Canada s-a calificat la Cupa Mondială de fotbal după 36 de ani – Cronica Sportivă

1. Arbitrul FIFA Ovidiu Haţegan a suferit un infarct şi a fost operat, duminică, la Timişoara, pentru implantarea unui stent. Luca Constantin Tudor, managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timişoara, a declarat, luni, că arbitrul Ovidiu Haţegan a ajuns în stare gravă la unitatea pe care o conduce, dar situaţia centralului este foarte bună în acest moment. News.ro Haţegan a declarat că se simte bine după infarctul suferit duminică şi a cerut să îi fie respectată intimitatea. News.ro

2. Reprezentativa Muntenegrului, adversară a României în Liga Naţiunilor, a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, selecţionata Greciei, într-un meci amical. Grecia a jucat şi cu România, vineri, la Bucureşti, şi s-a impus cu 1-0. România va întâlni Muntenegru în Grupa 3 a Diviziei B a Ligii Naţiunilor, primul meci în deplasare, la 4 iunie 2022 (ora 21.45), şi returul pe teren propriu, în 14 iunie 2022 (tot ora 21.45). Până atunci, tricolorii joacă, marţi, de la ora 20.45, un alt amical, în Israel, transmis de ProX.

3. Jucătoarea de tenis Irina Bara, locul 71 mondial, a fost eliminată, luni, în primul tur la turneul de categorie 125 WTA de la Marbella (Spania). Bara a fost întrecută de sportiva ungară Panna Udvardy, locul 83 mondial, scor 6-1, 6-4.

4. Antrenorul echipei Dinamo Kiev, Mircea Lucescu, a propus federaţiei ucrainene ca jucătorii din această ţară, care pot fi selecţionaţi la echipa naţională, să se antreneze la Bucureşti înaintea barajului pentru calificarea la Cupa Mondială. News.ro

5. Reprezentativa U20 a României a suferit o înfrângere usturătoare, scor 5-0, luni, la Wil, în meciul amical cu naţionala similară a Elveţiei. News.ro

6. Campioana României la baschet masculin, U BT Cluj-Napoca, va juca primul meci cu MHP Riesen Ludwigsburg, din trei programate în sferturile Basketball Champions League, în 5 aprilie. Pentru acest joc, 10.000 de bilete vor fi puse în vânzare de marţi, adică întreaga capacitate a BT Arena. News.ro

7. Federaţia Română de Volei a anunţat, luni, decesul fostului jucător şi antrenor Constantin Chiţigoi la vârsta de 72 de ani. News.ro

8. Campioana en-titre la baschet feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, este prima echipă calificată în semifinalele Ligii Naţionale, după ce a învins, luni, formaţia Universitatea Cluj, şi în al doilea meci din trei programate în sferturile de finală. În primul meci din trei programate cu Universitatea Cluj, Sepsi a câştigat pe teren propriu, duminică, cu scorul de 83-45, iar luni s-a impus din nou, cu scorul de 90-46. Astfel, cu 2-0 la general obţine calificarea în semifinalele Ligii Naţionale. News.ro

9. Reprezentativa de fotbal a Canadei a obţinut calificarea la o ediţie Cupei Mondiale după 36 de ani şi după ce a învins, duminică, pe teren propriu, la Toronto, cu scorul de 4-0, echipa naţională din Jamaica. Canada a mai participat o dată la o ediţie a Cupei Mondiale, în 1986, în Mexic, fără a obţine vreun punct sau marca vreun gol. Selecţionata antrenată de John Herdman (46 de ani) este a XX-a echipă calificată la turneul final care va avea loc la sfârşitul acestui an, în Qatar. News.ro

10. Victoria Azarenka din Belarus, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 12, a abandonat neaşteptat meciul cu sportiva cehă Linda Fruhvirtova, în vârstă de 16 ani, locul 279 WTA, beneficiară a unui wild card, în turul al treilea al Miami Open. Fără să pară accidentată, Azarenka a decis să se retragă de pe teren în momentul în care adversara ei conducea cu 6-2, 3-0, după 45 de minute. Dubla câştigătoare a Australian Open şi-a luat pur şi simplu geanta, a dat mâna cu arbitrul şi a părăsit terenul. După meci, fostul lider WTA a declarat că vrea să facă o pauză în careiera ei după mai „multe săptămâni stresante” pe plan personal. News.ro

11. Australianca Daria Saville, beneficiara unui wild card şi locul 249 mondial, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului Miami Open, după ce a trecut de revelaţia Lucia Bronzetti, din Italia, venită din calificări. Saville, fostă Gavrilova, fost număr 20 mondial, va disputa primul sfert de finală la un turneu WTA 1000 după cinci ani (Roma – 2017), după ce a trecut de italianca de pe locul 102 WTA, venită din calificări şi ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, scor 5-7, 6-4, 7-5. Americanca Danielle Collins, locul 11 WTA şi favorită 9, a învins-o în doar 66 de minute pe tunisianca Ons Jabeur, locul 10 WTA şi cap de serie 8, scor 6-2, 6-4, şi a acces în sferturi, unde o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka, locul 77 mondial, care a trecut de Alison Riske, din SUA, locul 50 mondial, scor 6-3, 6-4.

12. Tenismenul italian Jannik Siner, locul 11 ATP şi cap de serie numărul 9, a ajuns la opt mingi de meci salvate în două partide consecutive, înainte de a se califica în optimile de finală al mastersului de la Miami. Sinner l-a învins, pe spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 19 ATP şi cap de serie numărul 17, scor 5-7, 7-5, 7-5, în turul al treilea al competiţiei, după un meci de trei ore şi 11 minute. În această întâlnire, italianul a salvat cinci mingi de meci. În turul al doilea, Sinner a mai evitat înfrângerea de trei ori, în partida cu finlandezul Emil Ruusuvuori, locul 71 ATP, pe care l-a întrecut cu scorul de 6-4, 3-6, 7-6 (8). News.ro

13. Rusul Daniil Medvedev, locul 2 ATP şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, luni, în optimile mastersului Miami Open, după ce a trecut de spaniolul Pedro Martinez, locul 47 ATP, scor 6-3, 6-4. Pentru un loc în sferturi, rusul va evolua cu americanul Jenson Brooksby (39 ATP), care l-a învins pe spaniolul Roberto Bautista (locul 17 mondial), scor 6-3, 5-7, 6-4. În absenţa liderului mondial Novak Djokovici, Medvedev este la două victorii de recucerirea locului I ATP, pe care îl poate ocupa din nou după două săptămâni prin calificarea în semifinale.

14. Kylian Mbappe, una dintre vedele echipei Paris Saint-Germain, a fost criticat după ce a decis să nu se prezinte la o acţiune a unui sponsor al Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF), săptămâna trecută. În urma incidentului, avocata lui Mbappe, Delphine Verheyden, şi-a apărat clientul, susţinând că jucătorii ar trebui să aibă mai multe drepturi asupra relaţiilor cu sponsorii echipelor. News.ro

15. Christian Eriksen, care a suferit un episod cardiac grav la Euro-2020, anul trecut, va reveni, marţi, pe arena Parken din Copenhaga pe care s-a produs incidentul. El va fi titular la naţionala Danemarcei în meciul amical cu Suedia, conform selecţionerului Kasper Hjulmand. News.ro

16. Franco Foda a anunţat că amicalul de marţi împotriva Scoţiei va fi ultimul al său ca antrenor al Austriei. Această decizie este urmare a eşecului din play-off-ul Cupei Mondiale din 2022. News.ro

17. Programul transmisiunilor sportive de marţi:

Israel – România, amical (ProX) – 20.45;

Maroc – România, amical U21 (TVR2) – 19.00;

Polonia – Suedia, barajul pentru Cupa Mondială (Digi Sport 2, Look Sport) – 21.45

Portugalia – Macedonia de Nord, barajul pentru Cupa Mondială (Digi Sport 1, Look Sport+) – 21.45;

Croaţia – Bulgaria, amical (Digi Sport 1, Look Sport+) – 17.00;

Danemarca – Serbia, amical (Digi Sport 2, Look Sport+) – 19.00;

WTA Miami Open (Digi Sport 2, Digisport 4) – 02.00, 21.00;

ATP Miami Open (Eurosport 2) – 18.00;

Sporting Lisabona – Magdeburg, EHF European League la handbal masculin (Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2) – 21.45;

CSM Ploieşti – CSU Oradea, Liga Naţională de baschet masculin (Digi Sport 4) – 16.00;

CSO Voluntari – U-BT Cluj-Napoca, Liga Naţională de baschet masculin (Digi Sport 4, Look Sport) – 19.30.

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în ”sferturile” European League la handbal feminin – Cronica Sportivă
Echipele românești au aflat cu cine ar putea juca dacă se califică în play-off-ul Conference League – Cronica Sportivă