Antrenorul lui Dinamo, Eugen Neagoe, a facut stop cardiac in timpul meciului cu Craiova I Cronica Sportiva

1. Meciul Dinamo – Universitatea Craiova, 0-2, a fost întrerupt, în minutul 25, după ce tehnicianului Eugen Neagoe i s-a făcut rău pe bancă. Partida s-a reluat după o întrerupere de aproximativ un sfert de oră, cand ambulanţa care l-a preluat pe Neagoe a parasit stadionul. Supus unei presiuni teribile in ultima vreme, se pare ca Neagoe a suferit un stop cardiac. In acest moment starea sa este stabila. Florin Prunea spunea aseara: „Am auzit-o pe doctoriţă că a fost foarte, foarte aproape de o mare nenorocire. Am fost acolo, când i-au dat şocul şi bine că a pornit aparatul ăla, că parcă a trecut o viaţă de om”.

Dinamo – Craiova 0-2

3. Dan Alexa este primul antrenor care si-a dat demisia in acest sezon, dupa ce Astra a pierdut la Iasi, 0-1. Alexa, implicat si in scandalul in care a fost palmuit de Ana-Maria Prodan, este nemultumit de conditiile si de lotul giurgiuvenilor, care ii trasasera ca obiectiv titlul!

4. BRD Bucharest Open:
Patricia Maria Ţig, venită din calificări şi fără clasare WTA, a fost învinsă in finala de Elena Ribakina (Kazahstan, 106 WTA) cu 6-2, 6-0.

Perechea Viktoria Kuzmova/Kristyna Pliskova (Slovacia/Cehia), cap de serie numărul 4, a învins în finală echipa Jaqueline Cristian/Elena-Gabriela Ruse, scor 6-4, 7-6 (3), într-o oră şi 39 de minute.

5. Saptamana de cupe europene:
Miercuri, ora 21:00, CFR – Maccabi Tel-Aviv, tur 2 prelim. UCL / Look, Digi

Joi:
ora 19:55, Honved – Universitatea Craiova, tur 2 prel. EL / posibila transmisie pe Digi
ora 20:00, Alashkert – FCSB, tur 2 prel. EL / ProTV
ora 21:30, Gent – Viitorul, tur 2 prel. EL, TVR

6. Bayern Munchen a învins, duminică, la Houston, cu 3-1 pe Real Madrid. Corentin Tolisso (15), Robert Lewandowski (67) şi Serge Gnabry (69) au marcat pentru Bayern, iar pentru Real a înscris Rodrygo (81). Eden Hazard a debutat la madrileni, el fiind achiziţionat de la Chelsea în această vară pentru 100 de milioane de euro.

7. Alexandru Mitriţă a marcat golul victoriei pentru echipa New York City FC, în meciul cu formaţia Colorado Rapids, scor 2-1, din campionatul SUA

8. România – Danemarca, scor 34-26, în meciul pentru locurile 5-6, la CE de handbal feminin tineret

9. Jiangsu Suning, antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins cu 1-0 pe Beijing Guoan, echipa situata pe pozitia secunda in clasament. Oli este pe locul 6

10. Britanicul Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat, duminică, etapa a 15-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 185 de kilometri

Pe scurt:
La 40 de ani, filipinezul Manny Pacquiao a reuşit să câştige titlul mondial la categoria semimijlocie, versiunea WBA, după ce l-a învins pe americanul Keith Thurman (30 de ani) în 12 runde.

KRC Genk, cu Ianis Hagi rezervă, a învins KV Malines, scor 3-0, şi a câştigat Supercupa Belgiei

Catalin Golofca a suferit o fractura de piramida nazala in timpul meciului Botosani – Voluntari 4-1, dar nu si-a dat seama de gravitate. El a fost operat sambata noapte si va lipsi doua saptamani

Ciprian Tatarusanu a debutat la Lyon incasand 3 goluri intr-o repriza in amicalul cu Genoa, 3-4

Rapid iși va prezenta azi, de la ora 18:00, lotul în meciul amical cu echipa lui Gabi Tamaș, Hapoel Haifa. Se vede pe Digi