Azi se joacă semifinalele feminine de la Australian Open – Cronica Sportivă

1. Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4, s-a calificat, miercuri, în semifinale la Australian Open, după ce a trecut de Jannik Sinner (Italia), locul 10 ATP şi cap de serie numărul 11. Tsitsipas s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, 6-2, după două ore şi şase minute. Daniil Medvedev, locul 2 ATP, s-a calificat şi el în semifinalele Australian Open, după ce l-a învins, miercuri, cu scorul de 6-7 (4), 3-6, 7-6 (2), 7-5, 6-4, pe canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 9. Finalistul ediţiei precedente s-a impus după un meci care a durat patru ore şi 42 de minute. Tsitsipas şi Medvedev se vor întâlni, vineri, în penultimul act. În cealaltă semifinală vor juca spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, şi italianul Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7.

2. Sportiva americană Danielle Collins (SUA, locul 30 mondial) şi poloneza Iga Swiatek (locul 9 WTA şi cap de serie 7) s-au calificat în semifinale la Australian Open, fază în care vor fi adversare, joi. Collins a trecut în sferturi de jucătoarea franceză Alize Cornet (locul 61 WTA), scor 7-5, 6-1, după un meci de o oră şi 28 de minute. Iga Swiatek a avut nevoie de trei ore pentru a trece de estona Kaia Kanepi, locul 115 WTA, scor 4-6, 7-6 (7/2), 6-3. În cealaltă semifinală se vor întâlni australianca Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, şi americanca Madison Keys, locul 51 WTA.

3. Tehnicianul Ladislau Boloni a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că şi-a dorit să devină selecţionerul României, dar s-a lovit de probleme ilogice în negocierile cu FRF. El a spus că şi-a dat seama că obiectivul principal din contract, calificarea la Campionatul European, era pe plan secund. News.ro

4. Simona Halep a revenit, miercuri, în ţară, şi a declarat că îşi doreşte să joace pe zgură verde la Charleston, turneu programat între 4 şi 10 aprilie. News.ro

5. Jucătorul Victor Dican (U Cluj) a fost transferat, miercuri, la FC Botoşani şi a semnat un contract pe 3 ani şi jumătate cu gruparea din Liga I. News.ro

6. Academica Clinceni a anunţat, miercuri, transferul atacantului croat Stipe Plazibat. În vârstă de 31 de ani, el a semnat cu Academica un contract valabil până în vara anului viitor.News.ro

7. Campioana României, CFR Cluj, a anunţat, miercuri, pe conturile de social media, că l-a achiziţionat pe atacantul Daniel Birligea, 21 de ani. El a evoluat la grupele de juniori ale clubului Palermo FC, iar în ultimii doi ani şi jumătate a jucat constant pentru formaţia italiană Teramo Calcio.

8. Atacantul Denis Drăguş a marcat un gol în meciul câştigat, miercuri, de echipa lui, Standard Liege, cu scorul de 2-0 (1-0), în deplasare, cu Eupen, în etapa a XXIV-a a campionatului belgian de fotbal. Drăguş a intrat pe teren în minutul 79 şi a înscris, în minutul 90, golul de 2-0. News.ro

9. Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a anunţat, miercuri, că la revenirea din Franţa, unde a jucat cu Chambray în European League, au fost depistate mai multe handbaliste cu rezultat pozitiv la Covid-19. În consecinţă, formaţia vâlceană a cerut amânarea partidelor cu Rapid Bucureşti şi Viborg HK. News.ro

10. Mijlocaşul olandez Georginio Wijnaldum ar putea pleca după doar şase luni de la Paris Saint-Germain, pentru a reveni în Premier League, unde este dorit de Arsenal. News.ro

11. Neymar, care a suferit o entorsă la glezna stângă, şi-a reluat alergările, a anunţat, miercuri, PSG, într-un raport medical. Cu toate acestea, nu a fost precizată o dată pentru revenirea lui la antrenamentele colective. News.ro

12. Saint-Etienne, deţinătoarea recordului de titluri în Franţa, 10, ajunsă pe ultimul loc în Ligue 1, a reuşit o victorie în deplasare, miercuri, scor 1-0 (1-0), pe terenul formaţiei Angers, într-o restanţă din etapa a XX-a. News.ro

13. Pilotul spaniol de MotoGP Marc Marquez (Honda) a obţinut permisiunea medicilor pentru a participa la primele sesiuni de teste din această iarnă, de la Sepang (Malaezia), programate la 5 şi 6 februarie. News.ro

14. Guineea Ecuatorială s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a trecut, miercuri, de Mali, după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 0-0. Guineea Ecuatorială s-a impus cu 6-5, după opt serii de penaltiuri. Într-un alt meci, Egiptul a învins Coasta de Fildeş, tot după executarea loviturilor de departajare, scor 5-4. După 120 de minute, scorul a fost acelaşi, 0-0. Programul sferturilor de finală este complet şi arată astfel: Burkina Faso – Tunisia (29 ianuarie), Senegal – Guineea Ecuatorială (30 ianuarie), Gambia – Camerun (29 ianuarie) şi Egipt – Maroc (30 ianuarie).

15. În ultima etapă a grupei principale I a Campionatului European de handbal masculin, Franţa a învins Danemarca, scor 30-29, şi a obţinut calificarea în semifinalele competiţiei. Şi danezii merg în penultimul act, de pe locul 2 al grupei. În celelalte două meciuri s-au înregistrat rezultatele Muntenegru – Islanda, scor 24-34, şi Olanda – Croaţia, scor 28-28. Clasamentul final al grupei este următorul: Franţa – 8 puncte, Danemarca – 8 puncte, Islanda – 6, Croaţia – 3 puncte, Olanda – 3 puncte şi Muntenegru – 2 puncte. Tabloul semifinalelor este Franţa – Suedia şi Spania – Danemarca. Meciurile sunt programate vineri, când se va juca şi partida pentru locurile 5-6, Islanda – Norvegia. Finala mare şi finala mică vor avea loc duminică.

16. Programul transmisiunilor sportive de joi:

Club Brugge – Union SaintGilloise, Jupiler Pro League (Look Sport+) – 21.45;

Australian Open, tenis, dublu (Eurosport 1) – 02.00;

Ahleigh Barty – Madison Keys, Australian Open, semifinale (Eurosport 1) – 10.30;

Danielle Collins – Iga Swiatek, Australian Open, semifinale (Eurosport 1) – 12.30.

Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de categorie WTA 125 de la Limoges – Cronica Sportivă
România joacă marți cu Danemarca, în ultimul meci din prima fază a grupelor Campionatului Mondial de Handbal feminin – Cronica Sportivă