Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele CEV Cup – Cronica Sportivă

1. Arsenal Londra s-a impus categoric pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în fața celor de la Everton, într-un joc restant din Premier League. În urma acestui rezultat, ”tunarii” s-au distanțat la 5 puncte în fruntea clasamentului.

2. Rapid Bucureşti a învins în deplasare, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii. Golul victoriei a fost marcat de fundaşul Dragoş Grigore, din foarfecă, în minutul 90+4. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Liverpool a câștigat cu scorul de 2-0, în fața celor de la Wolverhampton, într-un meci restant din Premier League.

4. Volei Alba Blaj s-a calificat, în deplasare, în semifinalele CEV Cup, după ce a învins formaţia poloneză Grot Budowlani Łódź, scor 3-2, în manşa retur din ”sferturi”.

5. Campioana en-titre ”U” Banca Transilvania Cluj a învins în deplasare, formaţia SCM Timişoara, scor 83-59 (42-27), în meci restant din etapa a XX-a a Ligii Naţionale.

6. Universitatea Craiova a învins pe teren propriu, formaţia FC Argeş, scor 1-0, dintr-un penalty primit după un henţ în careu comis de Tofan, căpitanului piteştenilor. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

7. Echipa de volei feminin CSM Lugoj a învins pe teren propriu, formaţia sârbă Jedinstvo Stara Pazova, scor 3-0, în manşa retur din semifinalele Challenge Cup şi va juca în premieră finala competiţiei.

8. Antrenorul echipei AS Roma, portughezul Jose Mourinho a fost suspendat pentru două meciuri şi a primit o amendă de 10.000 de euro după eliminarea din partida cu formaţia Cremonese.

9. FC Voluntari a învins în deplasare, formaţia CS Mioveni, scor 3-0, într-un meci al etapei cu numărul 28 din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

10. Spaniolul Ruben Rodriguez se alătură din această lună echipei Federaţiei Române de Fotbal, în calitate de manager Performance Data & Insights Unit şi va coordona activitatea analiştilor video la loturile naţionale.

11. Comisia Centrală de Disciplină a Federaţiei Române de Handbal a decis ca gruparea Rapid să fie sancţionată cu o amendă de 8.000 de lei ca urmare a scandărilor fanilor împotriva Cristinei Neagu, de la meciul din 20 februarie.

12. Just Fontaine, legendă a fotbalului francez, a încetat din viaţă, miercuri, la vârsta de 89 de ani. El este deţinătorul recordului de cele mai multe goluri înscrise la o ediţie a Cupei Mondiale. A marcat de 13 ori la CM din 1958

13. Fotbalistul echipei Paris Saint-Germain, Presnel Kimpembe a fost operat cu succes pentru o ruptură la tendonul lui Ahile. News.ro

14. Francezul Paul Pogba a jucat pentru prima dată după aproape 11 luni, el fiind pe teren la meciul Juventus – Torino, scor 4-2, din Serie A. News.ro

15. Gabriela Ruse, locul 160 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Monterrey. Ea a învins-o în primul tur pe sportiva din Italia, Camila Giorgi, locul 46 WTA, scor 6-4, 7-5, într-o oră şi 51 de minute.

16. Pelayo Novo Garcia, fost component al echipei CFR Cluj, rămas paralizat după ce a căzut de la mare înălţime în 2018, a murit, lovit de tren.

S-au scumpit arenele pentru Euro 2020 cu 40% I Cronica Sportiva
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open. Urmează un meci cu Serena Williams – Cronica sportivă