David Popovici câștigă încă un aur la europenele de natație pentru juniori, în probă de 100 de metri liber – Cronica Sportivă

1. David Popovici a obţinut medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, de la Otopeni. Sportivul român a încheiat proba cu timpul 47.69. Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

2. România a încheiat Campionatul European de nataţie pentru juniori, de la Otopeni, pe locul trei în clasamentul pe naţiuni, cu nouă medalii.

3. Naționala de rugby a României a învins selecţionata Uruguayului, scor 30-22, într-un meci test disputat la Montevideo, în primul meci din cadrul cantonamentului sud-american.

4. Sârbul Novak Djokovic, locul 3 ATP a câştigat, pentru a şaptea oară, turneul de grand slam de la Wimbledon. El l-a învins în finală pe australianul Nick Kyrgios, numărul 40 mondial, scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3), în trei ore. Fostul lider mondial a mai câştigat turneul  în 2011, 2014, 2015, 2018, 2019 şi 2021.

5. Alexia Ioana Tatu a câştigat, duminică, finala românească a fetelor la categoria U14, la Wimbledon, după ce a întrecut-o în două seturi pe Andreea Diana Soare.

6. Perechea Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia), cap de serie numărul 2, a câştigat proba de dublu feminin din cadrul turneului de la Wimbledon. Cehoaicele au învins în finală echipa Elise Mertens/Shuai Zhang (Belgia/China), cap de serie numărul 1, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi şase minute.

7. Şase medalii pentru România la regata de Cupă Mondială de la Lucerna. Aurul a fost câştigat de campioanele olimpice din barca de dublu vâsle – Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş.  Argintul a fost cucerit de barca de dublu rame feminin (W2-) – Denisa Tîlvescu, Ioana Vrînceanu dar şi de echipajul de patru rame feminin (W4-) – Amalia Bereş, Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Mădălina Bereş. Bronz pentru echipajul de patru rame masculin (M4-) – Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Florin Lehaci dar şi pentru cel de patru vâsle masculin (M4x) – Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache.

8. Charles Leclerc de la Ferrari a câștigat Marele Premiu al Austriei, disputat pe circuitul de la Spielberg. El l-a întrecut pe liderul clasamentului general, Max Verstappen, pe un monopost Red Bull. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton, de la Mercedes.

9. Bob Jungels, din Luxemburg, legitimat la echipa AG2R Citroen, a câştigat, duminică, etapa a noua a Turului Franţei, desfăşurată între Aigle (Elveţia) şi Chatel, pe distanţa de 193 de kilometri. Slovenul Tadej Pogacar rămâne lider la general.

10. Spaniola Marina Bassols-Ribera (nr 263 WTA) a reuşit o revenire incredibilă în turneul WTA 250 de la Budapesta, ea câştigând un meci în care era condusă cu 0-6, 0-5 şi 0-30.

11. Internaţionalul român Jovan Markovic, jucător al CS Universitatea Craiova, urmează să semneze un contract cu Steaua Roşie Belgrad, campioana Serbiei, susţine cotidianul sârb Sportski Jurnal.

12. Jucătoarea Jackie Groenen, participantă cu naţionala Olandei la Campionatul European de fotbal feminin, a fost testată pozitiv cu covid-19. Anterior au fost găsite infectate Valentina Cernoia (Italia) şi Lotte Wubben-Moy (Anglia).

13. Grupările Chelsea şi Manchester City au ajuns la un acord pentru jucătorul Raheem Sterling, scrie BBC. Suma de transfer se ridică la aproximativ 50 de milioane de euro.

14. Emil Ghinea a obţinut o victorie spectaculoasă în etapa de CNVC de la Reşiţa. Acesta a pilotat magistral o Norma M20F şi a bifat al doilea succes stagional. Câştigătorul primei manşe, Octavian Ciovică a fost nevoit să se mulţumească la final cu poziţia secundă, fiind la doar 0.39 secunde de învingător. Podiumul a fost completat de Alexandru Piţigoi, la volanul unui Porsche GT.

15. Mijlocaşul belgian Dries Mertens a refuzat prelungirea contractului cu Napoli, a anunţat presa din Belgia.

16. David Popovici şi Vlad Stancu au prins drag de înot sub îndrumarea lui Cătălin şi a Iuliei Becheru, dar şi a lui Adrian Rădulescu. Cătălin şi Iulia povestesc despre concursul de la Otopeni, premieră absolută pentru România, dar şi despre munca imensă a campionilor. „Trebuie să-i tratăm pe toţi ca şi când sunt viitori campioni, să le insuflăm plăcerea şi bucuria de a înota, spun ei. Materialul integral poate fi citit aici.

17. Pentru prima oară de la instituirea clasamentului mondial World Rugby, în 2003, Franţa este lider mondial în această ierarhie.

18. Bogdan Racoviţan a înscris un gol şi Rakow s-a impus cu 2-0 în Supercupa Poloniei, cu Lech Poznan. Deian Sorescu a fost rezervă neutilizată la formația învingătoare.

19. Programul transmisiunilor zilei de luni:

• ora 13:00 Tenis feminin WTA Lausanne: Digi Sport 2
  • ora 13:00 Tenis feminin WTA Budapesta: Digi Sport 2
  • ora 14:00 Tenis masculin ATP Bastad; Prima Sport 1
Nadal îl învinge pe Djokovici și se califică în semifinalele turneului de la Roland Garros – Cronica Sportivă
Rafael Nadal a revenit cu victorie în tenis, după aproape un an de pauză – Cronica Sportivă