Vlad Stancu a câştigat medalia de aur la Europenele de Natație juniori – Cronica Sportivă

1. Vlad Stancu a câştigat medalia de aur la Europenele de Natație juniori, în proba de 1.500 m liber masculin, cu timpul de 15:05.47. Românul a câştigat proba cu un avans considerabil faţă de cel de-al doilea clasat, polonezul Krzysztof Chmielewski.

2. Simona Halep a fost eliminată de Elena Rybakina, în semifinalele turneului de la Wimbledon, cu scorul de 3-6, 3-6, într-o oră şi 15 minute. Jucătoarea din Kazahstan va juca pentru trofeu cu Ons Jabeur, din Tunisia. Românca părăseşte turneul cu un premiu de 535.000 de lire sterline.

3. Bianca Corstea a câştigat medalia de argint în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, de la Otopeni. Este a patra distincție pentru România la această competiție.

4. Rafael Nadal a fost nevoit să declare forfeit la Wimbledon, cu o zi înainte de meciul din semifinale cu Nick Kyrgios. Australianul merge astfel direct în finala turneului de mare șlem.

5. Naționala U20 a României va juca o partidă amicală cu reprezentativa similară a Germaniei, pe data de 26 septembrie, la Arad.

6. S-a stabilit brigada de arbitri de la Supercupa României, dintre CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe. Meciul va fi condus la centru de Adrian Cojocaru, care va fi ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Ciprian Danşa. Cel de-al patrulea oficial va fi Iulian Dima. În camera VAR se vor afla: Istvan Kovacs (arbitru VAR), Mihai Artene (asistent VAR) şi Ovidiu Haţegan (suport VAR).

7. Universitatea Craiova şi-a încheiat stagiul de pregătire din Austria cu un amical împotriva echipei WSG Tirol. Meciul s-a încheiat cu scorul 3-2 pentru adevrsari.

8. Ediţia a doua a Memorialului Emiliano Sala a fost anulată definitiv, după ce FC Nantes şi-a anunţat retragerea din turneu.

9. Perechea Mihaela Buzărnescu/Irina Hromaceva s-a calificat, joi, în finala probei de dublu din cadrul turneului Nordea Open, de la Bastad, cu premii totale de 115.000 de dolari. Româncă a fost eliminată în ”sferturi”, de pe tabloul de simplu.

10. Echipa feminină de handbal U16 a României a învins Suedia, la Goteborg, cu 25-21 (16-7), şi va juca finala European Open U16. Pentru trofeu, fetele noastre vor juca împotriva Spaniei.

11. Douăzeci şi trei de jucători de la Dinamo Bucureşti au fost prezenţi joi dimineaţă la vizita medicală. Liga 2 va lua startul în data de 6 august.

12. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câştigat etapa a şasea a Turului Franţei, desfăşurată între Binche (Belgia) şi Longwy, pe distanţa de 220 de kilometri. Slovenul a preluat șefia în clasamentul general.

13. Junior Messias (31 de ani) a fost transferat definitiv de AC Milan de la Crotone. Campioana Italiei a platătit 4 milioane de euro pentru transfer.

14. Echipa CSO Voluntari va întâlni formaţia britanică Leicester Riders la turneul 1 de calificare pentru grupele Ligii Campionilor la baschet. News.ro

15. Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic îşi va prelungi contractul cu AC Milan şi pentru sezonul 2022-2023.

16. Spania – Norvegia, finala Campionatului European U19 feminin, programată sâmbătă, 9 iulie, de la ora 16:00, va fi condusă de Alina Peşu, informează frf.ro.

17. Echipa naţională a Spaniei va avea cartierul general la Universitatea din Qatar pe timpul turneului final al Cupei Mondiale din 2022, a anunţat, joi, federaţia spaniolă (RFEF).

18. Mijlocaşul chilian Arturo Vidal este foarte aproape să semneze cu formația braziliană Flamengo. El revine la o echipă sud-americană la 15 ani după ce a jucat pentru Colo Colo, în Chile. De atunci, mijlocaşul a evoluat în Europa, la Bayer Leverkusen, Juventus Torino, Bayern Munchen, FC Barcelona şi Inter Milano. Vidal are 133 de selecţii şi 32 de goluri înscrise pentru naţionala statului Chile, alături de care a câştigat Copa America în 2015 şi 2016, evoluând şi la turneele finale ale Campionatului Mondial de fotbal, în 2010 şi 2014.

19. Sabrina Ionescu (New York Liberty), baschetbalistă de origine română, a reuşit prim ul triple-double cu peste 30 de puncte din istoria WNBA, la meciul cu Las Vegas Aces, scor 116-107.

20. România are cinci candidaţi la alegerile din decembrie pentru European Gymnastics, aceştia fiind Anca Mihăilescu Grigoraş, Alina Drăgan, Alexandra Piscupescu, Mircea Apolzan şi Cătălin Manu. News.ro

21. O campioană la haltere, Reanna Solomon, a devenit prima persoană care a murit din cauza covid-19 pe Insula Nauru, una dintre cele mai mici ţări din lume, a anunţat Federaţia de Haltere din Oceania. News.ro

22. Erick Neal este noul jucător al echipei de baschet CSM Oradea. În vârstă de 27 ani, înalt de 1.78 metri, el evoluează la poziţia 1 şi se află la primul angajament în România.

23. Programul transmisiunilor zilei de vineri:

• ora 15:30 Tenis Grand Slam Wimbledon semifinale masculin: Eurosport 1, Eurosport 2
  • ora 18:30 Fotbal amical: FC Argeș legende – România legende: Digi Sport 1
  • ora 21:00 Fotbal amical: FC Argeș – CS Mioveni: Digi Sport 1
Ți-ar mai putea plăcea
România a fost învinsă categoric de Franța, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin – Cronica Sportivă
SCM Râmnicu Vâlcea a reușit prima sa victorie în această ediție de Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica sportivă