play-out. HJK Helsinki a fost desemnată campioană. (Gsp.ro)

8. Echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, Jiangsu Suning, s-a calificat în finala campionatului chinez, după ce a învins-o în returul semifinalei pe Shanghai SIPG, cu 2-1, după prelungiri şi după ce în tur scorul a fost 1-1. În ultimul act, Jiangsu o va întâlni pe Gungzhou Evergrande, formația antrenată de Fabio Cannavaro. (News.ro)

9. Vlad Chiricheș a fost inclus în echipa lunii octombrie din Serie A. Chiricheș a fost titular în fiecare meci, a avut evoluții constant bune și a marcat și un gol senzațional luna trecută. Formația sa, Sassuolo, este pe locul 2 în campionat. (Eurosport)

10. Echipa de baschet feminin Universitatea Cluj a învins ieri, cu 68-55 (32-30), formaţia FCC Baschet Arad, în primul meci al turneului inaugural al Cupei României. În celelalte meciuri ale zilei, CSM Satu Mare – CSM Alexandria 105-52 și Țara Bârsei 2011 Braşov – Phoenix CSU Simona Halep Constanţa 74-61. (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 – ATP Paris, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 15.00 – Olimpia Cluj – Birkirkara, Champions League – Look Sport

-ora 15.40 – Turul Spaniei, ciclism – Eurosport 1

-ora 17.00 – U Craiova 1948 – Aerostar Bacău, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.55 – Lokomotiv Moscova – Atletico Madrid, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 3, Look Sport+

-ora 19.55 – Șahtior Donețk – Monchengladbach, Liga Campionilor – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Real Madrid – Inter, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Atalanta – Liverpool, Liga Campionilor – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Salzburg – Bayern Munchen, Liga Campionilor – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 22.00 Manchester City – Olympiakos, Liga Campionilor – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

Ți-ar mai putea plăcea
Halep – Azarenka azi dupa ora 17:00 la Wimbledon / Cronica Sportiva
Steaua lui Marius Lacatus are nevoie de un egal ca sa ajunga la barajul pentru L3 – Cronica Sportiva